REKLAMA

Mołdawia: jak wyprowadzono 1,5 mld dolarów z systemu bankowego

2015-05-05 16:06
publikacja
2015-05-05 16:06

Przewodniczący parlamentu Mołdawii Andrian Candu opublikował raport ujawniający częściowo kulisy wyprowadzenia z mołdawskiego systemu bankowego niemal półtora miliarda dolarów.

Raport przygotowany przez amerykańską firmę konsultingową był tajny. Jego ujawnienia domagali się liderzy Platformy Obywatelskiej Godność i Prawda. W zorganizowanej przez nich w niedzielę antyrządowej demonstracji wzięło udział około 50 tysięcy osób.

Z ujawnionych dotychczas materiałów wynika, iż trzy banki zaangażowane w najpotężniejszy w Mołdawii skandal bankowy zmieniały kilkakrotnie w latach 2012-2014 udziałowców. Celem tych zmian było przechwycanie bankowych aktywów przez grupę osób, które następnie udzielały wielomilionowych kredytów zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym. Według raportu kredyty udzielane były w sposób niegwarantujący ich ściągalności. Część z nich była realizowana za pośrednictwem banków działających na Łotwie, a następnie lokowana na kontach w tak zwanych rajach podatkowych.

Według opublikowanego raportu pieniądze trafiły między innymi do firm zarejestrowanych na Seszelach, Kajmanach i w Panamie. Niektórzy komentatorzy twierdzą, iż firmy te są powiązane z obywatelami Federacji Rosyjskiej. Wyprowadzone z Mołdawii pieniądze to ponad 12 procent PKB tego kraju.

IAR/Krzysztof Renik/Kiszyniów/mcm/

Źródło:IAR
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~JanWincent
U nas zaj...li więcej, a ludzie siedzą w domach i oglądają taniec z gwiazdami. 25 lat ogłupiania przyniosło efekt.
~hm
Hahaha no teraz pojechaliście po bandzie! To ja przebijam: afera węglowe w III RP - łącznie około 50mld PLN strart dla budżetu. Kto da więcej?
~KGB
To pewnie nasze WSI przemalowane SKW bo u nas niema już co kraść zostały im tylko święte dziwki i rogi żagańskiego championa.
~franek
Zapewne w Mołdawii zadziałał odpowiednik naszego WSI i fundacji Pro Civili. Polecam wywiad z P Wojciechem Sumlinskim na temat fundacji.
~kobalt
Powoli zaczynam rozumieć dlaczego ZZSR pchało się wojskiem do biednych krajów. Putin przejął myśl i też się pcha do państw z biedą, korupcją i chaosem. Wygrażał z rok temu, że trzeba pomóc 50 000 Rosjan w Moldawii ale Ukraina nie przepuściła jego konwojów z "pomocą". Teraz już zaczynam rozumieć, że Powoli zaczynam rozumieć dlaczego ZZSR pchało się wojskiem do biednych krajów. Putin przejął myśl i też się pcha do państw z biedą, korupcją i chaosem. Wygrażał z rok temu, że trzeba pomóc 50 000 Rosjan w Moldawii ale Ukraina nie przepuściła jego konwojów z "pomocą". Teraz już zaczynam rozumieć, że na biednych zarabia się majątek.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki