REKLAMA

Minister cyfryzacji wpadł na trop "covidowego" oszusta

2021-10-23 13:15
publikacja
2021-10-23 13:15
Minister cyfryzacji wpadł na trop "covidowego" oszusta
Minister cyfryzacji wpadł na trop "covidowego" oszusta
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wpadł na trop oszusta wystawiającego fałszywe certyfikaty covidowe – poinformował w sobotę portal Fakt.pl. Cieszyński powiadomił w tej sprawie prokuraturę.

Fakt.pl informuje, że w internecie krążą ogłoszenia dotyczące możliwości zakupu certyfikatów COVID-19 i to bez konieczności przyjmowania szczepionek. Nabywca nie musi stawić się w punkcie szczepień, by otrzymać certyfikat, którym potem może posługiwać się np. przy przekraczaniu granicy.

"Na jednym z komunikatorów internetowych znalazłem ogłoszenie, w którym oferowano możliwość wystawienia paszportu covidowego bez konieczności szczepienia. Okazało się, że potrzebny jest tylko numer PESEL osoby, która ma zostać wpisana do systemu jako zaszczepiona" – opowiedział "Faktowi" minister ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński. Do wygenerowania certyfikatu podał dane bliskiej osoby, która dotąd – z powodów zdrowotnych – nie mogła przyjąć zastrzyku.

Jak przekazał Cieszyński, certyfikat został wystawiony od razu po podaniu PESEL. "Dzięki dostępowi do konta tego pacjenta przez portal pacjent.gov.pl mogłem od razu pobrać ten certyfikat. Oczywiście od razu zgłosiłem sprawę do prokuratury, bo takie działania podważają wiarygodność systemu szczepień" – powiedział "Faktowi".

Jak opisano, w toku badania sprawy okazało się, że za wystawieniem fałszywego certyfikatu stał lekarz z woj. warmińsko-mazurskiego. "Centrum e-Zdrowia zablokowało już jego konto. Poinformowana została także izba lekarska" – przekazał Cieszyński.

"Fakt" pisze, że do NFZ wpłynęło kilkanaście sygnałów dotyczących handlu fałszywymi certyfikatami szczepień i fałszowania dokumentacji medycznej. "Takie działanie po pierwsze zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzenienia się koronawirusa, po drugie – jest przestępstwem i prowadzi do odpowiedzialności karnej. Wszystkie tego typu zgłoszenia są przekazywane organom ścigania" – powiedziała gazecie Justyna Maletka z biura komunikacji resortu zdrowia.

Jak pisze "Fakt", fałszowanie paszportów COVID-19 to problem występujący nie tylko w Polsce. W piątek szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski poinformował, że w związku z podrabianiem certyfikatów wszczęto na Ukrainie 800 spraw karnych - czytamy. (PAP)

szz/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
madarot
I bardzo dobrze skoro to jedno wielkie oszustwo to trzeba też oszukiwać aby jakoś żyć!
jpelerj
A ja sądziłem, że gość się wreszcie przyznał do przekrętu z respiratorami.
distefano
Widać, że dobrze go żona karmi. Ostro nalany ryj...
itso_widmo_bieli
tylko rząd ma monopol na kręcenie WAŁA
demeryt_69
Drzewiej w tym resorcie robił inny 'góral' i na dodatek TW - Jakub Bauer.

czarny_bambo
Podajcie mi prosze ten trop. Przyda sie.
demeryt_69
Czy w tej ekipie jest choć jedna osoba ze słowiańskim pochodzeniem? Rozpacz!

300_pala
Wszyscy czekają na twój test DNa
endes
Oby więcej takich oszustów… hipokryzji i oszustwom MZ nic nie dorówna…
loool
Teraz lekarz może liczyć na pomoc wolnych sądów. Wiadomo że lekarze i sędziowie to jedna klika

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki