REKLAMA

Niemieckie fabryki mocno podnoszą ceny

Ignacy Morawski2021-04-21 08:38założyciel SpotData.pl
publikacja
2021-04-21 08:38
Shutterstock

W ciągu ostatnich trzech miesięcy ceny towarów wyjeżdżających z niemieckich fabryk wzrosły najmocniej od niemal trzynastu lat. Co ważne, w tym wzroście widać efekty trzech istotnych trendów, z którymi przemysł będzie zmagał się przez dłuższy czas: zaostrzania polityki klimatycznej, wzrostu cen surowców, ale również niedopasowania zaskakująco wysokiego popytu do ograniczonej podaży.

Ten wzrost w cen producentów niewątpliwie przełoży się na inflację towarów dla konsumentów, zresztą nie tylko w Niemczech, ale też innych krajach. To kolejny kamyczek do ogródka argumentów wskazujących, że wchodzimy w okres podwyższonej inflacji.

Inflacja cen producentów (cen towarów przemysłowych sprzedawanych przez fabryki – to nie są ceny na półkach sklepowych) w Niemczech w marcu wyniosła 3,7 proc. rok do roku, czyli najwięcej od listopada 2011 roku. Ale patrząc na przyspieszenie cen tylko w ostatnich trzech miesiącach, to mamy do czynienia z najwyższymi wzrostami od lipca 2008 r. Średni miesięczny wzrost cen producentów wyniósł od stycznia do marca 1 proc.

/ Puls Biznesu

Jedną z przyczyn wysokiego wzrostu cen jest istotne podniesienie cen energii elektrycznej i gazu, co z kolei ma związek z polityką klimatyczną. Na przykład, ceny gazu rosną w związku z obowiązującym od stycznia podatkiem węglowym, który muszą płacić rafinerie i sprzedawcy gazu (25 EUR za tonę emisji).

Kolejną ważną przyczyną wysokiej inflacji producentów jest wzrost cen surowców, który przekłada się na ceny towarów pośrednich, takich jak podstawowe wyroby z metali, drewna, czy tworzyw sztucznych.

Ten wzrost z kolei można rozłożyć na dwa czynniki.

Z jednej strony wynika on z hossy surowcowej, która jest wywołana rosnącym popytem ze strony Chin, nadziejami na popytowe efekty transformacji energetycznej oraz luźną polityką pieniężną. Ceny takich metali przemysłowych jak miedź, nikiel, czy ruda żelaza bardzo mocno rosły w minionych sześciu miesiącach, co przekłada się na ceny w całym łańcuchu dostaw.

Z drugiej strony, wzrost cen wyrobów pośrednich wynika z zaburzeń w dostawach międzynarodowych, o których dużo pisałem w minionych miesiącach. Okazało się, że światowy system handlowy jest słabo przygotowany na potężne wahania popytu w różne strony i w momencie ożywienia występują trudności z zaspokajaniem potrzeb klientów oraz transportem.

Czy podwyższona inflacja producentów jest zjawiskiem trwałym? Kilka czynników ją wywołujących minie jeszcze w tym roku, jak zaburzenia w łańcuchach dostaw i niedopasowania podaży do popytu. Ale kilka czynników utrzyma się prawdopodobnie dłużej – m.in. popyt na surowce, czy luźna polityka pieniężna. Dlatego bardzo możliwe, że średnia inflacja w najbliższych kilku latach będzie wyższa niż w minionej dekadzie.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
lukaszslask
Moze mi to ktos wyjasnic??
Klienci Frankowi wygrywaja rozprawy,co w takim razie z Nieruchomosciami,jezeli Bank oddaje pieniadze za nie,to Nieruchomosci staja sie wlasnoscia Banku??
Czyli Banki pomimo przegranej beda posiadac Nieruchomosci w cenie z przed 15 laty???To chyba nie zbiednieja,bo trudno,zeby Klient dostal i kase
Moze mi to ktos wyjasnic??
Klienci Frankowi wygrywaja rozprawy,co w takim razie z Nieruchomosciami,jezeli Bank oddaje pieniadze za nie,to Nieruchomosci staja sie wlasnoscia Banku??
Czyli Banki pomimo przegranej beda posiadac Nieruchomosci w cenie z przed 15 laty???To chyba nie zbiednieja,bo trudno,zeby Klient dostal i kase i nieruchomosc,czyli 700 tys Rodzin na bruk???A Banki bawia się w Otodom?
lukaszslask
tylko kto kupi w 2021 za 150 k nowe auto i kto kupi za 3 lata uzywane za 150 k,jak przez Frankowcow czeka nas zaraz kryzys bankowy i koniec leasingow.....
kozey
W 2021 kupujesz samochód za 150k, w 2026 sprzedajesz samochód za 150k z przebiegiem 300 000km, bo nowy jest za 250k, Brave New World
stachsgh
Wszędzie wszystko rośnie i to widać gołym okiem
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
sel
Surowce cały czas są w dołku o połowę tańsze niż 5 lat temu , z małymi wyjątkami..
marok
Pewnie u Ciebie na skupie złomu.
kwiecien2021
I wszystko to przez straszne Chiny i ich niepotrzebne wydatki aby tylko podnieść PKB, które wg. bankiera.pl " jest narzędziem chińskiej propagandy,". :)))

"Z jednej strony wynika on z hossy surowcowej, która jest wywołana rosnącym popytem ze strony Chin, nadziejami "

https://www.bankier.
I wszystko to przez straszne Chiny i ich niepotrzebne wydatki aby tylko podnieść PKB, które wg. bankiera.pl " jest narzędziem chińskiej propagandy,". :)))

"Z jednej strony wynika on z hossy surowcowej, która jest wywołana rosnącym popytem ze strony Chin, nadziejami "

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Postpandemiczny-wystrzal-PKB-Chin-8093910.html
demeryt_69
Inflacja cen producentów niemieckich w marcu wyniosła 3,7% - jestem w szoku :)

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki