
Indeks PMI dla polskiego przemysłu wyniósł we wrześniu 50,9 pkt. wobec 51,1 pkt. odnotowanych w sierpniu. Był to najniższy rezultat od 12 miesięcy. Ekonomiści spodziewali się wyniku rzędu 52,4 pkt.
Wrześniowy spadek indeksu PMI sygnalizuje, że polski sektor wytwórczy znalazł się w stanie stagnacji. Zarówno dynamika wzrostu wielkości produkcji jak i liczby nowych zamówień pozostała słaba, a cały wskaźnik dotarł niebezpiecznie blisko bariery 50 punktów oddzielających wzrost od regresu.
Również średnia odczytów PMI za cały trzeci kwartał 2015 roku była najniższa od roku, co nie pozwala oczekiwać przyspieszenia wzrostu gospodarczego w drugim półroczu. Ponadto we wrześniu odnotowano pierwszy od 11 miesięcy spadek zamówień eksportowych.
Producenci zarejestrowali za to spadek kosztów produkcji, co można wiązać z niższymi cenami surowców. W rezultacie spadły także ceny wyrobów gotowych. Presja deflacyjna ze strony sektora wytwórczego może opóźnić podwyżkę stóp procentowych przez NBP lub wręcz skłonić bank centralny do obniżenia ceny pieniądza.
