REKLAMA

Notariusze, którzy są oskarżeni o wspieranie grupy przestępczej, nadal wykonują zawód

2018-07-06 08:13
publikacja
2018-07-06 08:13
fot. Marek Kuwak / FORUM

Trójka szczecińskich notariuszy została oskarżona o pomoc zorganizowanej grupie przestępczej, która oszukała 50 osób i wyłudziła 37 mieszkań; mimo tego nie zostali zawieszeni przez Radę Izby Notarialnej, nie wszczęto również postępowania dyscyplinarnego - podaje w piątek "GPC".

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia ws. grupy przestępczej, która wyłudzała mieszkania. Oskarżonych jest 11 osób. Zarzuty pomocnictwa usłyszało trzech szczecińskich notariuszy, którzy nie mają zarzutów dotyczących działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a pomocnictwa do oszustwa i niedopełnienia swoich obowiązków jako funkcjonariusze publiczni.

Grupa przestępcza wykorzystywała niezdolność pokrzywdzonych do zrozumienia podejmowanych czynności prawnych oferując im zamianę mieszkania na mniejsze oraz dopłatę kilkudziesięciu tysięcy złotych lub spłatą zadłużenia. Jak tłumaczył "GPC" prokurator Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, osoby te podpisywały "z poszkodowanym akt notarialny, który pozbawiał taką osobę własnego mieszkania, a w zamian poszkodowany nie otrzymywał nic".

Po akceptacji zaproponowanych warunków zamiany lokali, oskarżeni pokazywali pokrzywdzonym mieszkania, w których po zamianie mogliby zamieszkać. Po wyrażeniu zainteresowania mieszkaniem dochodziło do zawarcia jednej lub kilku umów cywilnoprawnych; ich treść nie odpowiadała jednak ustaleniom. Pokrzywdzeni zawożeni byli do współpracujących z oskarżonymi kancelarii notarialnych, gdzie podpisywano dokumenty, na podstawie których posiadacze mieszkań tracili tytuły prawne do dotychczas zajmowanych lokali. Według informacji "GPC" grupa przestępcza wyłudziła w ten sposób 37 mieszkań o wartości 5 mln zł.

"Notariusze nie dopełnili swoich obowiązków służbowych, nie działali w sposób szczególnie staranny - jako osoby, które powinny się cieszyć zaufaniem publicznym, nie udzielali pokrzywdzonym informacji, których powinni, i w ten sposób pomagali działającym w grupie przestępczej" mówił "GPC" Marcin Lorenc. "Pomimo tego notariusze współdziałający z grupą przestępczą nadal wykonują swój zawód". Tak zdecydowała Rada Izby Notarialnej w Szczecinie" - podaje "Gazeta Polska Codziennie".

Jak podaje "GPC", prezes Izby Notarialnej w Szczecinie Barbara Nintza tłumaczyła w audycji Radia Szczecin, że "analiza czynności dokonanych przez notariuszy wskazuje, że były one wykonane zgodnie ze sztuką". Dodała, że decyzje o postępowaniu dyscyplinarnym i zawieszeniu w prawach do wykonywania zawodu wobec tych osób zostaną podjęte, gdy zapadnie skazujący je wyrok.

Większość poszkodowanych osób nie odzyskało swoich mieszkań. Lorentz tłumaczył w "GPC", że "odzyskiwanie tych mieszkań jest prawnie bardzo skomplikowane". "Większość z nich została już sprzedana powtórnie osobom, które nie były świadome, że mieszkania te zostały wyłudzone. Dlatego ich zwrot jest możliwy na drodze cywilnoprawnej" - mówił.(PAP)

Autor: Nina Tuziak

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wujeksasza
dorośli mają zdolność do czynności prawnych A prawo nie zabrania bycia debilem
karbinadel
Tzw. frankowicze mają inne zdanie na ten temat :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki