REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Nawrocki leci do Davos. Na agendzie bezpieczeństwo i promocja Trójmorza

2026-01-19 17:52
publikacja
2026-01-19 17:52
Dodaj Bankier.pl w Google

Prezydent Karol Nawrocki udaje się na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Szef BPM Marcin Przydacz zaznaczył przed wylotem do Szwajcarii, że Forum będzie okazją m.in. do szeregu kuluarowych spotkań z ważnymi postaciami światowej polityki i biznesu, a także promocji Polski na świecie.

Nawrocki leci do Davos. Na agendzie bezpieczeństwo i promocja Trójmorza
Nawrocki leci do Davos. Na agendzie bezpieczeństwo i promocja Trójmorza
fot. Mikołaj Bujak / / Kancelaria Prezydenta

Nawrocki od wtorku będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym; spodziewani są najważniejsi światowi liderzy, w tym m.in. prezydent USA Donald Trump.

Przed wylotem Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, powiedział dziennikarzom, że Forum w Davos będzie okazją do spotkań prezydenta i polskiej delegacji z szeregiem kluczowych postaci ze światowej polityki i biznesu. Jak mówił, w planach jest m.in. spotkanie z prezydentem Izraela Icchakiem Hercogiem, prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem, premierem Holandii Dickiem Schoofem, a także z prezesem Banku Światowego Ajayem Bangą.

Prezydent będzie dyskutował o bezpieczeństwie Europy 

W planach jest także - mówił Przydacz - m.in. udział prezydenta w panelu dyskusyjnym poświęconym obronności Europy wraz z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttte i prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem. Nawrocki weźmie udział także w wydarzeniu poświęconym promocji Inicjatywy Trójmorza, najprawdopodobniej wraz z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.

Przydacz zaznaczył, że agenda wydarzenia takiego jak Forum w Davos jest napięta i zmienna, ale - jak mówił - jest to doskonała okazja do szeregu kuluarowych, „mniej lub bardziej oficjalnych” spotkań z najważniejszymi politykami i przedstawicielami świata biznesu. W planach prezydenta są także, jak podkreślił minister, spotkania z przedstawicielami globalnych firm inwestujących albo zamierzających inwestować w Polsce.

Wakacje na giełdzie

Spotkania także z Amerykanami?

Szef BPM podkreślił także, że do Davos przyjedzie duża delegacja wysokiego szczebla z USA. - Wszyscy będziemy zainteresowani tym, z jakim przekazem strona amerykańska przyjeżdża, w kontekście tych wszystkich dyskusji, które się toczą chociażby wokół Grenlandii, ale także Ukrainy i Bliskiego Wschodu - powiedział.

- To, co jest dla prezydenta ważne, to promocja Polski i pokazywanie jej od jak najlepszej strony - zaznaczył Przydacz; w tym kontekście wskazał na przygotowania Polski do udziału w tegorocznym szczycie grupy G20, zrzeszającej największe gospodarki świata.

W planach jest także, jak dodał, udzielenie wywiadów przez prezydenta Nawrockiemu dwóm dużym amerykańskim telewizjom - Fox News oraz CNBC.

56. edycja Światowego Forum Ekonomicznego w Davos odbędzie się w dniach 19-23 stycznia i będzie przebiegać pod hasłem „Duch dialogu”.

Organizowane od 1971 r. w Davos w Szwajcarii Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), to jeden z najbardziej prestiżowych szczytów gospodarczo-politycznych na świecie. Uczestniczą w nim liderzy polityczni - w tym prezydenci i premierzy - a także świata biznesu, nauki i kultury. (PAP)

mml/ mok/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
nierzad
snieżna i mrozna zima pokrzyzowała narracje globalistów.Ciekawe,co teraz wymyslą?
podatnik-
PO CO! I dlaczego za pieniądze podatnika PRL'u bis!

Powiązane: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki