REKLAMA

OLX: jak praca sezonowa, to w Polsce

2020-07-13 13:08
publikacja
2020-07-13 13:08
OLX: jak praca sezonowa, to w Polsce
OLX: jak praca sezonowa, to w Polsce
fot. U.J. Alexander / / Shutterstock

70 proc. osób, które szukają pracy sezonowej, nie bierze pod uwagę wyjazdu za granicę - wynika z danych serwisu OLX. 

W tym roku, w przeciwieństwie do poprzedniego analogicznego okresu, liczba ogłoszeń o pracę sezonową jest znacznie niższa. Jak wynika z raportu opublikowanego przez OLX, w Warszawie liczba ofert spadła o 39 proc., we Wrocławiu o 42 proc., a w Poznaniu o 28 proc. Pojawiły się jednak i takie miasta na mapie Polski, gdzie łatwiej o pracę sezonową - na przykład w Rzeszowie. W porównaniu do sytuacji przed rokiem w serwisie pojawiło się o 16 proc. więcej ofert. 

Ankietowani przede wszystkim szukają pracy na miejscu - większość jest skłonna dojechać maksymalnie 20 km, choć najczęściej wybierają lokalizację do 5 km oddaloną od miejsca zamieszkania. Serwis zapytał również respondentów o chęć podjęcia pracy za granicą. Ponad 70 proc. ankietowanych nie rozważa takiej opcji. Częściej za granicę są skłonni wyjechać mężczyźni. 

Różnicę względem płci widać również w oczekiwaniach finansowych. Powyżej 20 zł brutto za godzinę oczekuje 8,5 proc. kobiet, a mężczyzn - ponad 20 proc. Jak czytamy w opracowaniu, na najpopularniejsze stawki - między 15 a 20 zł za godzinę - zdecydowałoby się 70 procent mężczyzn i 80 proc. kobiet. 

Gdzie czeka zatrudnienie? - Najwięcej ofert pracy sezonowej jest w sektorze budowlanym, branży hotelarsko-gastronomicznej, na stanowiskach kasjerów, kierowców i kurierów. W tych branżach najchętniej szukają też zatrudnienia pracownicy sezonowi. Dopiero na piątym miejscu pod względem popularności znalazła się praca w rolnictwie i hodowli - mówi Tomasz Grzechnik, dyrektor kategorii Praca w OLX.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pazdzioch_indastries
do rolnictwa się nikt nie garnie a jeść trzeba, jeszcze ci miastowi pocałują po dupie tych ze wsi, szczególnie za ten hejt przed i po wyborach.
bt5
Dziś nikt ze stałej roboty sie nie zwalnia na sezon za granicę. A absolwenci i bezrobotni którzy by byli zainteresowani przeważnie z płótnem w kieszeni, to nie maja za co pojechać. Zreszta coraz więcej firm werbunkowych na zachodzie wymaga kandydatów typu emeryt górniczy, emeryt mundurowy , lub absolwent z zasiłkiem Dziś nikt ze stałej roboty sie nie zwalnia na sezon za granicę. A absolwenci i bezrobotni którzy by byli zainteresowani przeważnie z płótnem w kieszeni, to nie maja za co pojechać. Zreszta coraz więcej firm werbunkowych na zachodzie wymaga kandydatów typu emeryt górniczy, emeryt mundurowy , lub absolwent z zasiłkiem ( co jest w Polsce niewykonalne bo absolwent to w żaden sposób nie dostanie zasiłku). Wiec jak ktoś już reflektuje na robotę sezonowa to zwykle nie ma wyboru jak szukać na miejscu.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki