

Ostatnia sesja kwartału i półrocza to zdecydowane spadki głównych indeksów na warszawskim parkiecie. Na WIG20 akcje żadnej spółki nie zaliczyły wzrostu, a w drugiej linii tylko kilka oparło się podaży.
Korekta wzrostowa obserwowana w końcówce ubiegłego tygodnia i na początku obecnego jest już zdecydowanie za nami. Na rynkach akcji znów zagościły obawy o ryzyko recesji i zdecydowane ruchy banków centralnych będących w pogoni ze stopami procentowymi za inflacją.
W Polsce w piątek poznamy szybki szacunek inflacji za czerwiec, która może przekroczyć 15 proc. i zmusić RPP to mocnej podwyżki stóp. Umacniający się dolar, słaby sentyment na rynkach europejskich i bardzo słabe kolejnej otwarcie sesji na Wall Street przełożyły się na przecenę indeksów na GPW i zejście najważniejszej średniej poniżej psychologicznego poziomu 1700 pkt.
WIG20 stracił 2,15 proc., WIG był niżej o 2,06 proc. i jest na poziomie 53 573,42 pkt. Najwięcej oddał mWIG40 ze stratą na poziomie 2,47 proc., a sWIG80 zniżkował o 1,11 proc. Obroty przekroczyły 1,03 mld zł, z czego 892 mln dotyczyło WIG20.


„Środowe wystąpienia bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dodały oliwy do ognia obaw związanych z inflacją i ryzykiem recesji. Wnioski płynące z sympozjum są jasne, podwyższona inflacja pozostanie przez dłuższy czas, co będzie ciążyć aktywności gospodarczej. Polityka pieniężna będzie musiała być restrykcyjna” – informował Rafał Sadoch z BM mBanku w porannej analizie.
„Dziś kończy się drugi kwartał i pierwsze półrocze 2022. Były one fatalne dla inwestorów, którzy nie mieli gdzie się schować, a rynki pogrążyły się w bessie. Napędzane były przez podwójne uderzenie wysokiej i długotrwałej inflacji oraz agresywnych działań banków centralnych, a następnie przez rosnące obawy przed recesją. Amerykańskie i globalne akcje spadły w II kwartale o ponad 15 proc., a bitcoin o ponad połowę. Spadły zarówno obligacje, jak i towary. Wśród największych rynków jedynie Chiny odnotowały wzrost, wśród klas aktywów dolar amerykański” – napisał analityk Ben Laidler z eToro.
„Wyścig pomiędzy szczytem inflacji a recesją jest kluczowy dla rynków i zapewni długie, gorące lato. Inflacja w USA powinna osiągnąć szczyt i pozwolić FED-owi na spowolnienie tempa podwyżek, zanim recesja stanie się nieunikniona. EBC stoi przed jeszcze trudniejszym zadaniem podniesienia stóp procentowych przy wysokich i długotrwałych cenach ropy naftowej i trwającym konflikcie w Ukrainie.” – napisał w prognozie na trzeci kwartał.
Na GPW sektorowo najwięcej oddały górnictwo (-3,92 proc.), spółki spożywcze (-3,78 proc.), leki (-3,47 proc.) oraz banki (-3,12 proc.). Tylko media zaliczyły wzrost o 3,66 proc.
W WIG20 mocno zniżkowały akcje Pepco (-4,02 proc.), które w trakcie sesji wyznaczyły nowe historyczne minima. Dalszej przecenie ulegał kurs mBanku (-4,51 proc.), a w stronę majowych minimów po spadku o 4,50 proc. zmierza kurs KGHM-u. Dla mBanku kurs wyznaczył nowe roczne minimum.
Silna podaż spółek surowcowych i bankowych nadała ton zachowaniu portfela blue chipów. Mocno taniały akcje PGNiG (-4,26 proc.), Santandera (-3,08 proc.), Pekao (-2,97 proc. ) czy PKO BP (-2,51 proc.). Relatywnie mocniejsze było zachowanie kursów Allegro (-0,63 proc.), Asseco (-0,46 proc.) czy Dino (-0,13 proc.). Neutralnie zachował się kurs Orange (0,00 proc.), kurs żadnej spółki z WIG20 nie zaliczył wzrostu.
W drugiej linii mocno taniały akcje Selvity (-7,68 proc.) czy Develi (-6,31 proc.). O ponad 6 proc. staniały akcje Comarchu i CelonPharmy, a o ponad 5 proc. ING, Mobruku, czy Kernela. Inne banki z koszyka również wykazywały większą niż średnia słabość, tracąc 3-4 proc. w przypadku Millenium, Aliora czy Handlowego. Notowania Aliora i Millenium znalazły się najniżej od roku.
Tylko Grupa Pracuj (10,21 proc.) może zaliczyć sesję do naprawdę udanych. Poza nią w tym segmencie rynku wzrosły akcje tylko jeszcze siedmiu spółek.
Na szerokim rynku warto spojrzeć w stronę NewConnect i notowanych tam spółek z branży OZE. Po zakwalifikowaniu Columbus Energy (-9,38 proc.) do NC Alert i przeniesieniu jego akcji do systemu notowań jednolitych, Stilo Energy (-32,94 proc.) poinformowało o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości.
MKu
