REKLAMA
PILNE

Zapora na granicy za 1,6 mld zł. W co będzie wyposażona?

2021-10-15 09:41
publikacja
2021-10-15 09:41
Zapora na granicy za 1,6 mld zł. W co będzie wyposażona?
Zapora na granicy za 1,6 mld zł. W co będzie wyposażona?
fot. Michal Kosc / / FORUM

Zapora, która ma zostać zbudowana na granicy z Białorusią, będzie uzbrojona w czujniki sejsmiczne i kamery; na pewno pomoże nam w ochronie granicy i prawdopodobnie umożliwi zatamowanie presji migracyjnej - podkreśliła w piątek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Rzeczniczka SG w TVP Info pytana była o planowaną budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej. Jak wyjaśniła, zapora będzie miała szereg zabezpieczeń elektronicznych uniemożliwiających zarówno przejście nad nią, jak i robienie pod nią podkopów.

"Będzie uzbrojona w czujniki sejsmiczne, perymetrię, w kamery. My będziemy mogli po prostu szybko zareagować i podejść w to miejsce, gdzie może dojść do takiej nielegalnej migracji. Bezwzględnie jest to rzecz, która nam na pewno pomoże w ochronie granicy i prawdopodobnie umożliwi zatamowanie tej presji migracyjnej" - powiedziała rzeczniczka SG.

W czwartek Sejm uchwalił przygotowaną przez MSWiA ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory na granicy z Białorusią. "Jeżeli będzie trzeba, to rozumiem, będzie decyzja rządu czy Sejmu o tym, że na innych częściach granicy też takie umocnienia będą stosowane, ale oczywiście na razie takich przesłanek nie mamy" - tłumaczył podczas sejmowych prac nad projektem ustawy wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Inwestycja będzie celem publicznym. Jej koszt oszacowano na 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych (perymetria). W ustawie wskazano, że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do inwestycji nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę związanych z nią zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Formalnie inwestorem będzie Komendant Główny Straży Granicznej, który będzie mógł powołać pełnomocnika. Wyłoni go spośród osób posiadających wiedzę z zakresu prawa budowlanego.

Zgodnie z regulacją informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych bariery nie będą stanowić informacji publicznej i nie będą podlegać udostępnieniu w trybie odrębnych przepisów. Ustawa zakłada ponadto, że "jeżeli wynika to z potrzeb związanych z inwestycją", wojewoda na wniosek lub po zasięgnięciu opinii komendanta oddziału SG może wprowadzić zakaz przebywania na określonym obszarze nie szerszym niż 200 m od linii granicy państwowej. Zakaz ten nie będzie dotyczył właścicieli nieruchomości na tym obszarze oraz osób, którym na przebywanie w tej strefie zezwoli komendant oddziału. Ustawa wprowadza też przepis, na mocy którego wojewoda będzie mógł na wniosek komendanta SG ograniczyć w drodze decyzji - jeśli będzie to konieczne - sposób korzystania z danej nieruchomości.

Regulacja przewiduje też możliwość wywłaszczenia obywateli z nieruchomości niezbędnej do budowy bariery. Stosowane przy tym będą przepisy o wywłaszczaniu nieruchomości, przy czym KG SG w przypadkach przewidzianych w ustawie o ochronie granicy państwowej będzie mógł przystąpić do niezwłocznej realizacji inwestycji na danej nieruchomości. Zgodnie z ustawą właścicielom za nabycie praw do nieruchomości lub jej części przysługiwać będzie wynagrodzenie lub nieruchomość odtworzeniowa o wartości 50 proc. wyższej niż uprawdopodobniona.

Wydatki na odszkodowania pokryją wojewodowie, jednak nie zostały oszacowane w ocenie skutków regulacji załączonym do projektu ustawy, ponieważ zależą od liczby i wartości wywłaszczonych nieruchomości, a także długości odcinków granicy, na których zbudowana zostanie bariera. Według Wąsika będzie kilka lub kilkanaście przypadków wywłaszczenia.

Ponadto na mocy ustawy powołany zostanie specjalny zespół ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy, któremu przewodniczyć będzie minister spraw wewnętrznych i w którego skład wejdą przedstawiciele poszczególnych resortów, instytucji i służb.

Ustawa ma wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu. Teraz trafi do Senatu.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
langdon25
Co 100metrów na płocie będzie kaczka

Co 50metrów „żołnierz” obrony terytorium wyposażony w latarkę , łuk i gwizdek.
slawekqs
Moze idea dobra wykonanie jak zawsze i można odrazu ustawić wierze z ogniem zaporowym i oczywiście z dwa wały przeciw czołgowe tez by się przydały
ajwaj_
"Zapora" bedzie miala tluste wory na lapówki
PISi czas ucieka, a miliardy do przytulenia leza

Teraz handlarz bronia, instruktor ping-ponga itd na szefa
Warunek > bez swiadków, ksiegowosc dorobia
prs
Polska to nie gazpjutin ze zlodziejskimi oligarchami..

Rosja nigdy nie bedzie wielka - a przynajmniej jak dlugo gazpjutin nia rzadzi hehehehhh

Paniatna?..
ajwaj_ odpowiada prs
Ukrainiec pisz po polsku,
tego wielu nie kuma albo nie chce kumac
prs odpowiada ajwaj_
Ty tchorz, nigdy nie napiszesz nic na swojego Pana..

Jak w starym rosyjskim dowcipie, że państwo gwarantuje wolność słowa, ale nie gwarantuje wolności wypowiadającemu słowa..

Hehehh...

Cala twoja "wolnosc" w ruskiej "diemokracji"..

Kon by sie usmial..
pjoz odpowiada ajwaj_
Tak ajwaj. My wsie Ukraińcy, czyli pomyliłeś kraj i musisz się teraz odnaleźć.
A te wasze ruskie gps płocha rabotajet.
3456
ale dlaczego my Polacy mamy płacić za płot , przecież żaden z tych osobników nie zamierza osiedlić się w tym kraju , chce tylko przejść do Niemiec , to czemu my mamy płacić za płot niech sobie idą to niech Niemcy stawiają płot u siebie jak tak . to jest logiczne jak nie to niech dają kasę na drut słupki ,robocizna proste .
volksempfanger
A karabiny maszynowe na fotokomórkę?

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki