Milionowe zyski mafii tytoniowych

2015-08-06 02:36
publikacja
2015-08-06 02:36
SXC

Przybywa papierosów i tytoniu z nielegalnych wytwórni, które rosną jak grzyby po deszczu.

(SXC)

Nasilenie procederu jest alarmujące: w I półroczu 2015 Centralne Biuro Śledcze Policji przejęło o 100 proc. więcej papierosów z lewych fabryk i sześciokrotnie więcej tytoniu niż w takim okresie 2014 r. Do połowy br. CBŚP skonfiskowało 73 mln szt. papierosów i blisko 300 ton tytoniu - informuje "Rzeczpospolita".

Trend potwierdzają też dane Straży Granicznej, która w tym półroczu przejęła o 1/5 więcej nielegalnych papierosów i 200 proc. więcej tytoniu.

Magnesem przyciągającym przestępców do biznesu tytoniowego są gigantyczne zyski, a przy tym stosunkowo niewysokie kary, jakie im grożą.

Papierosy są u nas coraz droższe, przemyt zza wschodniej granicy utrudniony, więc powstaje coraz więcej nielegalnych fabryk - wskazuje kryminolog prof. Brunon Hołyst.

Jak mówi, by walczyć z procederem potrzeba urealnić ściągalność grzywien. Nic tak nie odstrasza przestępców jak mocne uderzenie ich po kieszeni - podkreśla prof. Hołyst.

 (PAP)

rda/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Obywatel
Akcyzy, podatki (PIT, CIT, VAT itd), składki, ulgi, obligacje SP, przywileje etc. mogłyby spokojnie zniknąć... W zamian podatek <9% od przelewu/wypłaty gotówki i płaciliby wszyscy również Ci z szarej strefy. 9 % z kwoty obsłużonej przez KIR w 2013 (~342 mld PLN) to więcej niż budżet Polski na ten rok (~335 mld PLN Akcyzy, podatki (PIT, CIT, VAT itd), składki, ulgi, obligacje SP, przywileje etc. mogłyby spokojnie zniknąć... W zamian podatek <9% od przelewu/wypłaty gotówki i płaciliby wszyscy również Ci z szarej strefy. 9 % z kwoty obsłużonej przez KIR w 2013 (~342 mld PLN) to więcej niż budżet Polski na ten rok (~335 mld PLN z deficytem). Urzędnicy z US mogliby wreszcie zająć się czymś pożytecznym zamiast tracić czas na ściganie podatników..
~baranina
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Aktos
Niech rzad dalej podnosi akcyze i inne podatki na fajki to beda dalej wspierac lewy biznes tytoniowy. Przeciez z oczywostych powodow ludzie kupuja zamienny produkt. Chocby strzelali do produkujacych fajki na czarno to bedzie sie to dalej oplacalo bo zysk jest z tego ogromny.
~epalacz
A nowa ustawa dorzuci do kotla, bo praktycznie zbanuje e-papierosy. I zamiast zdrowiej, to popalimy niewiadomoco z niewiadomokad. A na leczenie zrzuca sie wszyscy. Rzad ma sukces, ludzie pocierpia i za to zaplaca
~pogromca_głupoty
palą tylko bogaci lub nie umiejący liczyć... palenie to z lekka 4k rocznie mniej w portfelu... a jak przemnoży się to przez lata palenia i te które się będzie krócej żyć ???

ps. potral ekonomiczny więc należy powiedzieć wprost, palenie to najgorsza z możliwych inwestycja... pozdr
~Aktos
Zacznijcie ludzie uzywac slowo "inwestycjs" jak nalezy.
Inwestuje sie pieniadze z mysla o zwrocie po czasie lub zysku. Wydawanie pieniedzy na bzdury i przyjemnosci nie jest inwestycja.
~sfgdf
Bo tak jest, jak się myśli, że czym drożej tym więcej wpływów, Nasze nieudolne Państwo cały czas pomaga przestępcom, a widzę, że z moich znajomych każdy co palił to dalej pali tylko, że z mety itp.
~johnny
niech rząd zwiększy akcyzę na papierosy, to na pewno wpłynie na zmniejszenie szarej strefy
~miro
kapica musi nieźle dorabiać na tym bandytyzmie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki