REKLAMA

Mazur z PKO BP: Niższy popyt na kredyty może sprawić, że banki będą akceptowały wyższe ryzyko

2021-04-15 10:54
publikacja
2021-04-15 10:54
fot. Tomasz Warszewski / Shutterstock

Spadek popytu na kredyty może sprawić, że banki zmienią swoje strategie i będą akceptowały wyższe ryzyko - ocenił wiceprezes PKO BP Piotr Mazur.

„Mamy sporo kapitału, dużo płynności, natomiast nie widać popytu na kredyt. Wydaje się, że to może doprowadzić w strategiach poszczególnych banków do takiej sytuacji, że będziemy w tych strategiach trochę zmierzać w kierunku większego ryzyka. Oczywiście w krótkim terminie może to nie stanowić wielkiego problemu, natomiast w dłuższej perspektywie, jeśli będą akceptowane coraz wyższe ryzyka to myślę, że kolejny kryzys, który może przyjść spowoduje, że te środki, które będą potrzebne na wsparcie gospodarki, będą zdecydowanie wyższe niż to miało miejsce tym razem" - powiedział Mazur w trakcie Forum Liderów Bankowości i Ubezpieczeń.

"Spadek popytu na kredyt trochę spowoduje zmianę strategii banków, które pójdą w aktywa bardziej ryzykowne (...)" - dodał.

Zauważył, że na przykład w segmencie kredytów hipotecznych banki akceptują obecnie wyższy poziom LtV.

Poinformował, że poziom ryzyka w segmencie korporacyjnym pozostaje cały czas na bardzo stabilnym poziomie dzięki wsparciu środkami PFR, czy gwarancjami BGK.

"Zapewne bez tego wsparcia nie obserwowalibyśmy tak dobrej sytuacji zarówno wśród klientów korporacyjnych, jak i detalicznych" - powiedział Mazur. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tomaszektoma
kilka dni temu przecież liczba WNIOSKÓW była na ATH od 10lat

to jest popyt na kredyt czy nie ma?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki