REKLAMA

Nasze drogie rubieże. Ile kosztuje ochrona granicy z Białorusią?

2021-10-25 07:18
publikacja
2021-10-25 07:18
Nasze drogie rubieże. Ile kosztuje ochrona granicy z Białorusią?
Nasze drogie rubieże. Ile kosztuje ochrona granicy z Białorusią?
fot. Michal Kosc / / FORUM

Wzmożony dozór granicy wschodniej może kosztować dziennie miliony złotych, gdyż pilnuje jej około 14 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy, a znaczna część z nich została oddelegowana z różnych garnizonów i oddziałów w kraju - donosi "Rzeczpospolita" w poniedziałek.

"Rzeczpospolita" podliczyła, że ponad 400 kilometrów granicy z Białorusią pilnuje 6 tys. 300 żołnierzy, 1,8 tys. policjantów z różnych garnizonów z kraju i 4,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej plus pogranicznicy z tzw. oddelegowania. Do tego są setki funkcjonariuszy policji i SG, którzy na drogach zatrzymują auta ze Wschodu oraz współpracujący z niemiecką policją na granicy z Niemcami.

Od jednego z policjantów gazeta dowiedziała się, że "przyjezdni" fukcjonariusze zmieniają się rotacyjnie. "Po dwóch tygodniach pobytu, policjanci np. z Małopolski wracają do siebie, a przyjeżdżają policjanci z innego regionu kraju" – mówi jeden z nich. Według gazety, funkcjonariusze są kwaterowani w hotelach, w miejscowościach w pobliżu granicy, z całodziennym wyżywieniem.

"W zależności od standardu dwuosobowy pokój (ze śniadaniem w cenie) na terenach w pobliżu granicy kosztuje od od 150 do ok. 300 zł za noc. Przyjmując, że jest to 150 zł od osoby, to przy 1600 policjantach (ci z Podlasia nocują u siebie) za dobę daje to 240 tys. zł, a miesięcznie – 7 mln 200 tys. złotych" - czytamy.

Z kolei Straż Graniczna zmobilizowała do pracy na granicy cały podlaski oddział (2 tys. osób) i nadbużański (2,5 tys.), do tego dochodzą liczone w setkach oddelegowania z innych oddziałów.

"Tam gdzie SG ma pokoje gościnne w swoich placówkach – umieszcza funkcjonariuszy. Ich dzienna dieta wynosi 30 zł na osobę, pozostałe koszty (m.in. media) to średnia kwota 20 zł na osobę" - podaje "Rzeczpospolita". (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
lorelie
pytanie powinno brzmieć: ile jest warty spokojny powrót twego dziecka ze szkoły lub żony z pracy wieczorem... Wyceniaj !
lorelie
ochrona granicy jest bezcenna, tak jak ochrona nas i innych Polaków. Dziennikarze z gór Synaj powinni to zrozumieć.. robią tak samo. U nich jest taniej??
ajwaj_
Kosztuje o wiele za wiele

A szczególnie "sklep samoobslugowy PISi"
Zlecenia bez przetargu, ustalane noca u Balbiny bez swiadków,
i setki mln w PISie studnie bez dna
7000
Co na to katolicy?

Idźcie precz…, bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść, byłem spragniony, a nie daliście Mi pić, byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie”? (Mt 25, 41-43).
ssmentek
Należało by napisać o tym jak stan wyjątkowy ogranicza przepływy finansowe. A nie te bzdury tutaj!. Państwo płaci za hotele, jednocześnie pobiera od hotelarzy (i wszelkich podmiotów) dodatkowe podatki. Z faktu, że wynajęte będą dodatkowe pokoje dla mundurowych w hotelach z punktu widzenia makroekonomii nie wynikła żadna Należało by napisać o tym jak stan wyjątkowy ogranicza przepływy finansowe. A nie te bzdury tutaj!. Państwo płaci za hotele, jednocześnie pobiera od hotelarzy (i wszelkich podmiotów) dodatkowe podatki. Z faktu, że wynajęte będą dodatkowe pokoje dla mundurowych w hotelach z punktu widzenia makroekonomii nie wynikła żadna "strata". Gdyby te same hotele obsługiwały cywili, autor widział by to pewnie jako "zyski".
wwojtekw
A za chwilę znów będzie płacz, że nie ma pieniędzy jak trzeba będzie podnieść pensje np. nauczycielom czy ratownikom medycznym (albo w ogóle dofinansować służbę zdrowia). Czasy się zmieniają, ale retoryka pozostaje zawsze taka sama - wygodna dla rządzących.
ssmentek
Dodatkowe wydatki związane z granicą to jest kropla w wiadrze wody, podwyżka dla budżetówki jest jak 5 pełnych wiader tej wody. Nie ta skala kolego. Tekst jest klikbajtem pisanym przez studenta, pod rozpolitykowanych januszy aby wyświetlić reklamę.
wwojtekw odpowiada ssmentek
Ja podałem przykład bezsensownych wydatków. Może i w porównaniu do podwyżek to są niewielkie pieniądze, ale większość ludzi w tym kraju żeby kupić nieruchomość kosztującą pół miliona pracuje 30 lat (to 1/3 życia), a oni lekką ręką wydają te miliony na prawo i lewo. Za chwilę będziemy budować mur, tam już Ja podałem przykład bezsensownych wydatków. Może i w porównaniu do podwyżek to są niewielkie pieniądze, ale większość ludzi w tym kraju żeby kupić nieruchomość kosztującą pół miliona pracuje 30 lat (to 1/3 życia), a oni lekką ręką wydają te miliony na prawo i lewo. Za chwilę będziemy budować mur, tam już koszty będą bardziej znaczące? Jak to niewiele to ja poproszę dom z widokiem na Tatry + Mercedesa 63 AMG na koszt podatników ;)

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki