REKLAMA

Odtajnienie akt w sprawie zabójstwa JFK odroczone o rok

2021-10-24 13:54
publikacja
2021-10-24 13:54
Odtajnienie akt w sprawie zabójstwa JFK odroczone o rok
Odtajnienie akt w sprawie zabójstwa JFK odroczone o rok
fot. chrisdorney / / Shutterstock

Odtajnienie nowych dokumentów w sprawie zabójstwa byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego zostanie odroczone o rok - ogłosił prezydent USA Joe Biden.

"W związku z propozycją agencji, które chcą odłożenia odtajnienia wszystkich informacji w archiwach, oświadczam, że nastąpi to do 15 grudnia 2022 r." - napisał Biden w komunikacie.

Prezydent USA wyjaśnia, że z powodu pandemii Covid-19 archiwiści mają opóźnienie w przeglądaniu akt, dotyczących zabójstwa z 1963 roku, i potrzebują na to więcej czasu.

Biden podkreślił, że odroczenie jest konieczne "aby zapobiec wszelkim atakom na bezpieczeństwo wojskowe, operacje wywiadowcze, utrzymanie porządku publicznego i prowadzenie stosunków zagranicznych".

Dodał, że wszystkie te względy wydają się być "ważniejsze niż ogólny interes natychmiastowego odtajnienia".

Agencja AFP przypomina, że w 2017 roku, za prezydentury Donalda Trumpa, Narodowe Archiwa Stanów Zjednoczonych trzykrotnie odtajniły część akt dotyczących zabójstwa Kennedy'ego. Następnie, w kwietniu 2018 roku, Trump poinformował, że ze względu na bezpieczeństwo narodowe, nie odtajni reszty dokumentów i opinia publiczna będzie musiała na to poczekać jeszcze trzy lata lub więcej.

"Potencjalne szkody dla bezpieczeństwa narodowego USA, wymiaru sprawiedliwości lub polityki zagranicznej byłyby tak duże, że niweczyłby zainteresowanie opinii publicznej ich niezwłocznym ujawnieniem" – mówił wtedy ówczesny prezydent.

AFP przypomina, że Komisja ds. zabójstwa JFK, znana jako "Komisja Warrena", doszła do wniosku w 1964 roku, że Lee Harvey Oswald, były komandos piechoty morskiej, który przez jakiś czas mieszkał w Związku Radzieckim, działał sam przy zabójstwie prezydenta Kennedy'ego.

Jednak po badaniach w kolejnych latach w sprawie tej powstało wiele kontrowersji, a praca komisji była niejednokrotnie krytykowana. Komisja Kongresu stwierdziła później, że JFK został "prawdopodobnie zamordowany w wyniku spisku". (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
xyzq
Fajne informacje muszą się znajdować w archiwach "najwspanialszej demokracji świata", skoro 58 lat po zabójstwie własnego prezydenta dalej boją się pokazać dokumenty z owych archiwów suwerenowi :) Demokracja pełną gębą normalnie :)
broiniac
Wielka Brytania, Gibraltar, Sikorski.
ajwaj_
Trza sie uczyc "demokracji" od kal-bojów
Jeden prezydent zabity,
prez. Trump odlaczony od komunikacji z wyborcami,
lewe "wybory" z pomoca DOMINION > Dominion Voting Systems itd
Jankesowo kraj fejków i przekretów
300_pala
W Rosji nie ma demokracji . Car Putin ma wszechwadze wbrew woli ludu

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki