REKLAMA

Mołdawia zgromadziła największe rezerwy gazu w historii kraju

2022-12-05 19:21
publikacja
2022-12-05 19:21

Władze Mołdawii zgromadziły największe w ponad 30-letniej historii republiki rezerwy gazu ziemnego na wypadek odcięcia dostaw surowca przez Rosję - podał w poniedziałek w rozmowie z mediami wicepremier Andrei Spinu. Zaznaczył, że zapasy wystarczą na około dwa miesiące.

Mołdawia zgromadziła największe rezerwy gazu w historii kraju
Mołdawia zgromadziła największe rezerwy gazu w historii kraju
fot. Mircea Moira / / Shutterstock

Polityk odpowiedzialny za resort infrastruktury i rozwoju regionalnego wyjaśnił, że rząd w Kiszyniowie spodziewa się ograniczenia w grudniu dostaw gazu ziemnego przez rosyjski koncern Gazprom.

Dodał, że mogą one spaść łącznie nawet o 57 proc. w stosunku do ilości ustalonej w obowiązującej dotąd umowie z rosyjską firmą.

“Ze względów bezpieczeństwa nie zamierzam podawać dokładnej liczby zgromadzonej przez nas liczby gazu ziemnego w magazynach” - powiedział Spinu, cytowany przez kiszyniowską telewizję TV8.

Zapewnił, że w najbliższym czasie Mołdawia zwiększy odbiór zarówno gazu, jak i energii elektrycznej z Rumunii. Dodał, że dostawy od zachodniego sąsiada mają pomóc krajowi sukcesywnie uniezależniać się od ukraińskiej sieci energetycznej, która w ostatnich tygodniach jest celem rosyjskich ataków.

W poniedziałek rząd Natalii Gavrility poinformował, że w efekcie ostrzału Ukrainy w Mołdawii doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej, m.in. w stolicy kraju, Kiszyniowie.

23 listopada po atakach rakietowych Rosji na Ukrainę doszło do masowych przerw w przesyle energii elektrycznej w Mołdawii. W niektórych gminach dostawy prądu przywrócono dopiero po blisko dwóch dobach. (PAP)

zat/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zene
W Moldawii jest goraco,
bieda, zimno, glodno itd

Rosja wznowila import z Moldawii dla pro-rosyjskiej partii SZOR
polonu
sami na siebie napadają a Ameryka na tym zarabia nie widać , Ukraina nie walczy już o swój kraj on jest oddany jankesom za długi .
darius19
Rosją to kraj bandycki. Napada słabszych. Skutki dalekosiezne

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki