PKO TFI obsłuży Pracownicze Plany Kapitałowe dla Biedronki

2019-10-17 13:24
publikacja
2019-10-17 13:24

PKO TFI należące do banku PKO BP wdroży i zajmie się obsługą Pracowniczych Planów Kapitałowych Jeronimo Martins Polska, czyli właściciela Biedronki - poinformował bank w komunikacie. Jeronimo Martins Polska to największy prywatny pracodawca w Polsce.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Jak podano, Jeronimo Martins podpisało już odpowiednią umowę z PKO TFI SA. Pierwsze wpłaty na poczet PPK zostaną pobrane z pensji pracowników Jeronimo Martins przy okazji wypłat za listopad.

Według sieci handlowej jest to "jedna z najważniejszych decyzji z punktu widzenia przyszłości ponad 65 tysięcy jej pracowników".

"Proces wyboru partnera był wielostopniowy, uwzględniający szeroki zakres kryteriów oceny. Na każdym etapie prowadziliśmy również konsultacje z partnerami społecznymi, reprezentowanymi przez organizacje związkowe i Forum Pracownicze działające w naszej firmie. Decyzja o wyborze PKO TFI została również wsparta przez porozumienie podpisane ze wszystkimi organizacjami związkowymi” - poinformował Jarosław Sobczyk, dyrektor personalny i członek zarządu w Jeronimo Martins Polska, cytowany w komunikacie PKO TFI. Wyboru partnera dokonano w efekcie prac specjalnego zespołu oraz doradcy zewnętrznego, firmy AON.

Zadaniem PKO TFI - jak zaznaczono - będzie pełna obsługa pracowników zarówno w zakresie wsparcia pracodawcy w kwestii komunikowania zasad programu, jak i merytorycznej obsługi uczestników.

W najbliższym czasie każdy pracownik Jeronimo Martins Polska otrzyma materiały zawierające informacje dotyczące uczestnictwa w programie PPK, prowadzonym przez PKO TFI - dodano.

Jeronimo Martins Polska SA jest właścicielem Biedronki - największej sieci detalicznej w Polsce, posiadającej ponad 2900 sklepów w ponad 1100 miejscowościach. Zatrudniając ponad 65 tys. osób, jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce i drugą co do wielkości polską firmą.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, należące do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, to jedno z największych towarzystw funduszy inwestycyjnych rynku kapitałowego w naszym kraju. Istnieje od 1997 roku i zarządza środkami powierzonymi przez ponad pół miliona inwestorów indywidualnych i korporacyjnych.

Jak informował w środę na Twitterze wiceprezes PFR Bartosz Marczuk, duże firmy zawarły już ponad 2296 umów z instytucjami finansowymi na prowadzenie u nich PPK.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsi do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
sawkaa
każdy myślę nawet przez chwilę zastanowi się czy brnąć w ten program czy nie. Ale patrząc na obecnych emerytów jak jest im ciężko to chyba odpowiedź nasuwa się sama. Dlatego ja będę odkładać i pomyślę w ten sposób o swoim życiu no i wnukach
grzegorzkubik
Ludzie trochę boją się PPK bo mają złe doświadczenie z OFE ale PPK przyniesie zyski. Nasza GPW odbije się i wykresy powędrują wysoko.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki