REKLAMA
WAŻNE

Nieetyczne praktyki firm. Jakie chwyty poniżej pasa stosują najczęściej?

2023-08-31 06:11
publikacja
2023-08-31 06:11

Co piątej firmie "podbierano klientów". Ale to nie jedyne nieetyczne zachowania kontrachentów. Wśród innych najczęstszych wymienia się: bezpodstawne podnoszenie cen i zwlekanie z płatnościami. Tak wynika z badania "Skaner MŚP".

Nieetyczne praktyki firm. Jakie chwyty poniżej pasa stosują najczęściej?
Nieetyczne praktyki firm. Jakie chwyty poniżej pasa stosują najczęściej?
fot. Andrii Zastrozhnov / / Shutterstock

Gdy przedsiębiorcy nie otrzymują płatności w terminie, sami mają kłopot z regulowaniem swoich zobowiązań, o czym wspominają w najnowszym badaniu "Skaner MŚP" - wyjaśnia Diana Borowiecka z BIG InfoMonitor. "Na koniec minionego roku 16 proc. przedsiębiorstw informowało, że zalegało z płatnościami zobowiązań, obecnie, choć do końca roku zostało jeszcze wiele miesięcy, takie doświadczenia ma już 22 proc. ankietowanych" - wskazała, komentując dla PAP wyniki badania.

Jak wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, dynamika zmian zaległości przedsiębiorstw widoczna w rejestrze BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK. W I półroczu br. zaległości firm wobec banków i kontrahentów podwyższyły się o 1,8 mld zł, czyli prawie tyle co w całym zeszłym roku. Odsetek podmiotów przyznających, że mają problem z płatnościami wzrósł z 16 do 22 proc.

Grzelczak zaznaczył, że drugi kwartał br. był kolejnym, w którym wartość nieopłacanych terminowo faktur i kredytów podwyższyła się o 0,9 mld zł. W całym pierwszym półroczu br. - jak dodał - wartość nieopłacanych terminowo zobowiązań kredytowych i pozakredytowych przyspieszyła, zwłaszcza w największych sektorach gospodarki – transporcie, przemyśle i handlu, ale również w takich branżach jak kultura i rozrywka, hotele i zakwaterowanie oraz działalność profesjonalna naukowa i techniczna. "Przez sześć miesięcy br. przybyło prawie 1,8 mld zł zaległości, do 41,24 mld zł. Dla porównania w całym 2022 r. było to 2,2 mld zł (6 proc.), a w ciężkim covidowym 2021 r. - 3,8 mld zł (wzrost o ponad 11 proc.)" - zauważył.

Jak wynika z badania "Skaner MŚP" dla BIG InfoMonitor, ponad 63 proc. przedsiębiorców uważa, że inflacja ogranicza rozwój i konkurencyjność ich działalności gospodarczej i pogarsza kondycję finansową. Pozytywny wpływ inflacji na biznes notuje 2 proc. ankietowanych firm. Zdaniem Grzelczaka ponad połowa biznesu nie spodziewa się, że zjawisko to skończy się w tym roku, pesymistami są szczególnie przedstawiciele usług i przemysłu. Na osłabienie wzrostu cen przed 2024 r. liczy co trzeci z reprezentantów firm MŚP – zauważa.

Z powodu wysokiej inflacji, obok dwóch najczęściej obserwowanych przez przedstawicieli firm MŚP nieetycznych zachowań, czyli bezpodstawnego podnoszenia cen (33 proc.) i ociągania się z płatnościami (28 proc.), niemal co piąty badany wskazuje na „podbieranie klientów", a ponad 12 proc. zwraca uwagę na dużo mniejszą przewidywalność, niedotrzymywanie słowa i zmiany umów.

Według co dziesiątego respondenta, spadło też wzajemne zaufanie w biznesie. Przedsiębiorcy informują również o presji klientów na wykonanie inwestycji w kosztach, obliczonych przed wysoką inflacją oraz o unikaniu wykonywania zobowiązań. Ponad 40 proc. przedsiębiorców, głównie małych firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników, widzi też wynikający z tej sytuacji wzrost nieetycznych zachowań wśród przedsiębiorców, klientów i kontrahentów. Co trzeci badany obserwuje przede wszystkim praktykę ciągłego podnoszenia cen, bez związku z kosztami. Ponad 28 proc. podaje także, że kontrahenci po prostu unikają terminowego regulowania zobowiązań.

Badanie zrealizował w lipcu w ramach projektu „Skaner MŚP” Instytut Keralla Research na zlecenie BIG InfoMonitor. Przeprowadzono je na próbie 500 mikro, małych i średnich firm techniką wywiadów telefonicznych.

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
isengrimster
Droga Redakcjo,

Kontrahent a nie kontrachent.

Pozdrawiam
marcinfrotka6183
Po czytaniu o takich sytuacjach tym bardziej doceniam, że mam własną firmę. Po skończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych jako Technik optyk od razu wiedziałem, że to jest to co chce robić w życiu, ale na własnych zasadach. Z powodzeniem mi się to udaje.
andrzey_
Nigdy nie rozumiałem dlaczego trzeba płacić podatki od faktur, a nie od wpływów. To krótkofalowe myślenie rządzących, powoduje zwolnienie przepływów kapitału i tym samym zmniejszenie wpływów podatkowych. Jednocześnie promuje nieuczciwych, a ci chętnie podatków nie płacą.

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki