REKLAMA

Kłopoty spółki z branży OZE. Stilo Energy składa wniosek o upadłość

2022-06-30 15:18
publikacja
2022-06-30 15:18
Kłopoty spółki z branży OZE. Stilo Energy składa wniosek o upadłość
Kłopoty spółki z branży OZE. Stilo Energy składa wniosek o upadłość
fot. showcake / / Shutterstock

Fotowoltaiczna spółka poinformowała o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości, ale pod warunkiem niezawarcia układu z wierzycielami. Do dymisji podał się zarząd, a akcje spółki są wyprzedawane.

W środę wieczorem zarząd Stilo Energy poinformował w komunikacie, że działając z ostrożności procesowej i kierując się interesem spółki i wierzycieli zdecydował o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, który wejdzie w życie w przypadku ewentualnego zmaterializowania się scenariusza niezakończenia powodzeniem postępowania o zatwierdzenie układu z wierzycielami, które pozostaje w toku.

Kurs spółki notowanej na New Connect tracił na dwie godziny przed końcem czwartkowej sesji ponad 24 proc., a od początku roku jest niżej o ponad 64 proc.

Bankier.pl

To pokłosie informacji z początku czerwca, że Bank Pekao nie przedłużył obowiązującej do końca maja umowy o zawieszeniu dochodzenia roszczeń (tzw. umowa standstill). Oznaczało to, że bank jest uprawniony do wszczęcia działań windykacyjnych i dochodzenia od spółki spłaty zaciągniętego kredytu w kwocie 6 mln zł, którego wykorzystanie na początku czerwca wynosiło ok. 3,36 mln zł.

Pierwszą reakcją spółki było podjęcie decyzji o rozpoczęciu działań zmierzających do otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu w oparciu o znowelizowane przepisy Prawa restrukturyzacyjnego. Kolejnym krokiem zarządu był drugi, warunkowy wniosek o ogłoszenie upadłości. W czwartek nadszedł kolejny komunikat o podaniu się do dymisji całego zarządu.

Wraz z tą informacją pojawiło się obszerne wyjaśnienie z diagnozą sytuacji spółki.

„Z perspektywy czasu można wskazać, że brak dodatniej rentowności wynikał przede wszystkim z nieefektywnego modelu biznesowego i operacyjnego oraz nieodpowiedniej kontroli kosztów. Powodem takiej sytuacji, oprócz presji konkurencyjnej, była m.in. brak dywersyfikacji produktowej, zarządzanie firmą jak biznesem on-line, błędna polityka cenowa, złe planowanie finansowe oraz bardzo wysokie koszty stałe. Wszystko te czynniki powodowały bardzo szybkie wykorzystanie środków finansowych przy braku adekwatnego wzrostu przychodów – czytamy w informacji.

W przypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz wniosku restrukturyzacyjnego, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny, a sąd upadłościowy wstrzymuje rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia wniosku restrukturyzacyjnego. Na możliwość zawarcia układu wskazuje ustępujący zarząd.

"Po przeprowadzeniu szeregu rozmów z wierzycielami spółki, w opinii zarządu istnieją duże szanse na zawarcie układu na warunkach umożliwiających dalsze funkcjonowanie Spółki i dokończenie jeszcze niezrealizowanych umów z klientami. Konieczne jest jednak wsparcie tego procesu ze strony obecnych akcjonariuszy lub nowych inwestorów w zakresie finansowania kapitału obrotowego, w celu zapełnienia luki kapitałowej powstałej po wstrzymaniu finansowania bankowego, pogłębionej przez tymczasowy spadek bieżących przepływów gotówkowych, który będzie trwał do momentu odbudowania popytu w segmencie B2C oraz pojawienia się przychodów w segmencie B2B” – czytamy.

Ubiegły rok Stilo zakończyło stratą netto w wysokości prawie 8 mln zł. W pierwszym kwartale 2022 r., w którym trwało jeszcze inwestycyjne wzmożenie związane ze starym systemem wsparcia prosumenckiej fotowoltaiki, spółce udało się wypracować niespełna 0,7 mln zł zysku netto – mimo ponad dwukrotnie wyższych przychodów niż rok wcześniej.

MKu

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
powiemwamcomysle
Ale w sumie co tam nie zatrybilo wie ktos?
tb2
I co teraz z ich klientami, którzy obiecaną mieli gwarancję na 25 lat na elementy instalacji?
300_pala
Amber Gold dawało gwarancje to
I Stilo mogło dać
prawnuk
a to oni coś produkowali? ciekawe
socjalistyczneg
Tak się kończą interesy, bazujące na dotacjach i programach państwa...
iluminata_3
Racja, ale jest duży haczyk...

...co zabrali do kieszeni to ich!

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki