REKLAMA

Mocny drugi kwartał na europejskim rynku IPO

2006-07-11 14:39
publikacja
2006-07-11 14:39
Euronext jest liderem w Europie pod względem wartości IPO, po znaczącym wzroście w porównaniu z poprzednim kwartałem - wynika z najnowszej ankiety PricewaterhouseCoopers dotyczącej debiutów giełdowych (IPO Watch Europe), badającej zarówno wielkość, jak i wartość pierwotnych ofert akcji.

W drugim kwartale 2006 r. na rynku tym odnotowano oferty o łącznej wartości 4 157 mln euro, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego oraz znacząco więcej niż wartość 310 mln euro odnotowana w pierwszym kwartale bieżącego roku. Na wzrost aktywności na Euronext wpłynął przede wszystkim fakt, że na rynku tym miały miejsce dwa spośród pięciu największych IPO w tym kwartale: oferta SNS Reaal (usługi finansowe) oraz oferta ADP (port lotniczy), o wartości odpowiednio 1 190 mln euro i 1 117 mln euro.

Rynek londyński wciąż jest liderem pod względem liczby debiutów z 74 IPO w drugim kwartale, niemniej jednak giełda ta spadła na drugą pozycję pod względem wartości IPO, odnotowując oferty o łącznej wartości 3 655 mln euro. Stanowi to znaczący spadek w porównaniu z kwotą 5 971 mln euro odnotowaną w pierwszym kwartale br. oraz kwotą 5 199 mln euro odnotowaną w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Ankieta wskazuje na utrzymujący się wzrost aktywności w zakresie debiutów giełdowych. Między 1 kwietnia a 30 czerwca 2006 r. miało miejsce 187 IPO, w porównaniu do 126 IPO w pierwszym kwartale br. Ponadto łączna wartość ofert wzrosła do 19 415 mln euro, co stanowiło wzrost o ponad 100 % w porównaniu z pierwszym kwartałem 2006 r.

Rynki europejskie pozostają atrakcyjne dla pierwotnych emisji spółek międzynarodowych. W drugim kwartale 2006 r. w Europie miały miejsce 33 IPO spółek spoza Europy o łącznej wartości 1 246 mln euro, czyli 7% łącznej wartości wszystkich europejskich IPO w tym kwartale. Stanowiło to jednakże znaczny spadek w porównaniu z 5 459 mln euro odnotowanymi w poprzednim kwartale. Europejskie rynki były najbardziej popularne wśród spółek z Indii, z których wszystkie (12) zdecydowały się na debiut w Luksemburgu. Kolejne miejsca przypadły spółkom z Australii z pięcioma IPO oraz z USA - z 4 IPO na rynku AIM. Mimo utraty pozycji lidera pod względem wartości ofert, Londyn wciąż pozostaje najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla międzynarodowych IPO, odnotowując w drugim kwartale 2006 r. 20 tego rodzaju transakcji o łącznej wartości 435 mln euro.

Największą ofertę tego kwartału odnotowano na Borsa Italiana. Było to IPO o wartości 2 069 mln euro i dotyczyło spółki SARAS SpA, będącej największym niezależnym przetwórcą ropy naftowej w rejonie śródziemnomorskim. Stanowiło to 80% łącznej wartości ofert odnotowanych na Borsa Italiana oraz 11% łącznej wartości wszystkich IPO w Europie w drugim kwartale 2006 r. Na Oslo Børs miała miejsce druga największa oferta w tym kwartale, dzięki czemu giełda ta zajęła piąte miejsce w Europie pod względem wartości ofert, odnotowując IPO na łączną kwotę 1 918 mln euro.

Na pozostałych rynkach europejskich także odnotowany został wzrost aktywności. Nie giełdzie w Madrycie miało miejsce sześć IPO o łącznej wartości 1 435 mln euro, w porównaniu do braku debiutów zarówno w pierwszym kwartale 2006 r., jak i w drugim kwartale 2005 r. Warszawska GPW przyciągnęła pięć IPO o łącznej wartości 61 mln euro. To lepszy wynik w porównaniu do poprzedniego kwartału, w którym nie odnotowano żadnego debiutu giełdowego. Jednakże zarówno wartość, jak i liczba IPO spadła w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, w którym odnotowanych zostało 9 IPO o łącznej wartości 522 mln euro.

W drugim kwartale 2006 r. na GPW w Warszawie odnotowano 5 IPO. W okresie tym zadebiutowały akcje spółek North Coast, Sfinks, Eurofilms, Bankier.pl oraz Mispol. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2006 r. nie miało miejsce żadne IPO, a w drugim kwartale 2005 r. odnotowano 9 debiutów. Ponadto pomyślnie przeprowadzone zostały oferty 3 spółek (Cash Flow, Gino Rossi, Pamapol), jednakże jako że do 30 czerwca 2006 r. na giełdzie nie były notowane akcje żadnej z nich (do obrotu wprowadzone zostały jedynie prawa do akcji), to nie zostały one ujęte w klasyfikacji w bieżącym kwartale.

Wszystkie debiuty odnotowane w tym kwartale dotyczyły podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Żadna z ofert nie przekroczyła wartości 25 mln euro. Łączna wartość IPO wyniosła 61 mln euro, wobec 522 mln euro odnotowanych w drugim kwartale 2005 r.

Jacek Socha, partner i wiceprezes PricewaterhouseCoopers w Polsce, ekspert w dziedzinie rynków kapitałowych, w następujący sposób skomentował tendencje na polskim rynku: „Po krótkim okresie całkowitego braku aktywności na rynku IPO, jaki miał miejsce w pierwszym kwartale tego roku, spowodowanego przede wszystkim wejściem w życie nowych regulacji w zakresie rynków kapitałowych, drugi kwartał przyniósł spodziewane ożywienie. Stało się to pomimo faktu, iż na giełdzie warszawskiej miała miejsce znacząca korekta, która spowodowała znaczący spadek wszystkich indeksów. Nie wystraszyło to jednak debiutujących spółek, z których żadna nie zdecydowała się na odwołanie oferty publicznej.”

W ubiegłym roku znaczący udział w aktywności rynku pierwotnego w Warszawie miały duże prywatyzowane spółki Skarbu Państwa (w drugim kwartale 2005 r. na GPW zadebiutowały m.in. akcje Lotosu oraz Polmosu Białystok). Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy mniej słychać na temat prywatyzacji, w tym poprzez upublicznienie.

Sektor produktów i usług przemysłowych oraz sektor nowych technologii dominowały w zakresie aktywności IPO już trzeci kwartał z rzędu (odpowiednio 43 i 32 debiuty). Aktywność w obrębie sektora górnictwa uległa nieznacznej poprawie: w porównaniu z pierwszym kwartałem br. liczba IPO wzrosła z 9 do 11 w kwartale drugim. Jednakże w porównaniu z drugim kwartałem 2005 r. nastąpił spadek o 50% pod względem liczby debiutów. Wciąż jest jednak za wcześnie na stwierdzenie, czy zaostrzenie reguł dla spółek górniczych na rynku AIM stało się czynnikiem odstraszającym dla nowych IPO w sektorze, który do tej pory należał do najbardziej aktywnych na rynku AIM.

Europejskie rynki kolejny raz odnotowały większą aktywność w zakresie IPO niż rynki w USA. W drugim kwartale 2006 r. na giełdach amerykańskich miał miejsce spadek liczby IPO, a także spadek łącznej wartości ofert w porównaniu do pierwszego kwartału 2006 r. Ogółem miało miejsce 51 IPO o łącznej wartości 8 270 mln euro, w porównaniu do 56 debiutów o łącznej wartości 9 939 mln euro w pierwszym kwartale 2006 r. Jednakże zarówno liczba, jak i wartość IPO, wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (wzrost o odpowiednio 6% oraz 57%).

Oceniając perspektywy rynku w najbliższej przyszłości, Tom Troubridge stwierdził: „Na początku trzeciego kwartału ma zostać przeprowadzonych kilka dużych ofert w Londynie, co może być oznaką wysokiej aktywności tego rynku w nadchodzących miesiącach. Perspektywy na drugie półrocze 2006 r. są na giełdach europejskich nadal bardzo dobre i spodziewamy się dużej liczby debiutów po okresie letnim.”

Źródło: PricewaterhouseCoopers
Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki