REKLAMA

Nagła zmiana strategii w Aionie. Bank odpowiada na spekulacje o opuszczeniu Polski

Wojciech Boczoń2022-01-31 13:25analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-31 13:25

– Nie planujemy wycofania się z Polski – deklarują przedstawiciele Aion Banku w rozmowie z Bankier.pl. Ostatnie zmiany w ofercie wzbudziły szereg pytań wśród klientów. Bank wycofał bez uprzedzenia partnerów kredyty, zablokował wnioski, zrezygnował z oferty dla firm i wprowadził opłaty za darmowe konto. Na zmianę strategii zdecydował się niespełna pół roku po debiucie.

Nagła zmiana strategii w Aionie. Bank odpowiada na spekulacje o opuszczeniu Polski
Nagła zmiana strategii w Aionie. Bank odpowiada na spekulacje o opuszczeniu Polski
fot. Aion Bank /

Aion Bank pojawił się w Polsce w sierpniu 2021 r. Rok wcześniej zadebiutował w Belgii, gdzie otrzymał licencję wydaną przez tamtejszy nadzór. W kraju nad Wisłą działa na zasadzie przedstawicielstwa. Z punktu widzenia klientów oznacza to przede wszystkim, że oszczędności zgromadzone w banku podlegają pod belgijski fundusz gwarancyjny (zasady gwarancji są takie same jak w Polsce). Do końca 2021 r. bank pozyskał ponad 20 tys. klientów w Polsce, a saldo zgromadzone na depozytach przekroczyło miliard złotych. Nie wiadomo, ile udzielił kredytów – bank nie odpowiedział na nasze pytanie.

Aion działa jako bank mobilny. Nie ma standardowych oddziałów – klienci zarządzają swoimi finansami z poziomu aplikacji na telefonie. Wyróżnikiem oferty banku jest tzw. model subskrypcyjny. W ramach jednej miesięcznej stałej opłaty bank oferuje szereg funkcji za darmo. Dla polskich klientów wprowadzono plan Light, który jest bezpłatny. Na razie, bo to się zmieni już w lutym. Od nowych klientów bank zacznie pobierać opłatę w wysokości 19,99 zł miesięcznie, jeśli na rachunku oszczędnościowym nie będzie minimum 5 tys. zł. Nowa opłata obejmie od 3 kwietnia też dotychczasowych klientów.

Zmiana warunków w trakcie gry

I to właśnie jest jedna ze zmian, które budzą kontrowersje i pytania wśród użytkowników. Zwłaszcza że niejedyna. Bank nieoczekiwanie wycofał możliwość wnioskowania o kredyty i zablokował partnerom afiliacyjnym możliwość oferowania pożyczek. Zrobił to bez żadnego uprzedzenia, zostawiając ich na lodzie z wnioskami. Ponadto podjął decyzję o rezygnacji z rozwijania oferty dla firm. Jeszcze do niedawna zbierał zapisy od przedsiębiorców na nowe konta. Przedstawiciele banku mówią, że to efekt zmiany strategii – bank chce się skupić na oferowaniu produktów oszczędnościowych.

- Aion Bank w ramach strategii na 2022 rok będzie skupiał się na rozwoju oferty antyinflacyjnej, w tym produktów depozytowych oraz inwestycyjnych. W efekcie podwyższa oprocentowanie kont oszczędnościowych w PLN - w planach Light 1,5%, Smart 2% i All-Inclusive 2,5% w skali roku – poinformowano nas w biurze prasowym banku.

„Jesteśmy zadowoleni z wyników”. Czy rzeczywiście?

Biuro prasowe podaje ponadto, że bank jest zadowolony z osiągniętych do tej pory wyników biznesowych. Można mieć jednak wątpliwości – strategii nie zmienia się wówczas, gdy wszystko działa. Przypomnijmy, że bank zdecydował się na rewolucję zaledwie po 5 miesiącach od rozpoczęcia działalności. Z reguły firmy dają sobie więcej czasu na przetestowanie wprowadzonej oferty.

Można spekulować, czy przypadkiem nie jest to wina zbyt ciasnego rynku. W Polsce działa już jeden mobilny bank – Revolut, który ma mocną pozycję. Do tej pory przekonał do swoich usług ponad milion klientów z Polski. Podobnie jak Aion jest to przedstawicielstwo i podobnie jak Aion oferuje kilka planów taryfowych. Obie instytucje współpracują zresztą ze sobą – depozyty lokowane w Revolucie fizycznie księgowane są na rachunkach Aiona. Co więcej, polskim przedstawicielstwem Aiona kieruje Karol Sadaj, który wcześniej pracował w Revolucie. Podobieństw jest więc całkiem sporo. Być może zbliżona oferta obu fintechów nie okazała się wystarczająca dla Aiona, by szturmem wziąć rynek?

Ciekawy wątek, który przewija się w internetowych dyskusjach, to kwestie platformy inwestycyjnej. Nie da się ukryć, że w dobie niskich stóp procentowych klienci rozglądają się za alternatywami dla lokat. Aion zaproponował tzw. robodoradztwo, czyli narzędzia umożliwiające automatyczne inwestycje w zagraniczne ETF-y. Idąc dalej tropem Revoluta – jeśli Aionowi nie udało się powtórzyć sukcesu konkurenta, może będzie próbował sił jako alternatywa dla Finaksa? Zwłaszcza że deklaruje, iż chce się skupić na budowanie rozwiązań antyinflacyjnych i oferty inwestycyjnej.

„Nie planujemy wycofania się z Polski”

W internecie pojawiły się też spekulacje na temat tego, że bank w ogóle może opuścić polski rynek. Przedstawiciele banku dementują jednak te plotki. - Nie planujemy wycofania się z Polski, zgodnie z nową strategią skupiamy się na innym profilu klienta, który będzie chciał subskrybować dostęp do usług niedostępnych w tradycyjnej bankowości, zwłaszcza produktów antyinflacyjnych – mówi Marta Zalewska, rzecznik prasowy Aion Banku.

Nasuwa się oczywiście pytanie, czy oprocentowanie w granicach 1,5-2,5 proc. będzie wystarczające do ściągnięcia nowych użytkowników (przy oficjalnej inflacji na poziomie 8,6 proc.). Takie stawki przy niższych kwotach depozytów nie pokryją nawet kosztów prowadzenia rachunku. Na rynku mieliśmy już przykłady „banków oszczędnościowych”, które nie sprawdziły się na dłuższą metę (np. BGŻOptima). Dla klientów wrażliwych na ceny mankamentem mogą być opłaty za ROR na poziomie 20 zł miesięcznie. Zwłaszcza że inne instytucje oferują rachunki „za zero”. Kolejna kwestia to platforma do inwestycji – bank obiecuje brak dodatkowych opłat za kupno, sprzedaż i zarządzanie portfelem. Klienci mogą mieć jednak wątpliwość, czy za chwilę nie dojdzie do kolejnej „zmiany strategii”, która pociągnie za sobą zmiany i w tym obszarze.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
syn_kornela
Za kilka miesięcy kolejna zmiana strategii i opuszczenie Polski
kch002
Ale jaka to strategia oszczednosciowe, nie oferuje nawet tego co w innych krajach, czyli lokat w EUR i USD. Jezeli mialby to byc bank depozytowy to przygotowalby porzadna konkurencyjna oferte lokat w roznych walutach i z nia wyszedl do klientow. Bank rzucil konta w PLN i EUR, ktorych parametry moze w kazdej chwili modyfikowac. Aion Ale jaka to strategia oszczednosciowe, nie oferuje nawet tego co w innych krajach, czyli lokat w EUR i USD. Jezeli mialby to byc bank depozytowy to przygotowalby porzadna konkurencyjna oferte lokat w roznych walutach i z nia wyszedl do klientow. Bank rzucil konta w PLN i EUR, ktorych parametry moze w kazdej chwili modyfikowac. Aion to taki półbank, czyli fintech z dokupiona licencja bankowa. Chyba za brak placowek bankowych cos sie nalezy klientom a nie tylko oplata subskrypcyjna. Bank za bardzo nie wie w kogo celuje, dla sredniakow sa konta w innych bankow za zero, dla wymagajacych i zasobnych- private banking.
Wbrew pozorom rynek depozytow bankowych w PLN jest dosyc konkurencyjny w Polsce, natomiast oferta depozytow walutowych jest dosc uboga, ale taki Aion widocznie nawet tego za bardzo nie kojarzy.
Chcial pradwopodobnie "wciskac" produkty oparte o ETF, ale polski kient nie jest taki skory do inwestowania swoich srodkow z duzym ryzykiem na gieldach. ETF, to tylko odwzorowanie np. okreslonych indeksow gieldowych, mniejsze ryzyko niz inwestycja w okreslona spolke, ale jak caly rynek zacznie spadac, to klient traci tak samo kapital i nie ma tu zadnej ochrony.
iluminata
Mają w planach podlegać pod polski bankowy fundusz gwarancyjny?
pozhoga
,,Nagła zmiana strategii" to oksymoron: skoro zmiana była nagła, to znaczy że nie było strategii...
demeryt_69
Sobieraj, Sadaj ... what's the diff?

Revolut to se facto rosyjska spółka z o.o. zarejestrowana 6 lat temu w Londynie. Posiada ją maskawskoj 'góral' Storonsky, syn zastępcy dyrektora generalnego ds. nauki w spółce akcyjnej Gazprom-Promgaz. Wcześniej był zatrudniony u 'swojaków' w Lehman Bros.

Według
Sobieraj, Sadaj ... what's the diff?

Revolut to se facto rosyjska spółka z o.o. zarejestrowana 6 lat temu w Londynie. Posiada ją maskawskoj 'góral' Storonsky, syn zastępcy dyrektora generalnego ds. nauki w spółce akcyjnej Gazprom-Promgaz. Wcześniej był zatrudniony u 'swojaków' w Lehman Bros.

Według doniesień prasy Revolut bardziej przypomina feudalny folwark niż przedsiębiorstwo XXI wieku. Firma słynie z braku kultury pracy i dużej rotacji pracowników.

W marcu 2019 r. dyrektor finansowy Revoluta, Peter O’Higgins, złożył rezygnację w związku z niedziałającym zabezpieczeniem przed podejrzanymi przelewami. Dziennikarze The Daily Telegraph ujawnili, że finansowy start-up przez kilka miesięcy miał wyłączoną blokadę, która miała automatycznie filtrować podejrzane transakcje. To spowodowało problemy firmy z urzędem nadzoru finansowego Financial Conduct Authority.

Podejrzenie budzą również źródła inwestowania przedsiębiorstwa. W ciągu swojego istnienia Revolut pozyskał $250 mln z funduszu DST Global, który jest kontrolowany przez rosyjskiego 'górala' Milnera, który w styczniu 2018 roku znalazł się na opublikowanej przez Departament Stanu liście oligarchów zbliżonych do Kremla. Z kolei jednym z inwestorów funduszu DST był holding Gazprom Invest, który jest jednostką zależną Gazpromu.

Koszer geszeft!

demeryt_69
Exodus trwa - tak się kończy kolejny 'projekt' $obieraja :)

Na żądanie zamknięcia konta w trybie natychmiastowym w związku ze zmianą TOiPy, ichni bot odpowiada, że nie pobierają opłaty za zamknięcie :)

PS. Zamykanie konta trwa 30-44 dni.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki