REKLAMA

Mentzen: Nie będziemy w rządzie, który wprowadza 800+

2023-05-18 21:34
publikacja
2023-05-18 21:34

Na pewno nie będziemy w rządzie, który proponuje i wprowadza 800+; nie ma też możliwości, by Konfederacja weszła w sojusz z Suwerenną Polską - mówił w czwartek w Polsat News szef współtworzącej Konfederację partii Nowa Nadzieja Sławomir Mentzen.

Mentzen: Nie będziemy w rządzie, który wprowadza 800+
Mentzen: Nie będziemy w rządzie, który wprowadza 800+
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Zapytany czy jest mu bliżej do lidera PO Donalda Tuska, czy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Mentzen odparł, że do obydwu tych polityków jest mu bardzo daleko. "Obydwu chciałbym zobaczyć w sanatorium w Ciechocinku na emeryturze. (...) Są starsi od moich rodziców, ich czas przeminął" - powiedział. Jego zdaniem zarówno Tusk, jak i Kaczyński żyją latami '80-'90 a do władzy powinni dojść trzydziestolatkowie.

Mentzen zapytany został też, czy jeśli po wyborach parlamentarnych Konfederacja dostanie propozycję wejścia w koalicję z PiS, zgodzi się na to pod warunkiem, że nie będzie świadczenia 500+, które według propozycji PiS od przyszłego roku ma zostać podniesione do 800 zł. "Na pewno nie będziemy w żadnym rządzie, który proponuje i wprowadza 800+, takie coś się na pewno nie wydarzy" - powiedział.

Dopytywany czy jest możliwy sojusz Konfederacji z Suwerenną Polską, gdyby szef SP Zbigniew Ziobro nie otrzymał miejsc na listach PiS-u, Mentzen odparł, że "absolutnie nie ma takiej możliwości". "Nie lubię go, w wielu sprawach się z nim nie zgadzam" - powiedział o liderze Suwerennej Polski. Dodał, że nigdy osobiście się nie spotkali, ale głęboko nie zgadza się ze sposobem prowadzenia polityki przez Ziobrę. "I głęboko nie zgadzam się z tym, jak działa prokuratura, polski system sadownictwa" - dodał.

Odnosząc się do propozycji PiS waloryzacji świadczenia 500+ oświadczył, że Konfederacja będzie "uczestniczyć w walce o to, żeby nie zostało wprowadzone 800+". "Nie poszliśmy do polityki po to, żeby licytować się na populizm. Na pewno nie zgodzimy się na to, jeśli kiedykolwiek będziemy mieli wpływ na rządzenie, żeby zwiększać 500+" - powiedział Mentzen.

Przekonywał, że można pomagać polskim rodzinom, szczególnie wielodzietnym, ale nie poprzez bezpośrednie transfery pieniężne. Wskazał, że formą pomocy może być ulga w podatku dochodowym, czy też ulga w systemie składek na ubezpieczenie społeczne. "Ale nie powinno się ludziom niepracującym przelewać pieniędzy" - stwierdził.

Na uwagę, że realna siła nabywcza 500+ zmalała z uwagi na inflację i zapytany czy w związku z tym ludziom nie powinno się tego wyrównać, odpowiedział: "Nie, ludziom powinno się tworzyć warunki, w których sami będą zarabiać na swoje utrzymanie".

Mentzen krytycznie odniósł się również do propozycji KO wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Donald Tusk tego w ogóle nie policzył, to jest koszt ponad 35 mld zł" - stwierdził.

"Zgadzam się z tym, że podatki trzeba obniżać, ale wraz z obniżaniem podatków trzeba obniżać też wydatki, a Donald Tusk proponuje równocześnie obniżenie wpływów oraz podwyższenie wydatków. Oznacza to, że będą musiały w przyszłości wzrosnąć podatki, ewentualnie zwiększy się zadłużenie, czy też inflacja" - mówił. Według niego, szefo PO "w tym momencie zaproponował już obietnice o łącznej wartości 120 mld zł". "To jest niesamowita spirala populizmu" - ocenił.

W niedzielę prezes PiS ogłosił, że świadczenie 500 plus od nowego roku zostanie zastąpione nową stawką – 800 plus. Nastęnie lider PO zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. W środę Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy przewidującej waloryzację świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 czerwca br. Klub KO złożył też projekt zakładający wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł.(PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (26)

dodaj komentarz
jas2
"Mentzen: Nie będziemy w rządzie, który wprowadza 800+"

Będziemy w rządzie, który wprowadzi 1000+
skaurus
Mamy wybór dżumą a zarazą. Nie mamy wyjścia, musimy głosować na Konfederację tak aby stała się języczkiem u wagi.
Jeśli będzie koalicjantem pisuaru albo jeśli jakimś cudem jeśli te patałachy z opozycji zbiorą się do kupy i wygrają to będzie ich hamować przez następne 4 lata.

Zresztą, czy rząd PIS to jeszcze polski rząd?
Mamy wybór dżumą a zarazą. Nie mamy wyjścia, musimy głosować na Konfederację tak aby stała się języczkiem u wagi.
Jeśli będzie koalicjantem pisuaru albo jeśli jakimś cudem jeśli te patałachy z opozycji zbiorą się do kupy i wygrają to będzie ich hamować przez następne 4 lata.

Zresztą, czy rząd PIS to jeszcze polski rząd? (ukraiński też nie, nie o to chodzi). Popatrzcie: służba zdrowia rozłożona, rolnicy załatwieni, hodowcy załatwieni, prawie ujemny przyrost naturalny, mali przedsiębiorcy, sól każdego kraju niszczeni zusem i podatkami, patologia od 800+ ma się dobrze, korporacje mają nad Wisłą raj, ceny energi w#$%&e w kosmos, ludzie na szczytach władzy to albo idioci albo łapówkarze albo brak kompetencji, casus szefa policji.

A stare baby i tak zagłosują na PIS. Więc rusz tyłek i spróbujmy coś zmienić (i nie nie biorę kasy za wpis, sam głosowałem na PIS w przeszłości, żyłem złudzeniami).
ptokbentonicznyjb
Oni nie staną się żadnym języczkiem u wagi. To są tacy sami kłamcy jak PO czy PiS. Głosowali za oddaniem złóż obcej firmie. Winnicki czy Bosak mówił, że miedź nie ma przyszłości. Nie wystawili żadnego kandydata do senatu, dzięki czemu PiS miał połowę mandatów (jednego czy dwóch senatorów można przekupić), prowadzili kampanie wyborcze Oni nie staną się żadnym języczkiem u wagi. To są tacy sami kłamcy jak PO czy PiS. Głosowali za oddaniem złóż obcej firmie. Winnicki czy Bosak mówił, że miedź nie ma przyszłości. Nie wystawili żadnego kandydata do senatu, dzięki czemu PiS miał połowę mandatów (jednego czy dwóch senatorów można przekupić), prowadzili kampanie wyborcze w sposób celowo nieudolny zniechęcając wyborców, żeby PiS miał z tego korzyści. Popierają wojnę na Ukrainie co jest dla nas niekorzystne. A pan Braun jest przyjacielem domu Morawieckich i nawet nie wypełnił zeznania majątkowego. A na dodatek wspiera ich Balcerowicz z pieniędzy Sorosa. Zastanów się na kogo chcesz głosować.
henk54
Dokładnie, PiS rozłożył wszystko na łopatki w tym kraju, i jedynie próbuje się tym ratować że zwiększy socjal o 300 zł. A reszty problemów nie rozwiąże. To troszkę za mało po tylu latach rządzenia.
niamek
Zabawne jak pseudodziennikarzyny proboja konfe swatać z pisem zeby im spadło. Każdy wyborca mentzena chce niższe prostrze podatki i mniej socialu i wydawania państwa na głupoty... reszta jest mniej ważna...
samsza
Tyszka poszedł od Kukiz do Mentzen, bo Kukiz poszedł do PiS, myślę, że jakby Konf. zaczęła skręcać to pan Tyszka da nam znać.
:)
men24a
W 2019 r. Sławomir Mentzen udzielił wykładu dotyczącego politycznego marketingu. Opowiadał w nim, jakie rzeczy trafiają do wyborców Konfederacji.

"Skoro my robimy te badania [...], śledzimy, co trafia do wyborców, to my wiemy, co mówić, żeby wyborcy tego słuchali. Korzystamy z danych, to jest podejście naukowe. [...]
W 2019 r. Sławomir Mentzen udzielił wykładu dotyczącego politycznego marketingu. Opowiadał w nim, jakie rzeczy trafiają do wyborców Konfederacji.

"Skoro my robimy te badania [...], śledzimy, co trafia do wyborców, to my wiemy, co mówić, żeby wyborcy tego słuchali. Korzystamy z danych, to jest podejście naukowe. [...] w sposób taki naukowy wyszło nam pięć takich naszych postulatów. Nazwałem je »Piątką Konfederacji« [...] nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej" – powiedział Mentzen.
men24a
Sławomir Mentezen jest jednym z sygnatariuszy Konfederacji Gietrzwałdzkiej — obok niego są nimi również m.in. Robert Bąkiewicz, Kaja Godek, Grzegorz Braun i Krzysztof Bosak. W 2018 i 2019 r. akt ten został podpisany przez grupę ultrakonserwatywnych polityków i działaczy katolickich oraz ponad 3,5 tys. osób online. Sygnatariusze oddają Sławomir Mentezen jest jednym z sygnatariuszy Konfederacji Gietrzwałdzkiej — obok niego są nimi również m.in. Robert Bąkiewicz, Kaja Godek, Grzegorz Braun i Krzysztof Bosak. W 2018 i 2019 r. akt ten został podpisany przez grupę ultrakonserwatywnych polityków i działaczy katolickich oraz ponad 3,5 tys. osób online. Sygnatariusze oddają w nim swoje życie prywatne i publiczne pod "realne panowanie" "Chrystusa Króla Polski i Matki Boskiej, Królowej Korony Polskiej".

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki