REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Norwegia odmawia Trumpowi. "Nie weźmiemy udziału w Radzie Pokoju"

2026-01-21 12:16
publikacja
2026-01-21 12:16
Dodaj Bankier.pl w Google

Kancelaria premiera Norwegii przekazała w środę agencji AFP, że państwo to nie dołączy do Rady Pokoju, proponowanej przez prezydenta USA Donalda Trumpa. To kolejne państwo, które odmówiło udziału w tej inicjatywie.

Norwegia odmawia Trumpowi. "Nie weźmiemy udziału w Radzie Pokoju"
Norwegia odmawia Trumpowi. "Nie weźmiemy udziału w Radzie Pokoju"
fot. hyotographics / / Shutterstock

„Amerykańska propozycja rodzi wiele pytań, które wymagają dalszego dialogu ze Stanami Zjednoczonymi” - przekazał francuskiej agencji, sekretarz stanu Kristoffer Thoner. „Norwegia nie przystąpi zatem do proponowanych ustaleń dotyczących Rady Pokoju i nie weźmie udziału w ceremonii podpisania w Davos” - dodał.

„Dla Norwegii ważne jest, aby ta propozycja była spójna z istniejącymi strukturami, takimi jak ONZ, i naszymi zobowiązaniami międzynarodowymi” - podkreślił Thoner. Dodał jednak, że jego kraj podziela cel Donalda Trumpa, jakim jest ustanowienie trwałego pokoju w Ukrainie, w Strefie Gazy i innych miejscach, dlatego będzie „kontynuować bliską współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami w dążeniu do pokoju”.

Wcześniej takie stanowisko rządu w Oslo przekazał we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Norwegii Andreas Motzfeldt Kravik.

W ostatnim czasie relacje między władzami Norwegii z administracją Donalda Trumpa pogorszyły się, gdy amerykański przywódca nie otrzymał Pokojowej Nagrody Nobla. Trump oświadczył w poniedziałek, że wobec tego nie czuje się już zobowiązany myśleć „wyłącznie o pokoju”.

Wakacje na giełdzie

Propozycję przystąpienia do Rady odrzucił wcześniej także prezydent Francji Emmanuel Macron. W odpowiedzi Trump zagroził Francji cłami wysokości 200 proc. na wina, twierdząc, że skłoni to francuskiego przywódcę do zmiany zdania.

W czwartek w Davos ma nastąpić podpisanie dokumentu założycielskiego Rady Pokoju. Państwa członkowskie mają być wybierane przez Trumpa na trzyletnią kadencję, chyba że zapłacą ponad 1 mld dolarów za stałe członkostwo.(PAP)

ek/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Rada Pokoju

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki