REKLAMA

"Musimy przetrwać ten czas". Prezydent o wysokich cenach energii

2022-06-07 18:34
publikacja
2022-06-07 18:34
"Musimy przetrwać ten czas". Prezydent o wysokich cenach energii
"Musimy przetrwać ten czas". Prezydent o wysokich cenach energii
fot. JANIS LAIZANS / / Reuters

Ceny energii są bardzo wysokie i uderzają w portfele Polaków. Nasz wpływ na nie jest niewielki, bo są dyktowane poza naszymi granicami - powiedział w Oleśnie prezydent Andrzej Duda. Musimy przetrwać ten trudny czas. Zrobimy wszystko, aby Polska wyszła z kryzysu jak najszybciej - podkreślił.

Prezydent podczas wtorkowego spotkania z mieszkańcami Olesna w województwie opolskim powiedział, że kryzys wynika z wielu czynników, przede wszystkim z wojny Rosji przeciw Ukrainie i tego, co dzieje się na rynku energetycznym.

Stwierdził, że ceny energii są bardzo wysokie. "Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że uderzają w państwa portfele. Ceny energii elektrycznej, ceny gazu, cen paliw, myślę tutaj przede wszystkim o benzynie, o oleju napędowym" - mówił.

Prezydent powiedział, że rząd stara się robić, co możliwe, aby obniżyć ceny paliw. "Ale to są po prostu trendy na giełdach światowych. To są ceny, które są dyktowane poza naszymi granicami i nasz wpływ na nie jest naprawdę bardzo niewielki" - powiedział.

"Musimy, proszę państwa, przetrwać ten trudny czas" - zaapelował prezydent. "Będziemy czynili wszystko, żeby Polska z tego kryzysu jak najszybciej wyszła. Na szczęście mamy rezerwy walutowe, na szczęście mamy jeszcze cały czas trwający wzrost gospodarczy. Wierzę w to, że uda nam się przez ten trudny czas przebrnąć" - dodał.

Prezydent podkreślał też, że wzmacnianie bezpieczeństwa Polski, w tym bezpieczeństwa energetycznego, uznaje za swoje fundamentalne zadanie.

Jak wskazywał, w Polsce udało się prawie że domknąć bezpieczeństwo gazowe. "Dzięki wybudowaniu gazoportu w Świnoujściu, dzięki wybudowaniu interkonektorów gazowych, nawet w momencie, w którym Rosja przerwała bezpośrednie dostawy gazu do Polski, okazało się, że gaz jest" - podkreślił Duda.

"Cieszę się także, że dzięki zapobiegliwości władz Orlenu najprawdopodobniej uda nam się zrezygnować z dostaw rosyjskiej ropy do Polski do końca tego roku, będziemy mieli ropę z Arabii Saudyjskiej" - powiedział prezydent.

Jego zdaniem, to też ważne w kontekście bycia wiarygodnym wobec napadniętej Ukrainy. "Wiele krajów europejskich, także sąsiadujących z nami, na taki luksus, jak my dzisiaj, pozwolić sobie nie może. Myśmy się zabezpieczyli" - powiedział prezydent.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marek Szczepanik

agzi/ masz/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (16)

dodaj komentarz
santoriusz
powiedz kiedy Ty i Twoi partyjni koledzy oddacie tą podwyżkę, coście sobie a konto inflacji zrobili w imię przetrwania narodu.
langdon25
Adrian ! Przetrwamy !!!

Z tobą przetrwamy !!!

Bez Ciebie nie damy rady !!!

PS. Polacy kupujmy świeczki i zbierajmy chrust !!!
drabio
Ten człowiek bredzi " musimy przetrwać" - tak, prezes czy członek zarządu spółki skarbu państwa członek partii PiS z apanazami ponad 200 tys jasne że przetrwa, co ma powiedzieć emeryt, nauczyciel i wielu innych?

Trzeba być bezczelnym draniem aby takie rzeczy ludziom opowiadać to jest upadlanie tego społeczeństwa
Ten człowiek bredzi " musimy przetrwać" - tak, prezes czy członek zarządu spółki skarbu państwa członek partii PiS z apanazami ponad 200 tys jasne że przetrwa, co ma powiedzieć emeryt, nauczyciel i wielu innych?

Trzeba być bezczelnym draniem aby takie rzeczy ludziom opowiadać to jest upadlanie tego społeczeństwa panie Duda...

Akurat w tym, że energia jest droga wyłażą zaniedbania rządu, jakie?:
- Nic nie zrobiono aby wydatnie rozbudować sieci elektroenergetyczne i inwestować w magazyny energii
- durnymi przepisami zahamowano rozwój energetyki wiatrowej za co odpowiada rząd - teraz energii jest mało i jest droga za co odpowiada bezpośrednio PiS
- po tylu latach rządów nawet nie rozpoczęła się budowa elektrowni atomowej, ale zarząd jest i pobiera sute gaże - ci ludzie przetrwają "ten czas" panie Duda
- rzucę tylko hasło marnotrawstwa w Ostrołęce pokazuję że za zaniedbania jakich ludzi każe się "przetrwać ten czas" przypomnę słowa tegoż Dudy o zbrodni w Ostrołęce które padły w 2015 roku... Teraz dzieje się "zbrodnia w Gdańsku w Lotosie idąc rozumowaniem tegoż
- inflacja wywołana przez rząd i NBP + zaniedbania i cynizm powyżej doprowadzili nas do ściany i on Duda każe ludziom "przetrwać".

Takie opowieści to wręcz obelga dla prostego uczciwego Polaka.

Jako że los prostych ludzi nie jest mi obcy powiem tylko że doraźnie NBP może spróbować umocnić złotego dzięki temu dostępność towarów w tym energii na rynku polskim wzrosłaby co zahamowałoby inflację przynajmniej jednorazowo te matołki nawet na to nie wpadły tylko miażdżą klasę średnią podatkami dlugiem inflacją.

Widzę jak klakierzy jeżdżą po całej Polsce za premierem prezesem, prezydentem i prominentnymi działaczami aby w telewizji wyglądało to dobrze ale głos ludu się mocno zmienia... Czeka ich ściana
itso_zasob_ostateczny
''Nasz wpływ na nie jest niewielki, bo są dyktowane poza naszymi granicami'' - tyle w temacie polityki po i pis
itso_zasob_ostateczny
ludzie oni sam do tego się przyznają ! zaraz zacznę im współczuć
olmert
Dlaczego ci wszyscy rezydenci Pałacu tak sakramencko tyją? Może to i dobrze, że czas rezydencji ograniczono do dwóch kadencji :)
piter0001
Akurat na istotny spadek cen energii bym nie liczył. Chwilowo doszła wojna na Ukrainie, która przyćmiewa inne efekty wynikające z "zielonej" polityki. Polecam posłuchać - https://youtu.be/tCU2LSrBBUs

Inflacja w nośnikach energii jest przez UE pożądana! To działanie celowe. Jeśli obecne makabryczne ceny energii nie
Akurat na istotny spadek cen energii bym nie liczył. Chwilowo doszła wojna na Ukrainie, która przyćmiewa inne efekty wynikające z "zielonej" polityki. Polecam posłuchać - https://youtu.be/tCU2LSrBBUs

Inflacja w nośnikach energii jest przez UE pożądana! To działanie celowe. Jeśli obecne makabryczne ceny energii nie zmienią podejścia, to nic nie zmieni.
polityka_to_nie_ekonomia
Szkoda komentować. Jednym głosem brzmią razem z premierem i tuzami intelektu jak sasin, kowalczyk czy suski.
bha
Cóż... Zachłanności rynkowej od wielu lat coraz bardziej bezwzględnej, steroawalnej i wciąż i wciąż nienasyconej na Mamonę coraz więcej mamony i Zysk coraz większy większy zysk - nie da się przetrwać bo ona niestety nie ma skrupułów i zna już żadnego umiaru .
boris-vodka
Tobie tam w pałacu prezydenckim chyba nie grozi zbieranie chrustu....i marznięcie w zimie ,bo robicie wszystko aby tak było PISowskie geniusze

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki