REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

PKP SA szukają firmy do wyceny swojego majątku

2023-01-24 13:35
publikacja
2023-01-24 13:35

PKP SA chcą w przetargu wybrać firmę mającą wycenić majątek spółki, który zostanie aportem przekazany zarządcy kolejowej infrastruktury - PKP Polskim Liniom Kolejowym - poinformowały PKP SA we wtorkowym komunikacie.

PKP SA szukają firmy do wyceny swojego majątku
PKP SA szukają firmy do wyceny swojego majątku
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

Chodzi o przekazanie nieruchomości niezbędnych do prowadzenia ruchu pociągów i zarządzania liniami kolejowymi, czyli głównie tereny, na których ułożone są linie i stacje kolejowe oraz ponad 18 tys. środków trwałych stanowiących elementy linii kolejowych oraz takie składniki majątku, jak: tory, rozjazdy, mosty, budynki nastawni i innych posterunków, perony, kładki dla pieszych i przejścia podziemne oraz urządzenia towarzyszące jak sieci przesyłowe, elementy oświetlenia czy drogi technologiczne.

Jak dodano, Polskie Koleje Państwowe SA zakończyły właśnie inwentaryzację nieruchomości niezbędnych do prowadzenia ruchu pociągów i zarządzania liniami kolejowymi.

"Zakończenie inwentaryzacji majątku stanowiącego infrastrukturę kolejową i gotowość Polskich Kolei Państwowych SA do jego przekazania to wypełnienie jednego z podstawowych założeń ustawy o PKP z 2000 roku, której wdrożenie było jedną z największych reform w historii polskiego kolejnictwa. Bez krzty przesady można powiedzieć, że uporządkowanie spraw związanych z zarządzaniem kolejowymi gruntami i innymi nieruchomościami jest jednym z najistotniejszych przedsięwzięć realizowanych przez PKP SA po 2000 roku i jedną z pierwszych najważniejszych decyzji powołanego w 2017 roku Zarządu PKP SA" - powiedział, cytowany w komunikacie spółki, prezes PKP SA i Grupy PKP Krzysztof Mamiński.

Dodał, że wnoszenie wkładu niepieniężnego (aportu) na kapitał zakładowy spółki prawa handlowego jest operacją ekwiwalentną, co oznacza, że akcjonariusz w zamian za aport otrzymuje odpowiednią do wartości aportu wartość akcji w spółce.

"W tym przypadku udział PKP S.A. w kapitale zakładowym PKP PLK S.A. ulegnie zwiększeniu, co jest ważne m.in. z punktu widzenia rozwoju holdingu Grupy PKP. To właśnie w formie struktur holdingowych, skupiających przewoźników, zarządców infrastruktury i inne podmioty, funkcjonują najsilniejsze koleje europejskie: w Niemczech, Austrii, we Francji czy we Włoszech" – mówił Mamiński.

Jak podano w komunikacie, kolejnym krokiem umożliwiającym sfinalizowanie całego procesu i przeprowadzenie aportu majątku będzie wykonanie jego wyceny przez profesjonalnego rzeczoznawcę.

Wyjaśniono, że podmiot, z którym zostanie zawarta umowa, zobowiązany jest do wykonania wyceny w terminie nie dłuższym niż 8 miesięcy. Obecnie PKP SA i PKP PLK SA prowadzą również intensywne prace nad finalizacją całego przedsięwzięcia, w tym dotyczące wyłączenia z aportu nieruchomości istotnych dla PKP SA w związku z prowadzonymi inwestycjami dworcowymi, uczestnictwem w programach rządowych, a także realizowanymi i planowanymi projektami deweloperskimi i logistycznymi oraz komercjalizacją.

Polskie Koleje Państwowe SA są spółką dominującą w Grupie PKP, która od 2022 roku funkcjonuje na zasadach holdingu. PKP SA to obecnie również jeden z największych w Polsce zarządców nieruchomości – gruntów, budynków, budowli i lokali mieszkalnych. Majątek PKP SA stanowią zarówno obiekty pełniące funkcje związane z obsługą transportu kolejowego, m.in. dworce kolejowe, jak i nieruchomości o charakterze typowo komercyjnym.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki