Morawiecki w Fox News: Polska staje się Doliną Krzemową UE

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji FoxNews, wypowiadając się m.in. na takie tematy, jak zaproszenie Tesli do zainwestowania w Polsce, gazociąg Nord Stream 2, wydatki na obronność. Eksponował sprzyjające biznesowi środowisko w Polsce. Podkreślił, że nasz kraj "staje się Doliną Krzemową UE".

(Youtube)

Morawiecki podkreślił bardzo dobre warunki prowadzenia działalności biznesowej w Polsce, wskazując m.in. na względnie niskie podatki i bardzo utalentowaną siłę roboczą. Pytany o ulgi podatkowe, jakie Polska mogłaby zaoferować firmie Elona Muska, premier zaznaczył, że polityka podatkowa w UE jest dość zharmonizowana, jeśli chodzi o to, co można zaoferować inwestorom, ale ponadto możemy jeszcze zaoferować trochę więcej i dlatego z takim powodzeniem wyeliminowaliśmy bezrobocie w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat.

Oferujemy pieniądze na szkolenie i przekwalifikowanie ludzi, na zatrudnianie ludzi, pewne ulgi dotyczące podatku od nieruchomości, a także oferujemy bardzo dobre środowisko. Zainwestowaliśmy mnóstwo w elektromobilność, samochody elektryczne, czyste autobusy, czyste pociągi, sztuczną inteligencję wszystko to jest tym, czego potrzebuje taki przemysł, i dlatego wielu inwestorów z całego świata (...) jest zainteresowanych inwestowaniem w elektromobilność" - powiedział.

Prowadzący zauważył, że Morawiecki mówi głównie o inwestycjach firm produkcyjnych w Polsce. Premier podkreślił, że chodzi także o programowanie komputerowe, ponieważ stajemy się swego rodzaju Krzemową Doliną Unii Europejskiej. Wskazał na wysokie kwalifikacje i sukcesy polskich programistów.

Część wywiadu dotyczyła żądania prezydenta Donalda Trumpa, by Europa wydawała więcej na obronność. Morawiecki podkreślił w tym kontekście, że Polska jest jednym z bardzo niewielu krajów NATO, które przeznaczają już na obronność 2 proc. PKB. Zwrócił też uwagę, że Niemcy przeznaczają 1,23 proc. Wskazał zarazem, że Niemcy chcą kupować rosyjski gaz przez gazociąg Nord Stream 2, a płacenie za rosyjski gaz to tak jak płacenie za broń pana Putina. Potwierdził, że Polska nie zgadza się z Niemcami, jeśli chodzi o Nord Stream 2. Wskazał zarazem, że relacje handlowe Polski z Niemcami są bardzo dobre.

Zwrócił też uwagę, że Polska zaczęła kupować amerykański gaz LNG w ramach umów długoterminowych. Wskazał na znaczenie gazoportu w Świnoujściu.

Powtórzył, że Polsce nie podoba się, że Niemcy chcą kupować rosyjski gaz przez Nord Stream 2. Podkreślamy, że kupowanie gazu od pana Putina jest płaceniem za jego broń - powiedział. Wyraził opinię, że Niemcy powinny wnosić większy wkład w NATO jako całość i nie powinny kupować tak dużo gazu od Rosji.

Zmieniając temat prowadzący zwrócił uwagę, że niektórzy ludzie nazywają Morawieckiego Trumpem Europy Wschodniej lub jednym z Trumpów Europy Wschodniej. Premier powiedział, że nie sądzi, by takie określenie było stosowne, ale zaznaczył, że bardzo ceni, iż ktoś rzeczywiście robi to, w co wierzy, jak prezydent Trump. Wyraził przekonanie, że mamy w panu Trumpie bardzo dobrego sojusznika".(PAP)

az/ mc/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 linspace

Przypisywanie sobie choćby części osiągnięć polskich informatyków (nie tylko programistów) przez patotłuszczę czy polityków jest obrzydliwe. "Brawo my" i inne takie, a w międzyczasie debata o dowaleniu samozatrudnionym na B2B.

! Odpowiedz
5 4 janek43

ruskie trolki pracują tylko do 16 więc od tej godziny przestaną się pojawiać komentarze tych wszystkich z nic nie mówiącymi nickami. Kto się założy że tak będzie? Na przykład mith21 to Misza lat 21 . W sumie to dobrze że Władimira P. tak bolą sukcesy Polski i to że będziemy mieli wjazd do USA bez wiz oraz że będziemy mieli myśliwce piątej generacji pionowego startu niewykrywalne dla radarów więc te ich radary z lat 60 tych nie będą ich widziały.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 linspace

I nie zapominaj, że Metal Geara też będziemy mieć. Był REX (reks), był RAY (rej), a my będziemy mieć Metal Gear DEJ (dej no pińcet plus). Przypominam, że Solid Snake w 2014 już ledwo żył, więc nie zwalczy tego zagrożenia.

! Odpowiedz
7 11 mith21

Jak Morawiecki otwiera usta to kłamie.

! Odpowiedz
16 10 2kbb

W Polsce zaczynają się odwracać konsekwencje 1939 i 1945 roku.... Aby jednak to zrozumieć trzeba mieć wiedzę czym była II Rzeczpospolita i jaka była geneza jej powstania...Te młode szczenięta które tutaj tak skaczą i plują na forum nie mają żadnych szans tego zrozumieć bo ich ojcowie UB-wcy, SB-owcy , PZPR-owcy "zapomnieli" przekazać swoim dzieciom i wnukom skąd pochodzą i jakie były ich korzenie....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 17 zenonka

Tak, zgadzam się. Szczególnie ojcowie UB-wcy, SB-owcy , PZPR-owcy, którzy wstąpili do PiS.

! Odpowiedz
3 12 fakty

II Rzeczpospolita to był sanacyjny syf, z biedą , zacofaniem (90 % Polaków było analfabetami) i elitami bez honoru. Elity te najpierw opluły wszystkich sąsiadów dookoła, wikłając Polskę w egzotyczne sojusze z GB, a później w ciągu kilku dni uciekły jak szczury, gdy Hitler w tydzień rozjechał Polskę. A mieliśmy nie oddać nawet guzika. Dzisiejsza sytuacja jest identyczna, a Polacy niczego się nie nauczyli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 6 grzegorzkubik

Ma rację. Tak po prostu jest.

! Odpowiedz
7 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 17 trooper

Fox News to prawie jak nasze Radio Maryja tylko pod amerykanów więc bez podtekstu religijnego. Tuba propagandowa i ciśnięcie własnej agendy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil