Niemcy: kolejne rekordowo słabe dane z przemysłu

2020-06-05 08:10
publikacja
2020-06-05 08:10
fot. POOL / FORUM

Mocno ujemna dynamika zamówień w niemieckim przemyśle ponownie okazała się nie tylko rekordowo niska, ale i gorsza od oczekiwań ekonomistów. To niezmiennie zły sygnał także dla Polski.

Kwietniowa dynamika zamówień w przemyśle Niemiec wyniosła -25,8 proc. w ujęciu miesięcznym (dane wyrównane sezonowo i kalendarzowo). To najniższy odczyt w historii badania sięgającej 1991 r. – poprzedni padł zaledwie miesiąc temu (-15 proc.). Ekonomiści spodziewali się mocnego spadku, jednak ich konsensus zatrzymał się na -19,7 proc. m/m.

W ujęciu rocznym spadek zamówień w niemieckim przemyśle wyniósł natomiast 36,6 proc. wobec 15,4 proc. w marcu, co również wcześniej nie miało miejsca.

Względem ubiegłego miesiąca, spadek zamówień krajowych wyniósł 22,3 proc., zaś zagranicznych 28,1 proc. Nowe zamówienia w strefie euro spadły o 30,6 proc., a z innych państw o 26,7 proc. We wszystkich kategoriach dynamika jest niższa niż w marcu.

Ponownie spadki rozkładały się nierównomiernie między sektorami. Zamówienia na dobra kapitałowe spadły o 30,6 proc., na dobra pośrednie o 22,7 proc., a na dobra konsumpcyjne tylko o 11,4 proc.

Dane publikowane przez niemiecki urząd statystyczny Destatis korespondują z obrazem wyłaniającym się m.in. z indeksów PMI dla sektora przemysłowego. Informacje z przemysłu największej gospodarki Europy mają dla Polski szczególne znaczenie. Zachodni sąsiedzi są od lat naszym najważniejszym partnerem handlowym, odpowiadającym za ponad 25 proc. eksportu i 20 proc. importu towarów.

MZ

Źródło:
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
somatico
Jakiś problem w gospodarce ?
Mamy na to złoty środek, dodrukujemy kolejne biliony ,tryliony i tak do końca świata i jeden dzień dłużej. Bogaci jeszcze bardziej zarobią a biedni zbiednieją i będzie super.

traderfr
Oczywiście, no i giełdy w górę a wkrótce zaczną się pojawiać pierwsi trylionerzy dolarowi.
lipsk
Dla niemców i francuzów oraz timermansa i spółki jest ratunek . Mniej hut i kopalni , mniej krów i dużych hodowli bo śmierdzi (to fakt), wszystko co produkuje ale hałasuje i dymi wyrzucić z eu. W zamian dla każdego obywatela w ue dochód gwarantowany oraz rower i panel elektryczny na dach.
fakty
Niemcy właśnie obniżają VAT z 19 % do 16 % na pół roku. Mają środki i narzędzia, żeby pobudzić gospodarkę. Które podatki ma zamiar obniżyć Mateusz, bo nie słyszałem ?
mknowak
Niemcy mają kryzys my rośniemy i musimy hamować, VAT trzeba podnieść do 30% a nie obniżać. W Polsce ponad 40% ludzi aktywnych zawodowo nie pracuje i nie szuka pracy czy znasz inny kraj w którym jest taki dobrobyt żeby tylu ludzi nie musiało pracować ?
grzegorzkubik
Pisałem wam przed Koroną, że będzie słabo w Niemczech. Miałem rację.
kimdzongtusk
To nic, najważniejsze, że rynki są zadowolone.
darjusz777
złe dane z realnej gospodarki to doskonały pretekst dla nowego dodruku ....... zer za jedynką i wspaniałej hossy giełd i aktywów i tak dalej i wyżej aż do upadku bammm bez możliwość ratunku :):):)
bt5
Na rok przed koronowirusem słyaszłem od łebka z branży metalowej że nowy dział w zakładzie ( pod rynke niemiecki) jest deficytowy bo słabo w Niemczech. Niemiecki przemyłs nie ma najmniejszych szans w oferta chińskiego przemysłu : sam kupiłem obrabiarkę 4- czynnosciową z chin ponizej ceny niemieckiej maszynki 2 -czynnosciowej.Na rok przed koronowirusem słyaszłem od łebka z branży metalowej że nowy dział w zakładzie ( pod rynke niemiecki) jest deficytowy bo słabo w Niemczech. Niemiecki przemyłs nie ma najmniejszych szans w oferta chińskiego przemysłu : sam kupiłem obrabiarkę 4- czynnosciową z chin ponizej ceny niemieckiej maszynki 2 -czynnosciowej. kolega kupił zestaw do lutowania gdzie mi pół godziny wyjaśniał wszytkie elementy z tego zestawu, było tego multum, samych rolek cyny było 5 sztuk , gdzie cena całego zestawu ( 2 lutownice = jakas aparatura do regulacji) był jak za same 3 -ie rolki cyny "firmowe" w niemieckim markecie. Tylko idiota ale szpaner markowy bedzie przepłacał za niemieckie. Niemieckie samochody nie wytrzymują konkurencji z Koreańczykami, za chwilę beda chińskie dobre fury ( już na pewno elektryczne- jako że to proste konstrukcyjnie).
tomkooo
a potem jak chinczycy wykosza cala konkurencje to podniosa ceny i bedzie pozamiatane bo nikt nie bedzie mial know-how :)
wiecznie za miske ryzu nie beda pracowac. jeszcze 2 dekady i europa bedzie biedniejsza niz chiny i my bedziemy na nich robic bo takie bezrobocie tu bedzie

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki