Prezes: PGNiG podzieli się z odbiorcami pieniędzmi od Gazpromu, jeśli arbitraż będzie korzystny

Jeśli sąd arbitrażowy zasądzi od Gazpromu zwrot nadpłaconych w poprzednich latach przez PGNiG kwot za gaz sprowadzany w ramach tzw. kontraktu jamalskiego, to PGNiG podzieli się nimi ze swoimi odbiorcami przez obniżenie stawek za gaz w przyszłości - zapowiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

PGNiG spodziewa się rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem na przełomie tego i przyszłego roku. Prezes Woźniak jest przekonany, że wyrok sądu będzie korzystny dla polskiej spółki.

W efekcie wyroku arbitrażowego PGNiG liczy na obniżenie bieżącej ceny gazu i tzw. retrakcję, czyli zwrot nadpłaconych kwot przynajmniej za ostatnie 5 lat.

"Spodziewamy się rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem na przełomie tego i przyszłego roku. (...) Będzie ono miało ważny skutek. Po pierwsze, zostanie obniżona cena bieżąca gazu (...), po drugie, powinniśmy mieć zasądzoną tzw. retrakcję, czyli kwotę, którą nadpłaciliśmy przynajmniej za ostatnie 5 lat, (...) a przepłacaliśmy w stosunku do cen rynkowych, europejskich ok. 1 mld zł rocznie" - powiedział Woźniak w TVP Info.

"Jeśli te pieniądze będą zasądzone i uda się je zwindykować, chcemy się nimi podzielić z naszymi odbiorcami: gospodarstwami domowymi i przedsiębiorcami przez obniżenie stawek na przyszłość, by pieniądze wróciły do tych, którzy naprawdę zapłacili" - dodał prezes.

W piątek zarząd PGNiG poinformował, że po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych przekazał do PAO Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego z dniem 31 grudnia 2022 roku. Decyzja o zakończeniu kontraktu z Gazpromem jest nieodwołalna.

Woźniak zaznaczył, że wolumeny z kontraktu jamalskiego od 1 stycznia 2023 r. będą zastąpione wolumenami gazu wynikającymi z innych źródeł: wydobyciem krajowym, gazem norweskim i gazem LNG.

"Te trzy portfele znakomicie zastąpią dostawy wschodnie. Nie chcemy myśleć o żadnym powrocie w tamtą stronę" - powiedział Woźniak.

Jego zdaniem, można się spodziewać retorsji rosyjskich.

"1 stycznia 2020 ma wygasnąć umowa tranzytowa między Rosją a Ukrainą, a w maju wygasa umowa tranzytowa przez Polskę. (...) Kryzysu nie powinniśmy odczuwac, bo się do niego przygotowaliśmy wyjatkowo starannie. Mamy ogromne zapasy gazu, na poziomie 3 mld m3" - powiedział Woźniak.

Dodał, że w połowie grudnia ukończona zostanie inwestycja budowy osuszarki gazu, która miałaby być wykorzystywana w razie nadmiernego zawodnienia gazu.

Pod koniec czerwca 2018 roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok częściowy w postępowaniu PGNiG przeciwko Gazpromowi. Trybunał ustalił, że PGNiG złożył w listopadzie 2014 roku ważny i skuteczny wniosek o renegocjację ceny kontraktowej.

Postępowanie arbitrażowe prowadzone jest od wielu miesięcy przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Sprawa toczy się z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export i dotyczy obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Polski z 25 września 1996 r. (Kontrakt Jamalski).

Kontrakt był kilkukrotnie zmieniany i aneksowany. Przewiduje on dostawy ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego gazu rocznie.

Na mocy wyroku częściowego Trybunał Arbitrażowy ad hoc ustalił, że w listopadzie 2014 roku PGNiG złożył ważny i skuteczny wniosek o renegocjację ceny kontraktowej, a także, że spełniona została przesłanka opisana w Kontrakcie Jamalskim, uprawniająca PGNiG do żądania obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom, potwierdzając tym samym, że co do zasady roszczenie PGNiG o ustalenie nowej, niższej ceny kontraktowej jest zasadne.

Trybunał Arbitrażowy ad hoc ustalił również, wbrew twierdzeniom Gazpromu, że ma prawo zmienić cenę kontraktową w granicach żądania pozwu, jednocześnie uznając, że pierwotne żądanie spółki w zakresie nowej formuły cenowej jest zbyt daleko idące.

Jednocześnie Trybunał Arbitrażowy ad hoc orzekł pod koniec czerwca zeszłego roku, że kwestia ustalenia nowej ceny kontraktowej będzie rozstrzygnięta w dalszym etapie postępowania. (PAP Biznes)

pel/ pr/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 10 ajwaj

PISa chce, zeby Polacy umierali gosp. za Ukraine :)
Nie weszli w "big business" NordStream2, sponsoruja Kijów, mrzonki o gazie z dziwnych miejsc, w efekcie najdrozsza energia na ziemi.
A UKR powoli dogaduje sie "ruskim niedzwiedziem", Zostawiaja PISy-PL gospodarke (co prawda z paciorkami dla sekty PISy), ale z reka w nocniku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 Raffmo

ajwaj
jako zwykła tuba propgandowa moskwy kłamiesz.
Energia w Polsce nie jest najdroższa na ziemi. Prawdą natomiast jest, że twoi bracia rosjanie czyli tak naprawdę nieprzyjazny nam naród podraża ceny gazu.
Wolę sponsorować Kijów niż płacić wam za drogi gaz sponsorując waszą zbójecką politykę. Nie wiem kto nabiera się jeszcze na "przyjaźń" moskwiczan. No bi chyba nie Gruzini, Czeczeńcy, Mołdawianie, Ukraińcy czy Polacy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 12 talmud

....ciekawe ile będziemy przepłacać za "sojuszniczy gaz" .....wie ktos z nietroli ?
byly tu juz prawidłowe wyliczenia ......bez propagandy "sukcesu" ......LOL

! Odpowiedz
19 11 marianpazdzioch

Więcej niż połowę ceny gazu stanowią podatki. Obwinianie złych ruskich za "drożyznę" to są chwyty na miarę Chaveza czy innej socjalistycznej małpiarni.

! Odpowiedz
0 1 Raffmo

BZDURA

! Odpowiedz
13 22 spedytor

Szanowny Panie Wozniak prezesie monopolu , prosze nie obiecywac gruszek na wierzbie a raczej skupic sie na obnizce cen taryf albowiem ceny swiatowe gazu spadaja , a wy razem URE uwazacie ze nic nie trzeba robic

! Odpowiedz
4 7 jaguar_61

tylko my 10 mld m3 ruskiego gazu nie kupujemy po cenach światowych...nie potrafisz czytać ze zrozumieniem ????

! Odpowiedz
22 22 glos_rozsadku

to teraz będzie przepłacać 1 mld. rocznie Amerykańcom.

! Odpowiedz
29 23 marxs

no kto by pomyslał jakie te PISty dobre i kochane cały czas dziela się z obywatelami kasą(hehe) tylko dlaczego (prawie) wszystko podrożało za ich nierządów po kilkadziesiąt procent

! Odpowiedz
35 14 ajwaj

""PGNiG spodziewa się"" > czyli sekta PISy jest "przy nadzieji" jak i jej bracia z Kijowa :)

A w Kijowie stracili póki co 2 mld. (reszta to fejki), GAZPROMowi nic nie zajeli + 150 mln $ na obstuge prawna, koszty pozwu itd.
Np. FAKE z orkiestra w Ukrainie byl potrzebny (1 statek), zeby tam kupowac de facto inne, tansze paliwo

Sam Kislin - przyjaciel Guliani i prez. Trumpa
""Afera ROTTERDAM (donbaski wegiel za hamerykanski, gaz Jamal rosyjski robiacy ze demokratyczny, hamerykanski itd.). sekta Pornoszenko ta od PISy zaskajuje rozmiarami przewalek i pazernosci""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PGNIG -3,41% 4,30
2019-12-06 17:02:55
WIG -0,61% 55 994,68
2019-12-06 17:15:02
WIG20 -0,91% 2 073,11
2019-12-06 17:15:00
WIG30 -0,49% 2 380,65
2019-12-06 17:15:00
MWIG40 0,32% 3 829,04
2019-12-06 17:15:01
DAX 0,86% 13 166,58
2019-12-06 17:37:00
NASDAQ 1,00% 8 656,53
2019-12-06 22:03:00
SP500 0,91% 3 145,91
2019-12-06 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.