PKN chce rozpocząć w drugiej połowie roku wiercenia horyzontalne, w '12 ruszy też budowa elektrowni

2012-04-25 08:25
publikacja
2012-04-25 08:25

25.04. Warszawa (PAP) - PKN Orlen planuje rozpoczęcie w drugiej połowie tego roku pierwszych wierceń horyzontalnych w ramach prac poszukiwawczych na koncesjach łupkowych - podała spółka w komunikacie. Jeszcze w tym roku powinna też rozpocząć się budowa bloku energetycznego we Włocławku.

"Analizy próbek z odwiertów próbnych na koncesjach łupkowych pozwalają zakładać rozpoczęcie w drugiej połowie 2012 r. pierwszych w historii PKN Orlen wierceń horyzontalnych" - napisano w raporcie.

Obecnie trwa analiza próbek pobranych w zeszłym roku z dwóch pionowych odwiertów zrealizowanych w ramach poszukiwania gazu łupkowego - w Lubartowie i Wierzbicy. To na tych koncesjach, w przypadku uzyskania pozytywnych wyników badań, planowane jest rozpoczęcie w tym roku odwiertów horyzontalnych.

PKN Orlen poinformował, że na koncesji Garwolin prowadzone są prace analityczno-badawcze zmierzające do wyznaczenia miejsca pierwszego odwiertu pionowego. Z kolei teren koncesji Hrubieszów ma zostać w tym roku poddany badaniom sejsmicznym.

Spółka ma także w planach na bieżący rok prace w zakresie konwencjonalnych projektów poszukiwawczych obejmujących gaz i ropę naftową.

"Trwają ostateczne interpretacje badań dna morskiego na szelfie łotewskim, gdzie w tym roku planowane jest wykonanie pierwszych odwiertów. Jednocześnie na terenie pięciu koncesji na Lubelszczyźnie zrealizowane będą prace sejsmiczne 3D i w przypadku pozytywnych wyników zostanie wykonany odwiert poszukiwawczy" - poinformowała firma.

Na terenie koncesji Sieraków, gdzie Orlen realizuje projekt wspólnie z PGNiG, wybrano już miejsce kolejnego odwiertu rozpoznawczego, który ma zostać wykonany w tym roku.

Pod koniec minionego kwartału wybrana została krótka lista potencjalnych wykonawców elektrowni we Włocławku w formule "pod klucz".

"Ten etap procedury powinien zakończyć się w połowie tego roku, zamykając tym samym pierwszą część przygotowań do tej ważnej inwestycji. Koncern posiada wszystkie decyzje i pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy bloku energetycznego. Zabezpieczone zostały też warunki infrastrukturalne w postaci umowy przyłączeniowej do sieci energetycznej oraz budowy gazociągu przyłączeniowego" - napisano w komunikacie.

Budowa bloku powinna zacząć się w 2012 r., natomiast oddanie do eksploatacji - w 2015 r. Szacowane nakłady inwestycyjne to ok. 1,5 mld zł. Elektrownia, oprócz sprzedaży komercyjnej do sieci, zaspokoi również potrzeby Anwilu w zakresie dostaw pary i energii elektrycznej. (PAP)

morb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki