REKLAMA

Narodowa bitwa o paczki. Mocno iskrzy na linii Poczta Polska - PKN Orlen

2023-01-31 06:57
publikacja
2023-01-31 06:57

Związki z Poczty Polskiej apelują do premiera, by przerwał „wyniszczającą” rywalizację państwowych firm. Atakują Orlen, który rozwija własną sieć automatów paczkowych - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Narodowa bitwa o paczki. Mocno iskrzy na linii Poczta Polska - PKN Orlen
Narodowa bitwa o paczki. Mocno iskrzy na linii Poczta Polska - PKN Orlen
/ Orlen

Jak pisze dziennik, iskrzy na linii Poczta Polska (PP) – PKN Orlen, a gra idzie o wart 17 mld zł rynek zwany w skrócie KEP (kurier, ekspres, paczka).

"Po tym, jak państwowe spółki zakończyły w ub.r. współpracę logistyczną, Orlen w imponującym tempie rośnie w siłę w branży, którą PP uważa za swoją domenę. Stawia kolejne automaty paczkowe. Państwowy operator pocztowy przegrywa rywalizację na tym polu nie tylko z naftową spółką czy kurierską konkurencją (InPost, DPD, DHL), ale również z Allegro, które ma już sieć ponad 2 tys. maszyn" - czytamy.

Według "Rz" plan ekspansji PP utknął w szufladach i łapie poślizg. "Jak informuje Wspólna Reprezentacja Związkowa PP, na niedawnym spotkaniu prezes tej logistycznej spółki Skarbu Państwa Krzysztof Falkowski miał przyznać, że Poczta znacząco odbiega od konkurencji pod względem liczby posiadanych automatów paczkowych, a sytuację tę będzie bardzo trudno zmienić w nadchodzących latach. Związkowcy PP napisali więc do premiera, by nakazał zarządom obu firm rozmowy o powrocie do współpracy" - pisze gazeta.

Dziennik zauważa, że automaty w Polsce stają się jedną z kluczowych broni w walce o klientów robiących e-zakupy. Rynek takich maszyn wciąż dynamicznie rośnie. Ale choć lider – firma InPost – ma ich nad Wisłą prawie 20 tys., popyt wciąż jest nienasycony. O swój kawałek tortu walczą kolejni gracze (DPD ma ok. 3 tys. urządzeń, AliExpress – ok. 1 tys.), a bitwa o lokalizacje jest zajadła. Orlen dysponuje już 2 tys. urządzeń, a teraz jeszcze przyspiesza. "W tym roku planujemy zainstalować co najmniej drugie tyle maszyn" – zapowiadają w biurze prasowym paliwowego koncernu.

Zdaniem "Rz" Poczta przespała swój moment. "Ogłaszała, że postawi 2 tys. maszyn do końca 2022 r., a potem deklarowała, że osiągnie ten cel w I kwartale 2023 r. Dziś wiadomo, że to może się uda dopiero przed 2024 r." - czytamy.

Według gazety, pocztowcy chcą skorzystać też na sukcesie Orlenu. "Pocztowa Solidarność zaapelowała do premiera, by ten zainterweniował, gdyż +doszło do patologii+. Bogumił Nowicki, szef tego związku, twierdzi, że niedopuszczalne jest, +by przedsiębiorstwa państwowe wzajemnie się niszczyły+. Przekonuje, że zamiast synergii doszło do antagonizmu" - pisze "Rz". (PAP)

aop/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (35)

dodaj komentarz
mistrz_erudycji
Poczta woli włożyć avizo do skrzynki niż paczkę przed pocztą do automatu. W konsekwencji i tak trzeba jechać na pocztę ale zamiast wyjąć paczkę z automatu to trzeba stać w kolejce. Tak czy siak nic się w tym temacie nie zmieni bo idą wybory i trzeba utrzymać te etaty i etaciki. Impost potrafi mieć czasami jedną sortownię na województwo Poczta woli włożyć avizo do skrzynki niż paczkę przed pocztą do automatu. W konsekwencji i tak trzeba jechać na pocztę ale zamiast wyjąć paczkę z automatu to trzeba stać w kolejce. Tak czy siak nic się w tym temacie nie zmieni bo idą wybory i trzeba utrzymać te etaty i etaciki. Impost potrafi mieć czasami jedną sortownię na województwo a poczta musi mieć tysiące placówek by świadczyć kiepskiej jakości usługi.
beju
niestety jak idę na pocztę, to mam wrażenie, że cofam się w czasie. To jest firma zarządzana od dekad przez bandę nierobów i ignorantów i tylko mają pretensje do innych, że im źle. W jej towarzystwie na rynku wyrosło już kilka biznesów wartych miliardy, a ten badziew miał przecież monopol na usługi pocztowe przez długi czas.
tomana112
Gdyby twoje stanowisko zależało od tego która partia rządzi krajem a nie od tego co zrobiłeś to też miałbyś w głębokim poważaniu jak działa firma. I właśnie dlatego państwowa firma/spółka dotowana z góry nigdy niebędzie konkurentem dla prywatnej firmy która buduje "muskuły" na potrzebach klientów i rywalizacji z mniejszymi Gdyby twoje stanowisko zależało od tego która partia rządzi krajem a nie od tego co zrobiłeś to też miałbyś w głębokim poważaniu jak działa firma. I właśnie dlatego państwowa firma/spółka dotowana z góry nigdy niebędzie konkurentem dla prywatnej firmy która buduje "muskuły" na potrzebach klientów i rywalizacji z mniejszymi podmiotami.
ministerprawdy
Z tym orlenem to wrzucanie tematu na boczne sanki. Najbardziej na tym aby poczta nie weszła do gry zależy Inpostowi. Reszta gracy to drobnica.
andriej_duda
Do jakich graczy ? Jakich graczy masz na mysli? Przegrany to nie gracz tylko przegrany utrzymywany dotacjami trup który sluszy utrzymywaniu 70 tys substydiowanych miejsc pracy zeby Pani "urzędniczki" pocztowe mogły na koszt reszty spoleczenstwa siedziec w okienku i pazury robić za wybory ktore sie nie odbyly!
greatmongo
Poczta mogłaby być potentatem jeśli chodzi o automaty. Czemu przed każdą poczta takiego nie ma??? Nic łatwiejszego dla pracownika, żeby wyjść i włożyć paczki.


Tylko to musi działać. Akurat paczkomaty Orlenu działają słabo... spróbujcie tam przekierować paczkę, albo odebrać po terminie....obsługi również brak.

Inpost
Poczta mogłaby być potentatem jeśli chodzi o automaty. Czemu przed każdą poczta takiego nie ma??? Nic łatwiejszego dla pracownika, żeby wyjść i włożyć paczki.


Tylko to musi działać. Akurat paczkomaty Orlenu działają słabo... spróbujcie tam przekierować paczkę, albo odebrać po terminie....obsługi również brak.

Inpost wie jak to robić, Orlen się nauczy, a poczta umrze
faramir_z_gondoru
Poczta nigdy nie umrze, bo rokrocznie jest dotowana z naszych podatków. Im większa strata tym więcej jej dosypują. Komunistyczny skansen i tyle.
janoz_lobolotorant
najlepiej zlikwidować konkurencję świadczącą usługi na nieporównywalnie lepszym poziomie i do tego taniej, by mógł wegetować państwowy kolos. od kilku lat nie dostałem do ręki awizo, nawet jak pracowałem zdalnie i nie było opcji bym nie był w tym czasie w domu - awizo w skrzynce, o tyle dobrze że mam placówkę poczty kilkaset metrów najlepiej zlikwidować konkurencję świadczącą usługi na nieporównywalnie lepszym poziomie i do tego taniej, by mógł wegetować państwowy kolos. od kilku lat nie dostałem do ręki awizo, nawet jak pracowałem zdalnie i nie było opcji bym nie był w tym czasie w domu - awizo w skrzynce, o tyle dobrze że mam placówkę poczty kilkaset metrów od siebie, ale co postałem w kolejce i pooglądałem książki kucharskie siostry augustynki czy kalendarze z papieżem Polakiem to moje

osobiście bojkotuje ten bajzel, tylko dokumenty i inne takie przesyłam listami poleconymi - cała reszta zakupów internetowych idzie przez konkurencję poczty polskiej
janoz_lobolotorant
jak to jest, że państwowa poczta, która ponadto ma monopol na doręczanie pism sądowych itp potrzebuje dopłat z budżetu, a prywatny np. inpost zarabia pieniądze i się rozwija? państwowa telewizja z miliardowymi dotacjami z budżetu wychodzi na zero+, a prywatne stacje zarabiają pieniądze bez tych dopłat? o górnictwie węgla kamiennego jak to jest, że państwowa poczta, która ponadto ma monopol na doręczanie pism sądowych itp potrzebuje dopłat z budżetu, a prywatny np. inpost zarabia pieniądze i się rozwija? państwowa telewizja z miliardowymi dotacjami z budżetu wychodzi na zero+, a prywatne stacje zarabiają pieniądze bez tych dopłat? o górnictwie węgla kamiennego nie ma co wspominać - studnia bez dna, ale tu akurat winne są tylko i wyłącznie związki zawodowe
_xyz
Tak się kończy masowe wrzucanie awizo do skrzynek, wiecznie skwaszone miny pań w okienkach pocztowych, gubienie listów i 30 minutowe kolejki żeby odebrać przesyłkę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki