REKLAMA

Niemccy posłowie utrzymali system automatycznych podwyżek diet

2017-12-13 22:13
publikacja
2017-12-13 22:13

Bundestag utrzymał w mocy system gwarantujący posłom coroczny wzrost diet zgodnie z rozwojem płac w kraju na podstawie danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Przeciwko automatycznym podwyżkom głosowały w środę kluby poselskie AfD i Lewicy.

/ fot. Axel Schmidt / Reuters

Niemieccy parlamentarzyści sami decydują o wysokości swoich pensji. Każdy nowo wybrany Bundestag musi w ciągu trzech miesięcy po ukonstytuowaniu się podjąć decyzję, czy utrzymuje w mocy obowiązujący w poprzedniej kadencji system.

Za podwyżkami głosowało 505 posłów, co oznacza, że poparły je nie tylko kluby CDU/CSU, SPD i FDP, które zgłosiły projekt ustawy, ale i Zieloni.

Podczas debaty deputowany AfD Stefan Keuter powiedział, że przegłosowany system wynagrodzeń jest "bezczelnością" wobec ciężko pracujących obywateli. Szefowa klubu Lewicy Sahra Wagenknecht zarzuciła parlamentarzystom, że "napychają sobie kieszenie", chociaż nie potrafią stworzyć rządu.

Przedstawiciele pozostałych klubów bronili przyjętego rozwiązania. Jest ono "transparentne i zrozumiałe" - mówił Michael Grosse-Broemer z CDU.

Diety poselskie wynoszą obecnie 9542 euro miesięcznie. Zgodnie z przyjętym systemem parlamentarzyści dostaną następną podwyżkę 1 lipca 2018 roku.

Każdy parlamentarzysta otrzymuje ponadto ryczałt w wysokości 4318,38 euro miesięcznie oraz pieniądze na opłacenie współpracowników - prawie 20 tys. euro. (PAP)

lep/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki