REKLAMA
Tour de spółki

Mennica niższe przychody z karty miejskiej minimalizuje wyższym obrotem złota

2020-03-26 11:04
publikacja
2020-03-26 11:04
NBP

Mennica Polska z powodu epidemii koronawirusa odczuwa spadek przychodów z karty miejskiej, ale minimalizuje negatywne skutki zwiększonym obrotem złota - poinformował PAP Biznes prezes spółki Grzegorz Zambrzycki. Dodał, że dobra sytuacja finansowa Mennicy pozwala na utrzymanie polityki dywidendowej, która zakłada przeznaczenie minimum połowy zysku na jej wpłatę.

"Grupa kapitałowa Mennicy Polskiej aktualnie wydaje się być w ograniczonym zakresie narażona na wpływ epidemii koronawirusa. Jedynym obszarem, który pozostaje pod mocnym wpływem aktualnej sytuacji, jest segment płatności elektronicznych, czyli Karta miejska. Ludzie w dużej części przestali korzystać z komunikacji miejskiej, co wpłynie na wielkość przychodów" - powiedział prezes.

"W segmencie menniczym kontrakty są realizowane na bieżąco. Zwiększony obrót na rynku złota w związku z niepewną sytuacją gospodarczą minimalizuje negatywne skutki w segmencie płatności elektronicznych. Centrala firmy w większości pracuje zdalnie, ale w sposób ciągły" - dodał.

Przychody grupy w 2019 roku wyniosły 669,37 mln zł, z czego na segment menniczy przypadło 388,72 mln zł, na płatności elektroniczne 277,4 mln zł, a na deweloperkę 3,2 mln zł.

W segmencie menniczym w naszym kraju Mennica Polska w ubiegłym roku realizowała na zlecenie NBP dostawy monet obiegowych wszystkich obowiązujących nominałów. Dla tego samego klienta wyprodukowała również kilka procent więcej monet kolekcjonerskich niż rok wcześniej.

W obrocie zagranicznym sprzedaż monet obiegowych do banków stanowiła prawie 60 proc. w portfelu sprzedaży handlu zagranicznego. Mennica Polska realizowała w 2019 roku dostawy do Banku Centralnego Kolumbii oraz sfinalizowała produkcję dwóch nominałów monet dla Banku Kostaryki. Na początku ubiegłego roku wygrała również przetarg na produkcję platynowych medali dla Ministerstwa Skarbca Tajlandii. Przychód z tej transakcji to prawie 7 mln zł.

W segmencie płatności elektronicznych grupa w 2019 roku zakończyła instalację mobilnych automatów biletowych we wszystkich warszawskich tramwajach, dzięki czemu w każdym pojeździe możliwa jest płatność kartą płatniczą i smartfonem. Spółka Tramwaje Warszawskie podpisała z Mennicą umowę na leasing co najmniej 583 biletomatów. Zamówienie może finalnie zwiększyć się o kolejne 178 urządzeń, które trafiłyby do nowo zakupionych tramwajów.

Ponadto, w stolicy zainstalowano kolejne 30 automatów biletowych (m.in. na nowych stacjach metra). Mieszkańcy Łodzi i Warszawy zaczęli korzystać z mobilnych aplikacji do zakupu biletów.

Prezes podtrzymał politykę dywidendową Mennicy, która zakłada przeznaczenie minimum połowy zysku na jej wpłatę.

"Nasza sytuacja finansowa jest dobra, więc zakładamy, że możemy rekomendować podział części zysków zgodnie z naszą polityką dywidendową. Niemniej jednak formalna decyzja zarządu nie została jeszcze podjęta. Finalna decyzja będzie pozostawać jak zwykle w gestii walnego zgromadzenia" - powiedział.

W 2019 roku skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł blisko 1 mln zł wobec 67,4 mln zł w 2018 roku. Duży wpływ na pogorszenie wyników finansowych w ubiegłym rok miała ujemna wycena (-15,2 mln zł ) posiadanych przez Mennicę akcji spółki Enea. W 2018 roku wycena wywarła pozytywny wpływ na wynik w kwocie 8,8 mln zł.

"Obecne spadki na giełdzie mają duży wpływ na wycenę posiadanych przez nas akcji spółki Enea. Kondycja finansowa Mennicy Polskiej pozwala jednak pozostać nam zaangażowanym w akcje co najmniej do czasu odzyskania pierwotnej wartości" - powiedział Zambrzycki.

W lutym 2020 roku Mennica informowała, że jej dotychczasowe zaangażowanie kapitałowe Mennicy w akcje Enea wynosi 75,65 mln zł.

W latach 2019 i 2018 roku przeznaczała rocznie 51,1 mln zł na wypłatę dywidendy, co dało 1 zł na akcję.

Mennica pokaże w przychodach sprzedaż ponad 480 mieszkań

"Zakładaliśmy, że w naszych przychodach odnotujemy sprzedaż mieszkań z inwestycji Mennica Residence II i Bulwary Praskie do końca roku i oceniamy, że ten plan zostanie zrealizowany. Z uwagi na epidemię koronawirusa będziemy mieć do czynienia z przesunięciami w tym zakresie o kilka tygodni w stosunku do pierwotnych założeń. Mennica Residence II to łącznie 341 mieszkań, a w ramach Bulwarów Praskich, tylko w pierwszym budynku, mamy blisko 140 lokali mieszkalnych. Prace budowlane w ramach realizowanych przez nas inwestycji są prowadzone zgodnie z planem" - powiedział prezes.

"W segmencie deweloperskim w aktualnej sytuacji problematyczne jest m.in. procedowanie formalności, w tym np. uzyskiwanie różnych pozwoleń. Ze względu na koronawirusa praca w urzędach praktycznie z dnia na dzień zamarła" - dodał.

W ramach projektu Mennica Residence II spółka informowała, że na koniec 2019 roku podpisano łącznie 338 umów deweloperskich i przedwstępnych, co stanowi ponad 99 proc. liczby mieszkań. Budynek, włącznie z elewacją zewnętrzną jest już gotowy i prowadzone są prace wykończeniowe.

W pierwszym budynku w ramach projektu Bulwary sprzedaż na koniec roku 2019 roku zamknęła się liczbą 124 podpisanych umów deweloperskich lub umów przedwstępnych sprzedaży, co stanowi 87 proc. wszystkich mieszkań. Budynek włącznie z elewacją zewnętrzną jest już gotowy i prowadzone są prace wykończeniowe.

Zambrzycki informował w październiku 2019 roku, że w modelu biznesowym Mennica zakładała minimum 2 tys. zł marży na metrze w mieszkaniach w Dolinie Wisły.

Wcześniej prezes szacował, że łącznie w ramach tego projektu przewidziano 3,5 tys. mieszkań i to jest plan na najbliższe 6-7 lat.

Mennica Polska prowadzi obecnie kilka projektów deweloperskich. Oprócz Mennica Residence II i Doliny Wisły, w budowie jest biurowiec Mennica Legacy Tower, który w całości już został wynajęty. W IV kwartale nastąpiło przekazanie Budynku Zachodniego. Na ukończeniu są również prace na wyższym, 140-metrowym budynku.

Mennica Polska i Golub GetHouse mają po 50 proc. udziałów w spółce Mennica Towers GGH MT prowadzącej inwestycję w biurowiec Mennica Legacy Tower.

Zambrzycki zaznaczył, że Mennica nie podjęła żadnych decyzji dotyczących sprzedaży lub odkupienia udziałów w biurowcu, gdyż czeka na wiążącą ofertę jego zakupu.

"Jeśli chodzi o przyszłość projektu Mennica Legacy Tower, to nadal nie została złożona wiążąca oferta dotycząca potencjalnego zakupu biurowca. Z informacji jakie posiadamy wynika, że Golub GetHouse – komplementariusz spółki realizującej tę inwestycję, prowadzi rozmowy z jednym potencjalnie zainteresowanym oferentem. Na chwilę obecną trudno określić efekt tych rozmów. Jeśli będzie złożona ostateczna, wiążąca oferta to będziemy mogli się do niej odnieść"- powiedział.

140-metrowa wieża Mennica Legacy Tower i sąsiadujący z nią 43-metrowy Budynek Zachodni będą miały łączną powierzchnię biurową 65.630 m kw.

W połowie czerwca 2019 roku Immofinanz poinformował o nabyciu za 386 mln euro wieży biurowej Warsaw Spire, czyli biurowca o podobnej powierzchni biur.

Prezes zapowiedział możliwość akwizycji gruntów lub rozpoczętych już projektów deweloperskich.

"Od dłuższego czasu przyglądamy się rynkowi nieruchomości. Obecna sytuacja sprzyja pojawianiu się okazji w zakresie sprzedaży gruntów, czy rozpoczętych projektów deweloperskich. Decyzje dotyczące naszego zaangażowania w tym zakresie będziemy jednak podejmować ostrożnie i nie wcześniej niż w II kwartale bieżącego roku" - powiedział.

Ewa Pogodzińska

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki