REKLAMA

Minister środowiska o ewentualnym Noblu dla Thunberg: dobrze, że jest dyskusja o klimacie

2019-10-09 13:11
publikacja
2019-10-09 13:11

Być może w gronie nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla są godniejsze osoby od Grety Thunberg, ale znakomicie, jeśli jest ona w gronie nominowanych, bo jest dyskusja o ochronie klimatu – powiedział w środę w Poznaniu minister środowiska Henryk Kowalczyk.

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Ogłoszenie laureata Pokojowej Nagrody Nobla nastąpi 11 października; nastoletnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która zainicjowała akcję szkolnych strajków na rzecz ochrony klimatu jest faworytką bukmacherów w wyścigu o to wyróżnienie.

Goszczący w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska Pol-Eco System minister środowiska Henryk Kowalczyk zapytany o to, czy ewentualny pokojowy Nobel dla Thunberg wpłynąłby na świadomość ekologiczną społeczeństw ocenił, że "jeśli Thunberg jest nominowana to znakomite, bo jest dyskusja o ochronie klimatu".

Jednocześnie przyznał, że "nie wie, czy nie ma godniejszych osób" w gronie nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla.

Nawiązując do działalności szwedzkiej aktywistki stwierdził, że "każdy rodzaj świadomości ekologicznej jest dobry, ochrona klimatu jest wielkim zadaniem, zaś każda dyskusja o klimacie - ważna".

"Lata temu nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, jak zanieczyszczone jest powietrze. Urządzenia pomiarowe, alarmy smogowe, to, że gdzieś pali się czerwona lampka – to wszystko pobudza świadomość. Tak samo jest z klimatem – dotychczas o jego ochronie było cicho. Tymczasem stężenie CO2 w atmosferze rośnie; efekt cieplarniany jest widoczny" – stwierdził.

W marcu Norweski Komitet Noblowski poinformował, że do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla zarejestrowano 301 kandydatur - 223 osoby oraz 78 organizacji. Nazwiska kandydatów oraz nazwy organizacji pozostają tajne, jednak już wówczas pojawiła się informacja, że wśród nominowanych jest też 16-letnia Szwedka.

Rozpoczęte w środę w Poznaniu targi ochrony środowiska Pol-Eco System potrwają do piątku. Ich tematem przewodnim jest zrównoważona gospodarka odpadami. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ekr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki