REKLAMA

Mocna przecena dolara. Kurs euro blisko 4,70 zł

2022-09-12 10:02
publikacja
2022-09-12 10:02

Poniedziałkowy poranek przyniósł dalsze osłabienie dolara w relacji do euro, co przy stabilnym kursie euro do złotego przełożyło się na silny spadek notowań amerykańskiej waluty na polskim rynku.

Mocna przecena dolara. Kurs euro blisko 4,70 zł
Mocna przecena dolara. Kurs euro blisko 4,70 zł
fot. DADO RUVIC / / Reuters

O 10:00 kurs dolara wynosił 4,6244 zł i był o 4,5 grosza niższy niż przed weekendem. To kontynuacja spadków z czwartku i piątku. Łącznie przez ten czas dolar potaniał o ponad 17 groszy – jeszcze w czwartek sięgał niemal 4,80 zł.

Przecena „zielonego” nie wynika z siły polskiego złotego, lecz z odbicia na parze euro-dolar. Kurs EUR/USD podniósł się do 1,019 wobec niespełna 0,99 obserwowanych jeszcze kilka dni temu. Były to wtedy najniższe notowania euro od 20 lat.

Tymczasem kurs euro do złotego pozostawał bez większych zmian i powyżej psychologicznej bariery 4,70 zł. Para euro-złoty od kilku dni bez powodzenia usiłuje przełamać linię 4,70 zł, co pozwoliłoby na zejście w okolice 4,65 zł.

Reklama

O ile w krótkim terminie złotemu sprzyja nagła poprawa nastrojów na rynkach finansowych oraz zwycięska ofensywa ukraińska w obwodzie charkowskim, to na dłuższą metę na większe umocnienie złotego nie pozwala sytuacja makroekonomiczna. Inflacja w Polsce pozostaje nieakceptowalnie wysoka i zapewne tak pozostanie jeszcze przez długi czas. Tymczasem nasze władze monetarne sygnalizują nadchodzący koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, które nawet nie zbliżyły się w okolice zarówno bieżącej jak i oczekiwanej inflacji CPI.

Mamy więc głęboko ujemne realne stopy procentowe, abdykację władz monetarnych i mocno proinflacyjną politykę fiskalną rządu. W takich warunkach trudno o silniejszą walutę, a deprecjacja złotego jest reakcją na pogorszenie konkurencyjności polskiej gospodarki (wynikającą ze wzrostu kosztów produkcji na skutek droższej energii i wyższych kosztów prac).

KK

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bha
Raczej mocna prowizorka przeceny w dół i udawanie rynkowego jarząbka dopóki się da. Dolar ma nadal o około 20 % wyższą cenę jak rok wstecz!!!! . Ta nienasycona coraz mocniej rynkowa zachłanność i rosnąca obłuda mydlenia oczu ludziom do niczego dobrego na krajowych rynkach wewnętrznych już nie doprowadzi.
bigbadwolf
no zobaczymy co będzie jutro, po danych o inflacji. Jak się okaże gorsza od oczekiwań, to cały Wall Street down w obawach przed decyzją FED za tydzień. A dolar jak to dolar - w górę.
bigbadwolf
no i proszę bardzo, dolar znowu prawie po 4,70 heh :)
borat123
Mamy rok do wyborów,ciekawe do ilu dobije dolar za rok.
specjalnie_zarejstrowany1
nie zdziwilbym sie jakby to byla interwencja NBP
1a2b
no bo jeżeli nie to skąd ta siła złotego?... ach skąd?
1a2b
Jest okazja na dokupienie walut.
dziadek55
OKAZJA. Kantory bankowe i inne sprzedają EUR po 4,71-4,75 -a to już nie jest okazja.
sterl
Czy to Wenezuela , czy USA dodruki kończą się zawsze tak samo , a zadłużenie USA do pkb jest 10 razy większe niż Wenezueli....i nie do spłacenia te wszystkie wierzytelności i zobowiązania na setki lat.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki