REKLAMA

Neuca zakłada koszty restrukturyzacji ACP Pharma w IV kw. podobne jak w III kw.

2014-11-12 15:18
publikacja
2014-11-12 15:18

Wyższe koszty związane z działalnością ACP Pharma utrzymają się do końca roku, a w IV kw. mogą wystąpić dodatkowe koszty restrukturyzacji zbliżone do tych z III kw. - podał Piotr Sucharski, prezes Neuki. Grupa chce w 2014 r. wykorzystać część z kilkunastomilionowej straty podatkowej przejętego ACP.

"Większość kosztów związanych z działalnością ACP Pharma będzie się ciągnęła do końca roku" - powiedział Sucharski na konferencji.

"W IV kwartale poziom dodatkowych kosztów związanych z przyspieszoną restrukturyzacją będzie zbliżony do tych z III kwartału" - dodał.

W III kwartale Neuca zanotowała 2,5 mln zł jednorazowych kosztów związanych z redukcją zatrudnienia.

"Sprzedaż hurtowni w Bydgoszczy, na którą zgodę musi jeszcze wyrazić UOKiK, pozostanie bez wpływu na wyniki 2014 r." - powiedział.

Sucharski zapewnił, że proces integracji ACP Pharma zostanie sfinalizowany do końca roku.

"Podtrzymujemy prognozę. Oznacza to, że w IV kwartale powinniśmy wypracować ok. 40 mln zł zysku netto" - powiedział.

"Wszystko zależy od nas, od skuteczności w sprzedaży produktów wysokomarżowych przez ACP Pharma, obniżania kosztów i optymalizacji podatkowej" - dodał.

Sucharski ocenił, że na rynku nie widać oznak powrotu do wojny cenowej.

Prezes poinformował, że wraz z ACP Pharma Neuca kupiła stratę podatkową w wysokości kilkunastu milionów złotych, której część ma zamiar wykorzystać w tym roku. Nie będzie to jednak zdarzenie jednorazowe jak optymalizacja podatkowa w I kwartale.

W III kwartale Neuca miała 11,8 mln zł zysku netto, chociaż analitycy spodziewali się 16,0 mln zł. Przychody grupy wyniosły 1.736,9 mln zł wobec 1.649,7 mln zł konsensusu.

Neuca po trzech kwartałach 2014 roku wypracowała 59,2 mln zł zysku netto, o 17 proc. mniej niż przed rokiem. Bez zdarzeń jednorazowych wynik grupy wyniósł 50,2 mln zł, czyli o 25 proc. mniej rdr.

Prognoza spółki na 2014 r. zakłada 90 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych.

"Spodziewam się, że rynek w 2015 r. będzie rósł w podobnym tempie jak w 2014 r., tj. o 3-4 proc." - powiedział.

Na koniec III kwartału w portfolio Neuki znajdowało się 325 leków marek własnych. Do końca roku spółka chce mieć ich 390. Ten segment w ciągu 9 miesięcy wypracował 13,7 mln zł zysku brutto (prognoza zakłada 10,5 mln zł w całym roku)

"Wynik z marek własnych do końca roku nie zmieni się lub jedynie nieznacznie wzrośnie, ponieważ ponosimy większe koszty związane z pozyskiwaniem licencji na kolejne leki" - powiedział prezes.

Spółka poinformowała, że zakład do pakowania leków w Swarzędzu ma być gotowy do uruchomienia w grudniu. (PAP)

mj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki