REKLAMA
WEBINAR

Nowojorski wieżowiec bublem? Mieszkańcy: To szklana- śmiertelna- pułapka

2021-09-25 13:14
publikacja
2021-09-25 13:14

Czarne chmury zebrały się nad adresem 432 Park Avenue na Manhattanie. Mieszkańcy żądają 125 mln dolarów odszkodowania za wady konstrukcyjne i projektowe budynku. Naliczyli ich około 1500. 

Nowojorski wieżowiec bublem? Mieszkańcy: To szklana- śmiertelna- pułapka
Nowojorski wieżowiec bublem? Mieszkańcy: To szklana- śmiertelna- pułapka
fot. STUDIO MELANGE / / Shutterstock

To jeden z najbardziej luksusowych i jednocześnie najdroższych adresów na tzw. przecznicy miliarderów. Rzeczywistość zweryfikowała marketing i zamiast eleganckich apartamentów mieszkańcy otrzymali standard rodem z nieremontowanych latami mieszkań komunalnych w najgorszej okolicy w Hallets Point. Jak donosi "New York Post", błędy podczas budowy skutkują obecnie powodziami, wybuchami instalacji elektrycznych, straszliwego hałasu i wibracji "jak na statku podczas sztormu".

Wspólnota mieszkańców oskarżyła dewelopera, który zbudował wieżowiec mierzącego 1396 stóp (425,5 metra), o niewłaściwe zaprojektowanie drapacza chmur i co może gorsze, odmowę wzięcia odpowiedzialności za błędy, "które zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców, odwiedzających ich gości oraz pracowników budynku".


W czwartek złożyli w tej sprawie pozew. Możemy w nim m.in. przeczytać, że "ten przypadek przedstawia jeden z najgorszych przykładów nadużyć firmy budowlanej w historii Nowego Jorku [...] To, co miało być jednym z najbardziej luksusowych budynków w mieście, oddano do użytku z ponad 1500 wad, które naliczono tylko i wyłącznie w częściach wspólnych budynku, pomijając liczne wady z poszczególnych lokali".

Mieszkańcy wieżowca sugerują, że łącznie stracili 250 mln dolarów, kupując w nim apartamenty. Sednem problemu jest wysokość, której ogromu deweloper chyba nie docenił. Cały budynek ma 96 pięter. Jakie przykłady wad podają mieszkańcy:

  • wibracje spowodowane wysokością i wiatrem były na wyższych piętrach tak duże, że utrudniały spanie (nawet przy umiarkowanej pogodzie)
  • zacinające się non stop windy, które na godziny stają się "celami" mieszkańców,
  • liczne powodzie zarówno w piwnicach, jak i na wyższych kondygnacjach, wynikające ze słabego nadzoru nad wykonawcami,
  • zabetonowanie części instalacji elektrycznych bez odpowiednich zabezpieczeń, które doprowadziło do dwóch eksplozji w przeciagu dwóch lat. Jedna z nich wydarzyła się, kiedy wykonawca próbował zatamować przeciek na niższym poziomie budynku i przez pomyłkę przewiercił się przez przewody elektryczne. Wówczas naprawa kosztowała 1,5 mln dol. 
  • głośne zsypy. Zrzucane śmieci z wyższych pięter brzmią jak "wybuch bomby" na tych niższych.

To jednak nie koniec. Wciąż zarządy dopatrująśię nowych wad. 

Strzelista wieża przy 432 Park Avenue jest jednym z najwyższych budynków w Nowym Jorku i jednocześnie jednym z najdroższych adresów na świecie.  Za projekt odpowiada firma wybitnego architekta Rafaela Vinoly. Oddany został do użytku w 2015 roku. Szacunkowa wartość sprzedanych mieszkań to około 3,1 mld dolarów. Najwyższą cenę uzyskano od jednego nabywcy, który kupił lokale na 92 i 93 piętrze za 91,1 mln dolarów. Wśród kupujących znalazła się m.in. Jennifer Lopez (która akurat sprzedała swój 1000 - metrowy apartament w 2019 roku za 2 mln mniej niż zapłaciła). 

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl...
...czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windosorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

aw

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
wnr
Ciekawe do którego piętra szczury im potrafią dotrzeć tym zsypem?
jacekdr64
Firma deweloperska po prostu zbankrutuje i tyle.
Zastanawiałem się nad sensownością takiej konstrukcji. Zła proporcja wymiarów podstawy do wysokości.
Jednak cudów nie ma, przynajmniej nie na tym poziomie technicznym.
kondziel
Już się nie dziwię, że WTC się totalnie zapadły pod siebie po uderzeniu samolotu
demeryt_69
Gratuluję wpisu ... gdzie jest Admin, do k-nędzy?

liczygrosz
Było budować z wielkiej płyty, to nie... zachciało się szklanych domów to macie.
qwertas
Zsypy w takim luksusowym budynku? To nawet w PRLu zrezygnowano ze zsypów w „wieżowcach”.
demeryt_69
Dokładnie takie same, hehe :)

demeryt_69
Ten dvpek w marynarce lokaja na klipie przytula 6% od ceny transakcyjnej wszystkiego co uda mu się sprzedać - parszywe czasy!

kimdzongtusk
Uważam, że ten budynek powinien skupić FED. FED kupuje każdy badziew. Nie może być tak. żeby miliarderzy byli stratni.
Niesmiało poddam taki pomysł: zwolnić nabywców-miliarderów tych patolokali całkowicie z płacenia podatków na jakieś 50 lat. Wtedy będzie uczciwie.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki