REKLAMA

Minister Kamiński dostał od CIA odtajnione materiały dotyczące upadku komunizmu

2019-12-11 12:28
publikacja
2019-12-11 12:28

Szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych otrzymał od Centralnej Agencji Wywiadowczej odtajnione materiały dotyczące upadku komunizmu m.in. w Polsce. Po powrocie do kraju przekaże je IPN.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę PAP, że niedawno odtajnione dokumenty, to 105 krótkoterminowych analiz CIA dotyczących okresu schyłku komunizmu w Europie.

"Opisują one upadek komunizmu w Polsce, ale też w innych krajach Europy Środkowej oraz na Bałkanach. Minister miał możliwość zapoznania się z nimi już wcześniej - tuż po ich odtajnieniu. Po przyjeździe do Polski przekaże materiały strony amerykańskiej Instytutowi Pamięci Narodowej" - powiedział Żaryn.

Oficjalne upublicznienie i omówienie kilkuset stron archiwalnych analiz CIA było zwieńczeniem konferencji w Waszyngtonie na temat 30-lecia upadku ZSRR. Kamiński był jej głównym prelegentem, a konferencję zorganizował amerykański ośrodek politologiczny - Woodrow Wilson International Center for Scholars - zaznaczył Żaryn. Współorganizatorem wydarzenia była Centralna Agencja Wywiadowcza - dodał.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zaznaczył, że podczas wizyty w USA, oprócz udziału w konferencji, Kamiński spotkał się m.in. z dyrektorem Wywiadu Narodowego (DNI) Josephem Maguirem. Żaryn podkreślił, że było to drugie w tym roku spotkanie polskiego ministra z odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i działania wywiadowcze przedstawicielami administracji USA najwyższego szczebla.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki