REKLAMA

Łon: Lepiej, aby podczas posiedzenia RPP w lutym nie doszło do podwyżki stóp procentowych

2022-01-24 09:32
publikacja
2022-01-24 09:32
Łon: Lepiej, aby podczas posiedzenia RPP w lutym nie doszło do podwyżki stóp procentowych
Łon: Lepiej, aby podczas posiedzenia RPP w lutym nie doszło do podwyżki stóp procentowych
fot. NBP / / NBP

Lepiej, aby podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w lutym nie doszło do podwyżki stóp procentowych - napisał w artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, argumentami przeciw podwyżkom są: dalsze pogorszenie nastrojów konsumentów, wzrost liczby zakażeń koronawirusem oraz pogorszenie koniunktury wielu branż polskiej gospodarki.

"Potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której podczas najbliższego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej doszłoby do podwyżki stóp procentowych. Wolałbym jednak, aby udało się uniknąć takiego scenariusza. Polska gospodarka wróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego, a inflacja kształtuje się na podwyższonym poziomie, czyli wyższym od górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Pojawiają się jednak coraz wyraźniejsze sygnały zapowiadające stopniowe wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego na świecie, co samo w sobie powinno sprzyjać ochłodzeniu aktywności gospodarczej. Towarzyszyć temu powinno osłabienie presji inflacyjnej" - napisał członek RPP.

"Ważnym argumentem przemawiającym w moim przekonaniu za tym, aby powstrzymać się w lutym tego roku od podwyżki stóp procentowych jest brak przełamania negatywnych tendencji w odniesieniu do wskaźników nastrojów konsumenckich. Z najnowszych danych GUS wynika, że doszło do spadku zarówno bieżącego, jak i wyprzedzającego wskaźnika mierzącego poziom tych nastrojów" - dodał.

Zdaniem członka RPP, przeciw podwyżkom stóp procentowych silnie przemawiają też wzrost liczby zakażeń koronawirusem oraz pogorszenie koniunktury wielu branż polskiej gospodarki.

W ocenie Łona, utrzymywanie umiarkowanych stóp procentowych pozwoli podtrzymać aktywność gospodarczą i chronić miejsca pracy.

"Z tego też powodu opowiadam się za tym, aby podczas lutowego posiedzenia RPP przedyskutować możliwość utrzymania stóp procentowych" - zaznaczył.

Kadencja Eryka Łona w RPP upływa 9 lutego, co oznacza, że weźmie on udział w jeszcze jednym, decyzyjnym posiedzeniu RPP, zaplanowanym na 8 lutego. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (30)

dodaj komentarz
no_more_tears
A kiedy mają je podnosić? W weekend przy ognisku? Do 4% muszą to chyba oczywiste że na posiedzeniu rady to się odbywa. I to im szybciej tym lepiej.
lehman
Argument za podniesieniem stóp: "Konflikt Rosja -Ukraina". Inwestorzy już uciekają, gdzie pieprz rośnie. Jak sytuacja będzie eskalować, to NBP będzie musiało wprowadzić stopy dwucyfrowe, albo złotówka runie.
prezes_jan
Ten "ekonomista", że tak zażartuję, ma swój świat.
joska
Kto się cieszy że w lutym w kończy się kadencja temu dzbanowi to łapka w górę.
marxs
z tym pacjent przytułka dla otepiałych umysłowo nie ma co dyskutować tylko fakty

10PLY.B POLAND 10Y BOND YIELD 3.925 +2.94% +0.112 12:47
stooq.pl
jas2
Ani FED ani EBC nie podnoszą stóp procentowych, więc i RPP też nie powinna.
Warto zacytować starocerkiewnosłowiańskie przysłowie:
"Jak się wejdzie między wrony, tak trza krakać jak i Łony"
koperytko
Podwyżek nie bedzie ale Glapinski werbalnie bedzie starać sie utrzymac poziom 4,5pln za EURO...
dziadekjarek odpowiada koperytko
A jak nie to wina Tuska
1a2b
Panie Łon, Panie Glapiński, powiem w krótkich żołnierskich słowach: Publiczność się już dłużej nie zgadza na finansowanie tego burdelu swoimi oszczędnościami!. Radzę brać to pod uwagę. Nigdy nas nie pytaliście o zgodzę ale teraz ta grabież musi się skończyć bo jak nie to wy skończycie na latarniach.
jas2
NBP nie jest finansowany z budżetu, nie jest też finansowany oszczędnościami.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki