REKLAMA

Frontex wesprze Polskę w organizacji powrotów migrantów

2021-10-23 06:51
publikacja
2021-10-23 06:51

Na dziś nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działania na granicy polsko-białoruskiej, ale chcemy współpracować z Frontexem w zakresie organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia – powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

Frontex wesprze Polskę w organizacji powrotów migrantów
Frontex wesprze Polskę w organizacji powrotów migrantów
fot. Adam Tuchliński / / FORUM


PAP zapytała wiceszefa MSWiA o kwestię współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex wobec presji migracyjnej z Białorusi, w tym o głosy, aby rząd zwrócił się do Frontexu o wsparcie w działaniach na granicy. Z takiej pomocy korzysta m.in. Litwa.

"Na dzisiaj nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działaniach na naszej granicy. Obecnie odcinka granicy z Białorusią chroni ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy Wojska Polskiego. Będzie ich więcej, a granica polsko-białoruska jest krótsza od litewsko-białoruskiej" – powiedział Grodecki.

Jak zaznaczył, "w tym komponencie nie potrzebujemy wsparcia Frontexu". "Chcemy jednak współpracować z Frontexem w zakresie readmisji, czyli powrotów migrantów do krajów pochodzenia" – podkreślił wiceszef MSWiA.

Grodecki wyjaśnił, że szef Frontexu Fabrice Leggeri podczas ich wspólnej wizyty na granicy z 4 października zadeklarował zaangażowanie Agencji w organizację lotów z Polski do krajów trzecich. "Chcemy z tej oferty skorzystać. Na tym polu wsparcie Frontexu jest istotne. Frontex ma wypracowany system powrotowy. Dysponuje wykwalifikowanymi ludźmi, narzędziami i środkami finansowymi" – dodał.

"Trwają obecnie rozmowy na ten temat. Mamy już grupę osób, które otrzymały decyzję powrotową. Mam nadzieję, że niedługo Frontex będzie mógł zorganizować taki lot" – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i woj. lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje też budowę zapory na tej granicy. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jenak
Niemiec włączył w 2015 r. modus "socjal dla całego świata", który zapomniał wyłączyć i dziwi się, że cały biedny świat wali do nich drzwiami i oknami.
jenak
Bardzo dobry ruch. Wydzielić mu jedynie ten obszar działania. Czyli powroty. Tu może mieć nieco doświadczenia. Na pewno nie nadaje się do pilnowania granic.
demeryt_69
Frontex już od lat 'strzeże' granic Europy i efekty tego widać najlepiej na ulicach Rzymu, Paryża, Londynu czy Berlina :)
demeryt_69
Niech Fryce zapłacą za mur - to Helga wywołała ten kryzys 'uchodźców' łamiąc ponadto prawo unijne!
wrecker
Przyjdą mrozy po -20 w nocy to połowa z nich zejdzie bardzo szybko. Łukaszenka i Putin to są niezłe sku.....ny. Ważne, że uderzą w Unię i wywołają kryzys na jej granicy a śmierć ciapatych nic dla nich nie znaczy

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki