Transport drewna od lat wyglądał w podobny sposób - drewniane bale wysyłane były do klientów wagonami, którymi można przewozić tylko ciężkie, podłużne elementy. Nie nadają się one do transportu innego ładunku, więc w drugą stronę wracały zwykle puste. Polska firma WP Radwan chce to zmienić. Kończy właśnie prace nad specjalną platformą, która umożliwi załadunek różnych towarów, zmniejszając tym samym koszty transportu i ślad węglowy.


– Nasza konstrukcja jest mobilna, co już czyni ją unikalnym rozwiązaniem na rynku. Co więcej, jest tak przygotowana gabarytowo, że można dzięki niej przewozić większą ilość drewna niż standardowymi środkami transportu. Możemy więc jechać do klienta z drewnem, ale możemy też przewozić każdy inny ładunek wielkogabarytowy. Natomiast od klienta, który jest np. producentem, możemy ruszyć w dalszym kierunku z innym towarem, np. Produktami finalnymi. Dzięki temu pociąg optymalizuje trasy i emituje mniej CO2 - tłumaczy Aleksandra Chmielewska, prezes WP Radwan.
W podcaście „Innowacyjni” wraz z Mariuszem Steckim (prezes Wood Partners) opowiada o pracach nad projektem, o współpracy środowisk biznesowych ze światem nauki oraz o doświadczeniach związanych z funduszami europejskimi.

