REKLAMA

Niemcy największym eksporterem plastikowych śmieci w UE

2023-06-08 08:24, akt.2023-06-08 09:27
publikacja
2023-06-08 08:24
aktualizacja
2023-06-08 09:27

Niemcy są największym eksporterem plastikowych śmieci w UE – donosi portal tygodnika „Spiegel”. 8 czerwca przypada Światowy Dzień Oceanów.

Niemcy największym eksporterem plastikowych śmieci w UE
Niemcy największym eksporterem plastikowych śmieci w UE
fot. Adriana Iacob / / Shutterstock

W ubiegłym roku Niemcy wyekspediowały za granicę aż 745,1 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych – podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Wielkość eksportowanych odpadów tego typu spadła w ostatniej dekadzie o 51 proc. - głównie z powodu ograniczeń importowych w niektórych krajach azjatyckich.

Jednak Niemcy pozostają nadal największym eksporterem odpadów z tworzyw sztucznych w UE, najwięcej ich trafiło do Holandii, a następnie kolejno do Turcji i Polski – największych krajów kupujących.

Holandia prowadzi eksport odpadów za pośrednictwem swojego portu w Rotterdamie. W zestawieniu krajów UE Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem odpadów, za nim uplasowała się Belgia, która posiada znaczący port kontenerowy w Antwerpii.

Według badań, odpady z tworzyw sztucznych, w tym pochodzące z zachodnich krajów uprzemysłowionych, często trafiają do światowych oceanów i mocno zanieczyszczają środowisko – podkreślił „Spiegel”.

Federalny Urząd Statystyczny zaprezentował powyższe dane z okazji przypadającego 8 czerwca Światowego Dnia Oceanów. 

mszu/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pstrzezek
Proceder wywozu śmieci z UE do krajów trzeciego świata lub bezpośrednio do oceanu powinien być srogo karany. Chyba że promujemy hipokryzje pod transparentem ekologii i zielonego ładu

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki