REKLAMA

Metale przemysłowe z szansami na udany 2019 rok

2018-12-12 19:26
publikacja
2018-12-12 19:26

Zawieszenie broni w wojnie handlowej między USA i Chinami wspiera perspektywy głównych metali przemysłowych, oceniają specjaliści banku UBS.

/ fot. Wolfgang Rattay / FORUM

Notowania benchmarkowych kontraktów na miedź utrzymują się niewiele powyżej dwuletniego dołka z sierpnia, a ceny instrumentów opartych na aluminium i niklu pogłębiają około 15-miesięczne dołki. Tym samym pozytywna reakcja inwestorów na zawarcie między USA i Chinami na szczycie G20 rozejmu w wojnie handlowej okazała się nietrwała. Jednak zdaniem banku UBS w przyszłym roku zawieszenie broni wesprze nastroje na rynkach przecenionych głównych metali przemysłowych, o ile tylko zostanie wprowadzone w życie. Słabsze perspektywy wśród metali mają tymczasem tlenek aluminium (surowiec używany do produkcji aluminium), ruda żelaza oraz złoto.

- Osiągnięte na szczycie G20 zawieszenie broni powinno poprawić nastroje i ograniczyć presję sprzedających na rynkach głównych metali przemysłowych. Skutkiem powinny być też nieco lepsze prognozy wzrostu gospodarczego. Dzięki temu nikiel, miedź i aluminium mają szanse na zwyżki i lepsze zachowanie od innych surowców przemysłowych – przewiduje w wywiadzie dla australijskiego portalu StockHead Lachlan Shaw, strateg UBS.

W ubiegłotygodniowym raporcie specjaliści szwajcarskiego banku obniżyli prognozy cen niklu, miedzi i aluminium na przyszły rok, jednak wciąż zakładają one potencjał umocnienia tych trzech metali. Największy potencjał wzrostowy ma nikiel, w przypadku którego prognozy mówią o znacznym deficycie podaży oraz wzmożonym zapotrzebowaniu ze strony producentów akumulatorów do aut elektrycznych. Notowania niklu powinny wzrosnąć w porównaniu z bieżącym kursem o 20 proc., podczas gdy potencjał miedzi i aluminium to zaledwie 3-5 proc., wynika z prognoz UBS.

MWIE, Bloomberg, stockhead.com.au

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podsumowania 2018, prognozy 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki