REKLAMA

Resort rolnictwa: Podwyżki stóp proc. w kilka kwartałów powinny wyhamować popyt i ograniczyć inflację

2022-01-25 15:30
publikacja
2022-01-25 15:30
Resort rolnictwa: Podwyżki stóp proc. w kilka kwartałów powinny wyhamować popyt i ograniczyć inflację
Resort rolnictwa: Podwyżki stóp proc. w kilka kwartałów powinny wyhamować popyt i ograniczyć inflację
fot. Krystian Maj / KPRM / / Flickr

Dokonane przez RPP podwyżki stóp procentowych w horyzoncie kilku kwartałów powinny przyczynić się do wyhamowania dynamiki popytu krajowego i ograniczenia presji na wzrost cen - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Rolnictwa.

"Aby ograniczyć ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej, Rada Polityki Pieniężnej już czterokrotnie (na posiedzeniach w dniach 6 października, 3 listopada i 8 grudnia 2021 r. oraz 4 stycznia 2022 r.) podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP łącznie o 2,15 pkt. proc., tj. do poziomu 2,25 proc. Podwyżki stóp procentowych w horyzoncie kilku kwartałów powinny przyczynić się do wyhamowania dynamiki popytu krajowego i ograniczenia presji na wzrost cen" - napisano. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (8)

dodaj komentarz
qonradx
Nie no w ogole to pieknym jest ze Ministerstwo Rolnictwa zabiera głos w dyskusji na temat stóp procentowych i inflacji! Bezcenne! W tym kraju ministrowie to prawdziwi ludzie renesansu, znają się na wszystkim! No i jak na dłoni widać niezależnośc polityczną NBP! Już sam nie wiem kto w tym kraju odpowiada i za co. Skoro za Pegazusa Nie no w ogole to pieknym jest ze Ministerstwo Rolnictwa zabiera głos w dyskusji na temat stóp procentowych i inflacji! Bezcenne! W tym kraju ministrowie to prawdziwi ludzie renesansu, znają się na wszystkim! No i jak na dłoni widać niezależnośc polityczną NBP! Już sam nie wiem kto w tym kraju odpowiada i za co. Skoro za Pegazusa zaplacilo ministerstwo srodowiska, to moze faktycznie stopy procentowe ustala się w ministerstwie rolnictwa, nie wiem!
qonradx
Łokra się już Inflacją tych co piniądze mają, to teraz pora łokradaść tych co pieniedzy nie majo ale za to kredyty majo, a na koncu przyjdzie łokraśc tych szczwanuych lisów co to nie dali sie łokraść ani inflacjom ani stopami, tylko pokupowali mieszkania bogole i mysleli że we własnym to sie ich ruszyć nie da! Katastrem się ich załatwi Łokra się już Inflacją tych co piniądze mają, to teraz pora łokradaść tych co pieniedzy nie majo ale za to kredyty majo, a na koncu przyjdzie łokraśc tych szczwanuych lisów co to nie dali sie łokraść ani inflacjom ani stopami, tylko pokupowali mieszkania bogole i mysleli że we własnym to sie ich ruszyć nie da! Katastrem się ich załatwi dorżnie prywaciarskie watahy i wtedy wszyscy będcą mieli po równo każdy będzie miał... JAK W PRAWDZIWYM SOCJALIŹMIE! Prawdziwym Polakiem jest tylko ten bez oszczednosci ,bo przepija, bez kredytu, bo go nie stać, na krótkim pasku zapomóg socjalnych bonów 500+ i dofinansowań!
lorelie
trzeba było przyjąć euro wtedy mielibyśmy inflację na poziomie 11% jak lotwa. i wolne-media typu TVN były by bardzo zadowolone
fakty
Mielibyśmy Euribor 0,5 %, mamy wibor 2,9 % w trendzie wzrostowym. 10 latki mielibyśmy też na 0,5 %, mamy na 4 %. Jak to dobrze, że nie mamy euro.
nazare
A może mielibyśmy inflację % jak Portugalia? Może 3% jak Francja? Gadanie po próżnicy. Łotwa ma 11% przez ekspansywną politykę fiskalna i inne czynniki. To gospodarka z PKB wielkości Warszawy. Nie ma w ogóle co porównywać.
valveval
Jedne co ogranicza to popyt, a inflacja zostanie. Zobaczycie obniżki cen żywności jak ś nia niebo.
nazare
Ograniczony popyt ograniczy też ceny. Walka z inflacją to nie wiedza tajemna. Piszą o tym w podręcznikach do ekonomii dla szkół średnich (oczywiście w krajach gdzie mają takie zajęcia). W razie czego odsyłam do Wikipedii. Ale moge sam podpowiedzieć: Podwyżka stóp, zwiększenie rezerwy obowiązkowej, ograniczenie wydatków rządowych.Ograniczony popyt ograniczy też ceny. Walka z inflacją to nie wiedza tajemna. Piszą o tym w podręcznikach do ekonomii dla szkół średnich (oczywiście w krajach gdzie mają takie zajęcia). W razie czego odsyłam do Wikipedii. Ale moge sam podpowiedzieć: Podwyżka stóp, zwiększenie rezerwy obowiązkowej, ograniczenie wydatków rządowych. Jak się te wszystkie wskazania zastosuje to gwarantuje ze opanujemy inflacje w 8-12 miesięcy.
bha
Tak napewno wyhamują popyt i obniżą ceny i inflację jak to czynią już od pażdziernika. Cóż najbardziej będą miały wpływ?????? I napewno wyhamują????????? od lat narastającą bez umiaru już do bólu rynkową zachłanność Pobożne, krótkowzroczne, złudne życzenia nic więcej !!!. Niestety

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki