REKLAMA

PMI dla Polski najsłabszy od roku

Krzysztof Kolany2015-10-01 09:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-10-01 09:00
fot. theta / theta

Indeks PMI dla polskiego przemysłu wyniósł we wrześniu 50,9 pkt. wobec 51,1 pkt. odnotowanych w sierpniu. Był to najniższy rezultat od 12 miesięcy. Ekonomiści spodziewali się wyniku rzędu 52,4 pkt.

Wrześniowy spadek indeksu PMI sygnalizuje, że polski sektor wytwórczy znalazł się w stanie stagnacji. Zarówno dynamika wzrostu wielkości produkcji jak i liczby nowych zamówień pozostała słaba, a cały wskaźnik dotarł niebezpiecznie blisko bariery 50 punktów oddzielających wzrost od regresu.

Również średnia odczytów PMI za cały trzeci kwartał 2015 roku była najniższa od roku, co nie pozwala oczekiwać przyspieszenia wzrostu gospodarczego w drugim półroczu. Ponadto we wrześniu odnotowano pierwszy od 11 miesięcy spadek zamówień eksportowych. 

/ Bankier.pl

Producenci zarejestrowali za to spadek kosztów produkcji, co można wiązać z niższymi cenami surowców. W rezultacie spadły także ceny wyrobów gotowych. Presja deflacyjna ze strony sektora wytwórczego może opóźnić podwyżkę stóp procentowych przez NBP lub wręcz skłonić bank centralny do obniżenia ceny pieniądza. 

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~ken
Stagnacja to jest przy 50, no chyba ze autor miał na myśli stagnację dynamiki wzrostu tego wskaźnika, ktory nawiasem mówiąc jest zupełnie do niczego nieprzydatny !
~Anzelmi
Widze, ze Vincet ukrywa sie pod nikiem THE fog i probuje sciemniac, ale widac , ze nie wznosi sie na szczyty inteligencji,ale na szczyty zaklamania OWSZEM !!!!
~maciek
Po takich wzrostach przyda się odpoczynek, to normalne
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~As
Uważam, że przy yak niskich cench paliw to dramat.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dziadek_franek
Po 8 latach rządów mafii PO i PSL mamy: gigantyczną dziurę budżetową Kopacz, największe zadłużenie i dług publiczny ponad 1 bln zł (ukryty 3 bln zł), podniesiony wiek emerytalny, podniesione wszystkie możliwe podatki, zlikwidowane wszystkie ulgi, zrabowane oszczędności emerytów 150 mld zł, wyprzedany majątek narodowy,Po 8 latach rządów mafii PO i PSL mamy: gigantyczną dziurę budżetową Kopacz, największe zadłużenie i dług publiczny ponad 1 bln zł (ukryty 3 bln zł), podniesiony wiek emerytalny, podniesione wszystkie możliwe podatki, zlikwidowane wszystkie ulgi, zrabowane oszczędności emerytów 150 mld zł, wyprzedany majątek narodowy, to co nam pozostało ?
~THEfog odpowiada ~dziadek_franek
PIS za swoich rządów obniżył podatki dla najbogatszych likwidujac 40% próg podatkowy, zmarnował potencjał wzrostu gospodarczego poprzez ciagłe walki z przedsiebiorcami. Poza tym za PIS bezrobocie było 20% a teraz ile? Co do OFE to było genialne posuniecie ale ciemnogród tego nie zrozumie i od ciebie tego nie bedę wymagał. PIS za swoich rządów obniżył podatki dla najbogatszych likwidujac 40% próg podatkowy, zmarnował potencjał wzrostu gospodarczego poprzez ciagłe walki z przedsiebiorcami. Poza tym za PIS bezrobocie było 20% a teraz ile? Co do OFE to było genialne posuniecie ale ciemnogród tego nie zrozumie i od ciebie tego nie bedę wymagał. Zanuz się w swoja lekturę "ruin i gruzów" tylko nie wychpdź na zewnatrz bo ona troche nie pasuje do twojej lektury.
~asdf odpowiada ~THEfog
PO i PIS jest warte siebie, niczym się od siebie nie różnią i dopóki ludzie głosują na jednych tylko po to żeby drudzy nie doszli do władzy to w Polsce nic się nie zmieni. Zacznijmy wybierać tak jak serce i rozum podpowiada a obecną sitwę postawić przed sądem.
Jedna mała uwaga, jeśli kradzież obywateli z odłożonych
PO i PIS jest warte siebie, niczym się od siebie nie różnią i dopóki ludzie głosują na jednych tylko po to żeby drudzy nie doszli do władzy to w Polsce nic się nie zmieni. Zacznijmy wybierać tak jak serce i rozum podpowiada a obecną sitwę postawić przed sądem.
Jedna mała uwaga, jeśli kradzież obywateli z odłożonych składek w OFE i zamiana tego na obietnice wypłacenia emerytury jest dla Ciebie genialnym posunięciem to oznacza że zostałeś równo zmanipulowany albo przez media albo przez Vincenta i dałeś się wpuścić w maliny jak naiwne dziecko.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki