REKLAMA

Oto nowy minister finansów. Kim jest Andrzej Kosztowniak?

2023-11-28 08:10
publikacja
2023-11-28 08:10

Resortem finansów nowego rządu Mateusza Morawieckiego pokieruje Andrzej Kosztowniak. Kim jest poseł PiS, który przez dwa tygodnie będzie szefował Ministerstwu Finansów?

Oto nowy minister finansów. Kim jest Andrzej Kosztowniak?
Oto nowy minister finansów. Kim jest Andrzej Kosztowniak?
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

W poniedziałek po południu poznaliśmy skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Za resort finansów będzie odpowiedzialny poseł PiS, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych w poprzedniej kadencji Sejmu. Zastąpi na tym stanowisku Magdalenę Rzeczkowską.

Kosztowniak pochodzi z Radomia, którego był prezydentem w latach 2006-14 z ramienia PiS. W 2014 r. uzyskał mandat radnego. Ponowną prezydenturę Radomia przegrał w drugiej turze z Radosławem Witkowskim z Platformy Obywatelskiej.

Kosztowniak w Sejmie zasiada nie od dziś. Był posłem na Sejm VIII, IX i teraz X kadencji. W 2015 roku uzyskał 23 521 głosów. W 2019 r. - 12 619 głosów. W październikowych wyborach uzyskał już tylko 9 755 głosów.

Nowy minister finansów jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej na kierunkach ekonomia i administracja oraz Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Majątek nowego ministra finansów

Od 2008 roku spłaca kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich (142 tys. franków) na budowę domu wysokości. Na koniec 2022 r. miał spłaconą mniej więcej połowę.

Zgromadził ok. 145 tys. zł i 5 tys. franków szwajcarskich oszczędności. Jest współwłaścicielem domu (powierzchnia ok. 170 m kw., warty ok. 500 tys. złotych), gospodarstwa rolnego o powierzchni 1,02 ha  szacowanego na 15 tys. złotych oraz działek:

  • 1181 m kw. o wartości ok. 150 tys. złotych,
  • 564 m kw. o wartości ok. 30 tys. złotych.
  • 1258 m kw. o wartości ok. 130 tys. złotych

Uposażenie poselskie, jakie przysługuje Andrzejowi Kosztowniakowi, to ok.117,18 tys. złotych, dieta parlamentarna to ok. 30,45 tys. złotych, a ok. 17,5 tys. złotych pochodzi z pensji za zajęcia dydaktyczne na UTH Radom.

Nowy minister finansów jest też właścicielem trzech aut: audi a4 z 2012 r., mercedesa 129 z 1992 r. i hondy civic z 2007 r. (tu współwłasność).

Nowy rząd popracuje dwa tygodnie. Po tym terminie premier Morawiecki ma wygłosić expose i musi poddać swój rząd pod głosowanie wotum zaufania. Nie zdobędzie go jednak, ponieważ nie ma większości w Sejmie. W kolejnym kroku poda się do dymisji, a nowego premiera wyłoni większość Sejmowa. Wtedy to władzę obejmie rząd koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.

KWS

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
carlito1
"gospodarstwa rolnego o powierzchni 1,02 ha szacowanego na 15 tys." za tę cenę biorę w ciemno..... hhehehehe lubię te wyceny... dom za 500 000 zł.....
pump
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, ale na jakim kierunku: prawo, administracja, czy jakieś studia podyplomowe?!!
grzegorzkubik
Taki Radom jest dużo lepszym miastem od Warszawy. Bez głupich wymysłów typu zwężanie ulic czy ograniczanie prędkość iw centrum do 30km/h. Miasto wolne od głupich wymysłów.
pstrzezek
Twoje genialne wynurzenia już nikogo tu nie dziwią ;) Jaką wartość dodaną ma ten twój wpis oprócz pokazania ogromu ignorancji autora?
tomasz666
Prawa ręka Burmistrza Kozienic.
wizytator
"Od 2008 roku spłaca kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich"
Coooo???
Zabrakło mi słów i emotek.
jas2
"Sprawdzamy jego majątek".

Takie tytuły to na Pudelku.
okragly_stol
Kwoiiii koryto nie uciekaj
fiat126p
To samo powiesz o artykułach o ministrach rządu koalicyjnego?
Jeżeli tak to OK.
Kiedy ludzie przestaną zaglądać do cudzych kieszeni, majtek, drzew genealogicznych itp. a zaczną oceniach po czynach?
emeryt_giełdowy
Następny posiadający Prywatny Kapitał Emerytalny ulokowany w nieruchomościach, nabywanych za kredyt frankowy, nie inwestujący i nie lokujący swoich środków w fundusze emerytalne typu OFE i PPK.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki