REKLAMA

Mocne spadki na giełdach. WIG20 najniżej od września 2013

2015-07-07 17:20
publikacja
2015-07-07 17:20

Jeszcze o poranku wydawało się, że tym razem temat Grecji nie zdominuje giełd. Nic bardziej mylnego. Dodatkowo w Polsce pod ostrzałem znalazły się banki. Połączenie wszystkich tych czynników sprawiło, że WIG stracił 1,91%, a WIG20 zepchnęło na poziomy najniższe od września 2013 roku.

Mocne spadki na giełdach. WIG20 najniżej od września 2013
Mocne spadki na giełdach. WIG20 najniżej od września 2013
fot. Stefan Maszewski / / EastNews

Warszawski indeks blue chipów wtorkową sesję zamknął na poziomie 2218 punktów, czyli 2,35% niżej niż wczoraj. To najniższe poziomy WIG20 od września 2013 roku, kiedy to po raz ostatni był on notowany poniżej 2200 punktów. W składzie indeksu najmocniejszą przecenę zaliczyła wracająca do spadków Bogdanka (-5,6%). Fatalnie spisywał się także Polsat (-5,2%) oraz znajdujący się pod presją taniejącej miedzi KGHM (-4,6%). Poniżej kreski dzień zakończyło w sumie aż 19 z 20 spółek. Czerwieni uniknęło jedynie PGNiG (+2,8%).

Kliknij, aby zobaczyć pełne notowania
Kliknij, aby zobaczyć pełne notowania (Bankier.pl)

Wśród najsłabszych znajdowały się także banki: BZ WBK (-5,2%), mBank (-4,3%), Pekao (-3,5%), czy Alior (-3,4%). Oprócz czynnika greckiego na sektor finansowy negatywnie oddziaływały także wewnętrzne czynniki polityczne. Beata Szydło, kandydat PiS na premiera, ogłosiła propozycje podatków od aktywów bankowych, który miałby sięgnąc 0,39%. Propozycje te uderzyły w cały sektor, także podmioty spoza WIG20 - szczególnie w akcje GetinNoble (-9,5%).

Mocne spadki JSW

Z tematów politycznych na GPW powróciła także kwestia sprzedaży akcji PGE, PKO i PZU. Skarb Państwa pozyskane w ten sposób pieniądze miałby przeznaczyć na dofinansowanie upadającej Kompanii Węglowej. To kosekwencja braku zainteresowania wsparciem KW sektora energetycznego oraz dużych inwestorów.

Nieco lepiej od blue chipów wypadły średniaki. Wspierany dobrą postawą AmRestu (+1,2%) i Kernela (+1,3%) mWIG stracił "tylko" 1,44%. Zdecydowanie mocniejsze zmiany obserwować można było jednak po drugiej stronie rynku. Oprócz wspomnianego Getinu mocne straty poniosły także papiery GTC (-4,6%) oraz JSW (-6,6%), którego urzędujący wiceprezes otrzymał zarzuty o korupcję.

Swój debiut w tych mało sprzyjających warunkach przeprowadzała spółka EC2, która dołączyła do NewConnectowej rodziny. Na akcjach spółki nie przeprowadzono jednak żadnej transakcji. Teoretyczny kurs otwarcia był jednak 426% wyższy od ceny emisyjnej.

Czerwień zalewa Europę

Polski rynek w mocnych spadkach nie był jednak odosobniony. Tuż przed godziną 17 blisko 2,5% tracił rosyjski RTS, co wiązać można z przeceniającą się o 3% ropą naftową. Na zachodzie z kolei niemal 2% tracili MIB i CAC, 1,5% DAX, a IBEX 1,4%.

Na rynkach tych ponownie dominował temat grecki. Dziś przedstawiciele Hellady rozczarowali wierzycieli brakiem planu reform i oszczędności. "Brak propozycji, to brak postępu" skomentował sytuację szef Europejskiej Partii Ludowej Francuz Joseph Daul. Propozycje mają podobno pojawić się w środę.

Spadki dominowały także w Stanach Zjednoczonych, tam główne indeksy po dwóch godzinach handlu notowały sięgające procenta. S&P500 było po raz pierwszy od kwietnia notowane poniżej 2050 punktów.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Uerrtfd
No trole wynajete przez kopaczowa, piszcie. Haterzy.
~Jacek
Grecja to nic przy rozdawnictwie PISu !
~budowlaniec32
Budowa domu za 150 tysięcy? Czy naprawdę można wybudować swój wymarzony domek w cenie mieszkania w po PRL-owskim bloku z wielkiej płyty? Oczywiście, że jest to możliwe, lecz wcale nie jest proste do zrealizowania. Celem projektu jest przygotowanie dokumentacji w postaci projektu, opisu audio/wideo, z prac nad takim właśnie domkiem Budowa domu za 150 tysięcy? Czy naprawdę można wybudować swój wymarzony domek w cenie mieszkania w po PRL-owskim bloku z wielkiej płyty? Oczywiście, że jest to możliwe, lecz wcale nie jest proste do zrealizowania. Celem projektu jest przygotowanie dokumentacji w postaci projektu, opisu audio/wideo, z prac nad takim właśnie domkiem "dla każdego"
www.domza150tysiecy.pl
~nowak
A nie mówiłem? To było do przewidzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o polskie banki - te pełne toksycznych aktywów jak kredyty Frankensteina, którymi naciągano klientów. Cóż dziś można więcej powiedzieć? Wszystko już powiedziałem. Dziś mogę więc tylko krótko: "A nie mówiłem?" Bo chyba ich prezesi i właściciele nie wyobrażają A nie mówiłem? To było do przewidzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o polskie banki - te pełne toksycznych aktywów jak kredyty Frankensteina, którymi naciągano klientów. Cóż dziś można więcej powiedzieć? Wszystko już powiedziałem. Dziś mogę więc tylko krótko: "A nie mówiłem?" Bo chyba ich prezesi i właściciele nie wyobrażają sobie, że państwo z funduszy publicznych będzie ich ratować. Niech więc zbankrutują to wtedy będzie je można znacjonalizować - żadnego ratowania. Poprzez swoje niecne działania stracili status "publicznego zaufania". Sami to sobie winni. Potrzebna była tylko ta iskra (Grexit), dla spowodowania zapłonu.
~prl1960
znow Polaczki spanikowaly z powodu Grecji .... Jak to jeden maly kraj POSTAWIL sie calej Unii i ma ich w poopie podobnie do Pootina :)

Brawo Hellada @ Brawo Putin !
~evil
to nie przez grecję tylko przez szydło , walnęła takiego bąka, że smród aż do wyborów się utrzyma, niestety ;/
~grek
Zaraz trole napiszą, że to przez obietnice Szydło :)

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki