REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Nowa broń Korei Północnej. "Może wygenerować radioaktywne tsunami"

2023-03-24 03:14
publikacja
2023-03-24 03:14

Korea Północna nie przestaje straszyć. Właśnie przetestowała nowy, zdolny do ataku nuklearnego podwodny dron, który może wygenerować radioaktywne tsunami, podały w piątek media państwowe, które cytuje agencja Reutera.

Nowa broń Korei Północnej. "Może wygenerować radioaktywne tsunami"
Nowa broń Korei Północnej. "Może wygenerować radioaktywne tsunami"
/ ZUMA Press

Nowy północnokoreański dron podczas ćwiczeń poruszał się pod wodą na głębokości od 80 do 150 metrów przez ponad 59 godzin i został zdetonowany w czwartek w wodach przy wschodnim wybrzeżu kraju - podała północnokoreańska państwowa agencja informacyjna KCNA.

Nazwany "Haeil", czyli tsunami, system dronów jest przeznaczony do dokonywania ataków na wodach wroga i niszczenia grup uderzeniowych marynarki wojennej oraz głównych portów operacyjnych poprzez wytworzenie fali radioaktywnej na dużą skalę za pomocą podwodnej eksplozji - podała KCNA.

Dron rozmieszczony może być w każdym miejscu

"Ten nuklearny dron do ataków podwodnych może być rozmieszczony na każdym wybrzeżu i w każdym porcie lub może być holowany przez okręt nawodny w celu przeprowadzenia operacji" - podała północnokoreańska agencja.

KCNA potwierdziła też, że Korea Północna wystrzeliła w środę pociski manewrujące, by przećwiczyć przeprowadzanie taktycznych misji ataku nuklearnego, potwierdzając wcześniejsze doniesienia południowokoreańskiego wojska.

Pociski manewrujące były zakończone "testową głowicą symulującą głowicę nuklearną" i przeleciały 1500-1800 km, jak podała KCNA.

Korea Północna wznowi próby jądrowe?

Reuters zaznacza, że nie jest jasne, czy reżim w Pjongjang rozwinął w pełni zminiaturyzowane głowice nuklearne, których udoskonalenie, zdaniem ekspertów, będzie najprawdopodobniej kluczowym celem, jeśli Północ wznowi próby jądrowe.

Leif-Eric Easley, profesor na Uniwersytecie Ewha w Seulu, powiedział, że najnowsze twierdzenie władz w Pjongjang o posiadaniu podwodnego drona zdolnego do przenoszenia broni jądrowej "powinno być traktowane ze sceptycyzmem", ale jak zaznaczył:"ma to na celu pokazanie, że reżim Kima ma tak wiele różnych środków ataku nuklearnego, że każde uderzenie wyprzedzające lub dekapitacyjne przeciwko niemu zakończyłoby się katastrofalnym niepowodzeniem".

Korea Północna przeprowadziła w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych, groziła USA i Korei Południowej bronią jądrową i znowelizowała swoją doktrynę nuklearną, dopuszczając możliwość użycia takiej broni w ataku wyprzedzającym. Kim Dzong Un zapowiedział „wykładnicze powiększenie” arsenału jądrowego.(PAP)

mma/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
szczury
Dlaczego żadne mocarstwo nie przekaże wiadomości temu trendowatemu przywódcy ( podobnie i Putinowi) żeby zaczął budować piekarnie nie rakiety, bo jak ruszy świat, to w 15 minut spłonie jak świeca
zenonn
Przymierająca głodem Korea, wielu mieszka w obozach pracy buduje najnowocześniejszą broń.
Skąd wzięła naukowców i materiały?
Polska decyzjami polskojęzycznych robi zakupy broni w USA.
Nie jest w stanie nic nowoczesnego stworzyć.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki