REKLAMA

Obowiązkowe promocje w sklepach. Węgry walczą z wysoką inflacją

2023-06-01 19:31
publikacja
2023-06-01 19:31

Na Węgrzech panuje uporczywie wysoka inflacja - dlatego też tamtejszy rząd wpadł na pomysł jak ją obniżyć. Od czwartku w sklepach na Węgrzech zaczęły pojawiać się obowiązkowe promocje, szczególnie na artykuły żywnościowe - poinformował minister rozwoju gospodarczego Węgier Marton Nagy.

Obowiązkowe promocje w sklepach. Węgry walczą z wysoką inflacją
Obowiązkowe promocje w sklepach. Węgry walczą z wysoką inflacją
fot. Varga Jozsef Zoltan / / Shutterstock

Obniżki cen w sklepach spożywczych mają objąć produkty w 20 kategoriach. Chodzi między innymi o mięso drobiowe, mleko, śmietanę, ser, chleb, świeże owoce i warzywa. Nowe zasady dotyczą sprzedawców detalicznych o obrotach przekraczających 1 miliard forintów (około 12,2 mln zł).

„Sprzedawcy są zobowiązani do informowania klientów o produktach objętych promocją, a organ ochrony konsumentów będzie monitorował jej wdrażanie” – przekazał Nagy.

W lipcu zostanie wprowadzony na Węgrzech internetowy system monitorowania cen, który według ministra w znacznym stopniu przyspieszy spadek inflacji w nadchodzącym czasie.

W ostatnich miesiącach inflacja na Węgrzech, która od ponad pół roku jest najwyższa w całej UE, zaczęła nieznacznie spadać. W kwietniu wyniosła 24,5 proc. rok do roku, podczas gdy w marcu było to 25,6 proc.

Rząd Viktora Orbana zapowiedział, że będzie dążył do zmniejszenia inflacji na Węgrzech do poziomu jednocyfrowego na koniec bieżącego roku.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
salad77
Jakiś czas temu ustalili tam urzędową cenę udźca i zaczęło tego udźca brakować... socjalizm jeszcze nigdzie się nie udał chociaż wielu próbuje nadal, w Polsce niestety też...

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki