Minister środowiska: Każdy będzie mógł oddać do skupu papier, szkło, plastik. Dostanie za to pieniądze

Każdy będzie mógł oddać do skupu papier, szkło, plastik. Dostanie za to pieniądze pochodzące z opłaty recyklingowej - mówi minister środowiska Henryk Kowalczyk w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

(KPRM)

"W ustawie (o utrzymaniu czystości i porządku - PAP) przewidujemy możliwość sprzedaży surowców wtórnych, które gminy zbiorą w selektywnej zbiórce" - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Henryk Kowalczyk. Jak dodaje, "dochody z tej sprzedaży mogą wspierać system, a tym samym opłaty za śmieci mogą być dużo niższe" - czytamy.

Kowalczyk liczy, że duża nowelizacja ustawy o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach "zostanie uchwalona przed wakacjami parlamentarnymi" - podaje "DGP".

Szef resortu środowiska pytany o opłatę recyklingową, która ma objąć także grubsze foliówki przyznaje, że "obowiązujące przepisy były nieszczelne". "Nie spowodowały oczekiwanego ograniczenia ilości reklamówek, bo producenci przerzucili się na te nieco grubsze niż 50 mikromertów" - mówi gazecie Kowalczyk. Dodaje, że wpływy do budżetu z tego tytułu wyniosły ok. 70 mln zł.

Pytany przez "DGP", na jakie wpływy liczy Ministerstwo Finansów po uszczelnieniu ustawy, Kowalczyk odpowiada: "przyjęło, że będzie to miliard dwieście milionów złotych za wszystkie reklamówki. Cieszyłbym się, gdyby tych pieniędzy było mniej. To by oznaczało, że zużywamy mniej foliówek. Opłata recyklingowa nie ma celu fiskalnego, ale zmianę nawyków mieszkańców naszego kraju" - mówi gazecie Kowalczyk.

"Chcemy opłatą objąć wszystkie surowce wtórne, tak aby nadać im wartość. Wstępnie zastanawiamy się nad tym, konsument miał możliwość zwrócenia takiego surowca, aby móc odzyskać jakąś część pieniędzy" - wyjaśnia "DGP" Kowalczyk. (PAP)

maja/ pś/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 18 carlito1

Jak zwykle bzdura wprowadzająca nowy podatek tylnymi drzwiami

! Odpowiedz
4 27 1984

Bzdurą było wprowadzenie ustawy śmieciowej. Zarżnięto wtedy wolny rynek i wprowadzono centralne sterowanie. Mało tego, firmy które wystartowały do przetargów z ujemną ceną zostały wykluczone. Chociaż wcześniej zarabiały na recyklingowanych odpadach więc wszystko odbierały za darmo. Rząd Tuska uznał, że za śmieci musimy płacić i morda w kubeł!

Produkuję tak mało śmieci, że pojemnik opróżniają ze 2x w roku. Smieciara podjeżdża, pracownik podnosi pokrywę i macha ręką by jechać dalej bo pusto. Ale płacę za to kilka stów rocznie, niemal 3x więcej niż przed wprowadzeniem ustawy. Mam tego serdecznie dość! Jeżeli dzięki "opłacie recyklingowej" jest choć cień szansy, że segregowane śmieci odbiorą za darmo (lub góra stówę rocznie, na tyle wyceniam koszt odbioru 2 niepełnych kubłów rocznie) jestem za.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 25 marianpazdzioch

Niemal wszystkie opłaty i ceny rosną, a jemu nagle potanieje ;) Już trochę żyję w "tym kraju" i jeszcze czegoś podobnego nie widziałem. Takie bajki może opowiadać, ale najlepiej żonie albo wnukom.

! Odpowiedz
11 16 pomorzaninm

VAT miał potaniec bo tylko chwilow mialo byc na 23% pamietacie rodacy ? . i patrzcie jak obnizaja . i to juz też Ci lepsi i sprawiedliwsi zasiadaja ... chyba jutro bedize nadwzywczajne poseidzenie sejmu w tej sprawie :)

! Odpowiedz
10 17 sztos1

za 50 kg makulatury czy szkła na 2-3 piwka . Trzeba dowieźć a samochodzik na powietrze nie jeździ .

! Odpowiedz
9 70 mjwhite

Nareszcie zaczyna brzmieć to sensownie.... swoją drogą czyżby lobby śmieciowe dało za mało w łapę?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne