REKLAMA

Mocne spadki na GPW. WIG20 skąpany w czerwieni

2022-06-30 17:17
publikacja
2022-06-30 17:17
Mocne spadki na GPW. WIG20 skąpany w czerwieni
Mocne spadki na GPW. WIG20 skąpany w czerwieni
fot. Krystian Maj / / FORUM

Ostatnia sesja kwartału i półrocza to zdecydowane spadki głównych indeksów na warszawskim parkiecie. Na WIG20 akcje żadnej spółki nie zaliczyły wzrostu, a w drugiej linii tylko kilka oparło się podaży.

Korekta wzrostowa obserwowana w końcówce ubiegłego tygodnia i na początku obecnego jest już zdecydowanie za nami. Na rynkach akcji znów zagościły obawy o ryzyko recesji i zdecydowane ruchy banków centralnych będących w pogoni ze stopami procentowymi za inflacją.

W Polsce w piątek poznamy szybki szacunek inflacji za czerwiec, która może przekroczyć 15 proc. i zmusić RPP to mocnej podwyżki stóp. Umacniający się dolar, słaby sentyment na rynkach europejskich i bardzo słabe kolejnej otwarcie sesji na Wall Street przełożyły się na przecenę indeksów na GPW i zejście najważniejszej średniej poniżej psychologicznego poziomu 1700 pkt.

WIG20 stracił 2,15 proc., WIG był niżej o 2,06 proc. i jest na poziomie 53 573,42 pkt. Najwięcej oddał mWIG40 ze stratą na poziomie 2,47 proc., a sWIG80 zniżkował o 1,11 proc. Obroty przekroczyły 1,03 mld zł, z czego 892 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Środowe wystąpienia bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dodały oliwy do ognia obaw związanych z inflacją i ryzykiem recesji. Wnioski płynące z sympozjum są jasne, podwyższona inflacja pozostanie przez dłuższy czas, co będzie ciążyć aktywności gospodarczej. Polityka pieniężna będzie musiała być restrykcyjna” – informował Rafał Sadoch z BM mBanku w porannej analizie.

„Dziś kończy się drugi kwartał i pierwsze półrocze 2022. Były one fatalne dla inwestorów, którzy nie mieli gdzie się schować, a rynki pogrążyły się w bessie. Napędzane były przez podwójne uderzenie wysokiej i długotrwałej inflacji oraz agresywnych działań banków centralnych, a następnie przez rosnące obawy przed recesją. Amerykańskie i globalne akcje spadły w II kwartale o ponad 15 proc., a bitcoin o ponad połowę. Spadły zarówno obligacje, jak i towary. Wśród największych rynków jedynie Chiny odnotowały wzrost, wśród klas aktywów dolar amerykański” – napisał analityk Ben Laidler z eToro.

„Wyścig pomiędzy szczytem inflacji a recesją jest kluczowy dla rynków i zapewni długie, gorące lato. Inflacja w USA powinna osiągnąć szczyt i pozwolić FED-owi na spowolnienie tempa podwyżek, zanim recesja stanie się nieunikniona. EBC stoi przed jeszcze trudniejszym zadaniem podniesienia stóp procentowych przy wysokich i długotrwałych cenach ropy naftowej i trwającym konflikcie w Ukrainie.” – napisał w prognozie na trzeci kwartał.

Na GPW sektorowo najwięcej oddały górnictwo (-3,92 proc.), spółki spożywcze (-3,78 proc.), leki (-3,47 proc.) oraz banki (-3,12 proc.). Tylko media zaliczyły wzrost o 3,66 proc.

W WIG20 mocno zniżkowały akcje Pepco (-4,02 proc.), które w trakcie sesji wyznaczyły nowe historyczne minima. Dalszej przecenie ulegał kurs mBanku (-4,51 proc.), a w stronę majowych minimów po spadku o 4,50 proc. zmierza kurs KGHM-u. Dla mBanku kurs wyznaczył nowe roczne minimum.

Silna podaż spółek surowcowych i bankowych nadała ton zachowaniu portfela blue chipów. Mocno taniały akcje PGNiG (-4,26 proc.), Santandera (-3,08 proc.), Pekao (-2,97 proc. ) czy PKO BP (-2,51 proc.). Relatywnie mocniejsze było zachowanie kursów Allegro (-0,63 proc.), Asseco (-0,46 proc.) czy Dino (-0,13 proc.). Neutralnie zachował się kurs Orange (0,00 proc.), kurs żadnej spółki z WIG20 nie zaliczył wzrostu.

W drugiej linii mocno taniały akcje Selvity (-7,68 proc.) czy Develi (-6,31 proc.). O ponad 6 proc. staniały akcje Comarchu i CelonPharmy, a o ponad 5 proc. ING, Mobruku, czy Kernela. Inne banki z koszyka również wykazywały większą niż średnia słabość, tracąc 3-4 proc. w przypadku Millenium, Aliora czy Handlowego. Notowania Aliora i Millenium znalazły się najniżej od roku. 

Tylko Grupa Pracuj (10,21 proc.) może zaliczyć sesję do naprawdę udanych. Poza nią w tym segmencie rynku wzrosły akcje tylko jeszcze siedmiu spółek.

Na szerokim rynku warto spojrzeć w stronę NewConnect i notowanych tam spółek z branży OZE. Po zakwalifikowaniu Columbus Energy (-9,38 proc.) do NC Alert i przeniesieniu jego akcji do systemu notowań jednolitych, Stilo Energy (-32,94 proc.) poinformowało o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

MKu

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
j25piogol
Od lat obawy, że recesja, że inflacja. Obawy że są obawy, że nie ma obaw i to ciągłe wróżenie z fusów że będzie tak a nie inaczej. Narobili bałaganu żeby się wzbogacić to się teraz obawiają, że mogą stracić. A biedni coraz biedniejsi. No to WIG na południe bo obawy. Wszyscy sprzedają akcje to kto je kupuje i skąd wiadomo że tyle Od lat obawy, że recesja, że inflacja. Obawy że są obawy, że nie ma obaw i to ciągłe wróżenie z fusów że będzie tak a nie inaczej. Narobili bałaganu żeby się wzbogacić to się teraz obawiają, że mogą stracić. A biedni coraz biedniejsi. No to WIG na południe bo obawy. Wszyscy sprzedają akcje to kto je kupuje i skąd wiadomo że tyle kosztuje skoro wszyscy sprzedają bo obawy. Jak widać same trzęsi dupy bo obawy o recesje, inflacje bo ktoś coś powie. Dziwne wszystkie firmy są nagle nic nie warte bo obawy. To wszystko machloje i mydlenie oczu.
159120br
Kiedy wreszcie Rockefelerowie i Rotschildowie przestana rządzić na Ziemi. Co pewien czas banksterzy wywołują świadomie kolejne kryzysy, aby zwykli stali się ubożsi a bogaci odwrotnie.
piyanypowietszem
Spokojnie panowie. Do września będzie pompka.

Pozdrawiam,
Rafał
tb2
Rafał czy sądzisz że Bitcoin odbije?
LOL
pisflacja
Wczoraj grzegorzkubik oszukał mnie po raz pierwszy, dziś po raz drugi.

Wyszedłem z shortów od razu w longi, za wszystko.

Dziś znów poleciało, kto mi teraz zwróci?
inwestor.pl
Pisz do Rafała. Tylko, że on przelewa plikiem z excela.
kazikwaw
Idziemy na „Grunwald”? ;-)
wibor3m10procent
Trzeba Rafała zapytać ;)
iluminata_3
Jak te wszystkie mądrości z popieraniem ukrów wyjdą na wierzch to mamy pełne średniowiecze na WIG 20.

Tak durnego kraju jak Polska w tym cyrku nie ma ani jednego.
Już dajemy im lokum, uzbrojenie, a nawet ich urzędasów chochołowskich opłacamy!

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki