Morawiecki: dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu zapłacimy mniej za gaz

Dzięki rozbudowę terminala cena gazu dla wszystkich odbiorców, w tym dla przemysłu będzie niższa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków UE rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

"Poprzez unikanie możliwości bycia postawionym pod ścianą, pod murem (przez jednego dostawcę - PAP), będziemy mieli dobrą cenę, niższą cenę - niższą cenę dla gospodarstw domowych już mamy - niższą cenę dla przemysłu, niższą cenę dla wszystkich odbiorców gazowych" - mówił Mateusz Morawiecki.

Podkreślał, że dzięki inwestycji Polska będzie mogła stać się "hubem gazowym" dla całej centralnej Europy, gdyż "zdolności przyjmowania gazu połączone z gazociągiem bałtyckim i połączone również z pewnymi nowymi częściami naszej infrastruktury, o których myślimy, dadzą nam możliwość bycia poważnym graczem w tej części Europy".

"Gaz nie jest tylko surowcem energetycznym, surowcem gospodarczym. Gaz jest również surowcem politycznym, i wiedział o tym prezydent Lech Kaczyński, kiedy tę decyzję tutaj podejmował, inspirował, a potem monitorował przebieg prac związanych z realizacją tego gazoportu" - podkreślał.

Premier dziękował też szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu, który - jak wskazał - odegrał ogromną rolę w budowie gazoportu. Wskazał, że przez lata Brudziński wielokrotnie "upominał" się o niego i pilnował jego budowy "od strony politycznej".

"W końcu, kiedy został utworzony, pilnował (Brudziński) wszystkich elementów. Choćby przed chwilą rozmawialiśmy, żeby skłonić do tego, aby te gazowce - które tutaj przyjeżdżają - miały polskie załogi" - podkreślił Morawiecki.

Szef rządu oświadczył, że gazoport jest również wielkim dziełem ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podziękował też m.in. pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu.

Terminal LNG położony jest na Wyspie Wolin, został otwarty w 2015, pierwszy gazowiec, Al Nuaman z dostawą 210 tys. m sześć skroplonego gazu ziemnego z Kataru zawinął 11 grudnia 2015. Operatorem terminala jest spółka Polskie LNG, która obecnie realizuje program rozbudowy, który składający się czterech komponentów - zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.(PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś, Anna Tustanowska

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 sel

W Wielkiej Brytanii prąd też jest 35% tańszy niż w Polsce , chociaż też w dużej części z węgla... po prostu wystarczy nie okradać Polaków..

! Odpowiedz
33 19 sel

W Wielkiej Brytanii gaz w domach jest o 35% tańszy.... chyba nie wiedza o czym mówią ta drużyna Pinokia... mamy tańszy gaz ?, ale 35% droższy niż 4 razy bogatsze od nas kraje..

! Odpowiedz
2 16 trollmaster

o 50% droższy, jeśli piszesz prawdę, mistrzu matematyki.

! Odpowiedz
22 26 antybolszewik

Propaganda sukcesu za wszelką cenę jak za PRLu. Morawiecki nie wywiązał się z żadnych obietnic a "przecina wstęgę" na gazoporcie

! Odpowiedz
32 15 sel

Będzie niższa jak zmieni się władza, bo ta nie potrafi tanio kupować a Orlen z 10% kręci 125% prowizji..

! Odpowiedz
34 36 histeryk

Gazoport jest w 95% dziełem poprzedniego rządu - rządu PO-PSL. Pinokio zapomniał o tym wspomnieć zgodnie z wytycznymi komitetu centralnego partii, aby zawsze "nasze były zasługi, a ich winy" :-)

! Odpowiedz
16 22 _jasko

Dzięki rozbudowę terminala cena gazu dla wszystkich odbiorców, w tym dla przemysłu będzie niższa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków UE rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu.

Gaz jest również surowcem politycznym, i wiedział o tym prezydent Lech Kaczyński, kiedy tę decyzję tutaj podejmował, inspirował, a potem monitorował przebieg prac związanych z realizacją tego gazoportu"

Premier dziękował też szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu, który - jak wskazał - odegrał ogromną rolę w budowie gazoportu.

Ok, ok!!! Ale gdzie ci poprzednicy....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 20 sel

Powiedział Pinokio i wszyscy uwierzyli..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne