REKLAMA

PFR będzie wysyłać wezwania do firm, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK

2021-11-05 17:30
publikacja
2021-11-05 17:30
PFR będzie wysyłać wezwania do firm, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK
PFR będzie wysyłać wezwania do firm, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK
fot. Przemek Barankiewicz / / Bankier.pl

Od 18 listopada do końca grudnia br. Polski Fundusz Rozwoju prześle wezwania do prawie 650 tys. podmiotów, które były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), ale dotąd tego nie zrobiły - poinformował w piątek PFR.

Jak podano w komunikacie, Polski Fundusz Rozwoju ma wynikający z przepisów obowiązek sprawdzenia, czy wszystkie podmioty zobowiązane do utworzenia PPK dopełniły tego obowiązku.

Od 18 listopada PFR rozpocznie wysyłkę wezwań do prawie 650 tys. podmiotów, których nie ma w ewidencji PPK prowadzonej przez Fundusz, z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Wezwanie zostanie udostępnione w profilu informacyjnym ZUS (PUE) danego pracodawcy. Bedzie zawierać link przekierowujący bezpośrednio na stronę PFR (wezwania-ppk.pfr.pl), na której znajduje się specjalny formularz. Wypełniając go, pracodawca poinformuje PFR o zawarciu umowy o zarządzanie PPK albo o przyczynie niezawarcia umowy.

Do formularza będzie można zalogować się za pomocą podanych w treści dokumentu NIP i TOKENU. PFR zapewnia, że wypełnienie formularza nie zajmie więcej niż kilka minut. Jeśli firma nie posiada PUE, wezwanie otrzyma pocztą.

Po otrzymaniu wezwania firma powinna sprawdzić, czy ma obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Jak przypomina PFR, tylko trzy grupy podmiotów nie muszą tworzyć PPK: mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK; osoby fizyczne zatrudniające osobę fizyczną - w zakresie niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą; podmioty, które w dniu objęcia ich przepisami ustawy o PPK prowadziły Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) oraz naliczały i odprowadzały składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia dla minimum 25 proc. osób zatrudnionych i nadal są uprawnione do korzystania z tego zwolnienia.

Jeśli firma, która otrzyma wezwanie od Funduszu, należy do którejś z tych kategorii i nie ma obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK, powinna poinformować o tym Fundusz, zaznaczając odpowiedni punkt w formularzu i wysyłając go.

Jeśli pracodawca, który otrzyma wezwanie, nie jest zwolniony z obowiązku wdrażania PPK, powinien jak najszybciej zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową (PFR TFI) lub wybrać instytucję finansową, z którą chce zawrzeć umowę. Instytucję finansową należy wybrać spośród wpisanych do ewidencji PPK, wymienionych na stronie www.mojeppk.pl. Na zawarcie umowy o zarządzanie PPK będzie 30 dni od otrzymania wezwania.

Jeśli pracodawca wybrał już instytucję finansową i podpisał umowę o zarządzanie PPK, powinien poinformować o tym PFR, zaznaczając odpowiedni punkt w formularzu i wysyłając go. Po zawarciu umowy o zarządzanie PPK, pracodawca ma obowiązek zawrzeć również umowę o prowadzenie PPK dla osób zatrudnionych - przypomniano w komunikacie.

Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń w podmiocie zatrudniającym w roku obrotowym poprzedzającym niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy.

Dla pracodawców, którzy otrzymali wezwanie, PFR udostępni na stronie www.mojeppk.pl bezpłatne szkolenia i konsultacje. Przedsiębiorcy mogą też dzwonić na infolinię PFR: 22 703 43 63 (czynną od poniedziałku do piątku od 8.00 do 17.00, opłata zgodnie z cennikiem operatora), a także skorzystać z poradnika "Jak utworzyć PPK krok po kroku - prosta instrukcja dla przedsiębiorców" https://www.mojeppk.pl/pliki/repozytorium-plikow/materialy-do-pobrania/pdf/Jak-utworzyc-PPK-krok-po-kroku.pdf. (PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

kmz/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
kiniaa
Oby to coś zmieniło, bo nie może być tak, że pracodawcy ignorują wprowadzenie programu w życia, na czym cierpią Ci pracownicy, którzy chcieli by poprzez ppk sobie odłożyć na emerytury.
pimpek01
Przypominam że OFE powstały za rządów AWS-u i ich późniejszych popleczników z PiS
3456
PPK JUŻ TO BYŁO , JAK KTOŚ KOGOŚ raz okradnie , i proponuje współprace ponownie , to frajer tylko się godzi na takie numery .
wtomek
"rozpocznie wysyłkę wezwań do prawie 650 tys. podmiotów,"- to pogratulować udanego kolejnego pomysłu na karmienie zarządzających funduszami.
anty12
Pinindzy nie ma ? Pogoncie hołotę do roboty i wyrzućcie 80% urzędników. Będzie na wszystko. A poza tym wystarczy nie kraść.
igła
Co prawda OFE okazały się szwindlem - okradziono całe społeczeństwo mimo, że TK orzekające pod dyktando PO uznało, iż pieniądze zgromadzone w OFE są własnością budżetu.
No ale teraz z tymi PPK na pewno będzie inaczej :)
jpelerj
Kasy na zarządzanie w korycie brakuje, a firmy pokazały gest Kozakiewicza. No to w budżecie cieniutko już się zrobiło.
kaczdzonjar
mogą mi przysłać, d oope se tym podetre
siema123
Obowiązkowe PPK jako kolejny obowiązek przedsiębiorcy to tak durny pomysł że 650tys firm ma to w pompce. Niech sami sobie to rozliczają i zabierają kasę ludziom z konta zamiast znowu wrabiać w to pracodawców, ale nie bo przecież polityk tylko daje a nie okrada.
samsza
10% co roku w plecy przez inflację. ile zostanie po 10 latach?

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki