REKLAMA

NBP: deficyt na rachunku obrotów bieżących w czerwcu wyniósł 6,8 mld zł

2022-08-12 14:02
publikacja
2022-08-12 14:02
NBP: deficyt na rachunku obrotów bieżących w czerwcu wyniósł 6,8 mld zł
NBP: deficyt na rachunku obrotów bieżących w czerwcu wyniósł 6,8 mld zł
/ NBP

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za czerwiec 2022 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 6,8 mld zł. W analogicznym miesiącu 2021 r. saldo rachunku bieżącego było również ujemne i wyniosło 2,1 mld zł - podął w piątek NBP.

Jak wynika ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za czerwiec 2022 r., saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 6,8 mld zł. W analogicznym miesiącu 2021 r. saldo rachunku bieżącego było również ujemne i wyniosło 2,1 mld zł. W czerwcu 2022 r. odnotowano ujemne salda obrotów towarowych (3,9 mld zł), dochodów pierwotnych (11,4 mld zł), i dochodów wtórnych (4,8 mld zł) oraz dodatnie saldo usług (13,4 mld zł) - podał Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie.

"W czerwcu 2022 r. wartość eksportu towarów wyniosła 130,4 mld zł, co oznacza wzrost o 29,9 mld zł (tj. o 29,8 proc.) w stosunku do analogicznego miesiąca 2021 r. Wartość importu towarów w porównaniu do czerwca 2021 r. wzrosła o 35,3 mld zł (tj. o 35,7 proc.) i osiągnęła poziom 134,4 mld zł. Obserwowane od szeregu miesięcy wysokie nominalne dynamiki obrotów towarowych są przede wszystkim wynikiem silnych wzrostów cen transakcyjnych zarówno po stronie eksportu jak i importu. Dodatkowo do wzrostu wartości eksportu, obok wyższych cen, przyczynił się duży wzrost sprzedaży do Ukrainy, głównie paliw i samochodów używanych" - stwierdzono w komunikacie NBP.

Bank centralny podał, że przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 31 mld zł i w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r. wzrosły o 5,3 mld zł (tj. o 20,8 proc.). Wartość rozchodów wyniosła 17,6 mld zł i zwiększyła się o 3,3 mld zł (tj. o 22,8 proc.) w porównaniu z czerwcem 2021 r.

"O wysokości ujemnego salda dochodów pierwotnych zadecydowały przede wszystkim dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach, które wyniosły 10,5 mld zł. Na wysokość salda dochodów pierwotnych oddziaływały również wypłaty dochodów z tytułu inwestycji portfelowych (1,0 mld zł) oraz pozostałych inwestycji (1,2 mld zł)" - dodano w komunikacie NBP. (PAP)

NBP: negatywny wpływ na eksport miał spadek sprzedaży towarów konsumpcyjnych trwałego użytku, AGD i mebli

Negatywny wpływ na eksport miał spadek sprzedaży towarów konsumpcyjnych trwałego użytku, AGD i mebli - podał NBP.

Według wstępnego szacunku wartość eksportu towarów w czerwcu 2022 r. wyniosła 130,4 mld zł, a importu 134,4 mld zł. Oznacza to wzrost odpowiednio o 29,8 proc. i 35,7 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2021 r.

NBP podaje, że obserwowane od szeregu miesięcy wysokie nominalne dynamiki obrotów towarowych są przede wszystkim wynikiem silnych wzrostów cen transakcyjnych zarówno po stronie eksportu jak i importu.

"Dodatkowo do wzrostu wartości eksportu obok wyższych cen przyczynił się duży wzrost sprzedaży do Ukrainy, głównie paliw i samochodów używanych. W jego wyniku w czerwcu Ukraina przesunęła się na siódme miejsce wśród najważniejszych odbiorców towarów pochodzących z Polski" - napisał NBP.

"Natomiast negatywny wpływ na eksport miał spadek wartości towarów konsumpcyjnych trwałego użytku. Pogłębiającemu się spadkowi eksportu odbiorników telewizyjnych towarzyszyła także niższa, w porównaniu z poprzednimi miesiącami, dynamika sprzedaży urządzeń gospodarstwa domowego oraz mebli" - dodał NBP.

NBP pisze, że z kolei do wzrostu importu przyczyniła się większa o ponad 70 proc. rdr dostawa ropy naftowej, głównie z Arabii Saudyjskiej.

"Brak dostaw w czerwcu rosyjskiego gazu i węgla oraz pozostałych surowców energetycznych spowodowały, że po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie odnotowano spadek wartości importu z Rosji w porównaniu z rokiem poprzednim" - napisano.

NBP pisze, że obok wyżej wymienionych czynników na kształtowanie się importu wpłynęło obniżenie dynamiki importu towarów zaopatrzeniowych.

"Mogło ono wynikać zarówno ze zmniejszenia popytu, jak i niższego wzrostu ich cen w porównaniu z poprzednimi miesiącami związanego ze spowolnieniem aktywności ekonomicznej w największych gospodarkach świata" - napisał NBP. (PAP Biznes)

autorzy: Marek Siudaj

ms/ mk/ map/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki