REKLAMA

Media: USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2

2021-07-20 23:23, akt.2021-07-21 12:16
publikacja
2021-07-20 23:23
aktualizacja
2021-07-21 12:16
Media: USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2
Media: USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2
fot. HANNIBAL HANSCHKE / / Reuters

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - podała we wtorek agencja AP. Informację potwierdziło źródło PAP w Kongresie.

Według agencji AP w ramach porozumienia, będącego owocem wielotygodniowych negocjacji, USA pozwoliłyby na ukończenie projektu, a w zamian Niemcy poczyniłyby pewne ustępstwa wobec Ukrainy i Polski, choć szczegóły nie są znane. Informacje o zawarciu porozumienia potwierdziło PAP źródło w Kongresie. Kongresmeni i ich asystenci otrzymali briefing na temat ogólnych warunków wstępnego porozumienia.

Tymczasem według portalu Politico, który powołuje się na cztery wtajemniczone źródła, przedstawiciele Waszyngtonu "po cichu nakłaniają swoich ukraińskich odpowiedników, by wstrzymali się z krytyką nadchodzącego porozumienia" z Niemcami.

Portal dodaje, że administracja Bidena miała też ostrzec Kijów, że krytyka mogłaby zaszkodzić relacjom z USA. Dyplomaci zwrócili się też do Ukrainy, by nie informowała o planach dotyczących porozumienia Kongresu, gdzie przedstawiciele obydwu partii są bardzo krytyczni wobec gazociągu.

We wtorek do Kijowa udał się podsekretarz stanu i doradca szefa dyplomacji USA, Derek Chollet, który później uda się też do Warszawy. Chollet ma poinformować przedstawicieli obu krajów na temat porozumienia z Niemcami na temat Nord Stream 2.

"To na pewno nie będą fajne rozmowy" - mówi PAP źródło w Kongresie.

Administracja Bidena sygnalizowała wcześniej, że zrezygnuje z dalszych sankcji wobec projektu i prób zatrzymania go, skupiając się na zawarciu z Niemcami porozumienia ograniczającego jego negatywne skutki dla Ukrainy i państw regionu.

"Stanowisko Polski wobec tego projektu jest znane i nikt nie oczekuje od Polski, że będzie się z tego cieszyć. Jednak w obecnej sytuacji na miejscu Warszawy przyjąłbym to porozumienie jako pewnego rodzaju mniejsze zło" - powiedziało PAP źródło z kręgów amerykańskiej dyplomacji.

"Jeśli to, co pisze Politico, jest prawdą, jest to skandal i nie pozostanie bez odpowiedzi w Kongresie. Porozumienie nie oznacza, że zrezygnujemy z kontynuowania kwestii sankcji" - powiedział natomiast rozmówca PAP w Kongresie. Nawiązał do procedowanej w Izbie Reprezentantów poprawki, która miałaby przywrócić wstrzymane przez Departament Stanu sankcje przeciwko operatorowi gazociągu, spółce Nord Stream 2 AG.

Mimo to, ogłoszenie porozumienia Waszyngtonu z Berlinem spodziewane jest w najbliższych dniach, chociaż nie przed wizytą podsekretarza Cholleta w Kijowie i Warszawie w dniach 20-23 lipca. Natomiast "Wall Street Journal" podał, że porozumienie może zostać ogłoszone już w środę.

"Porozumienie Niemiec i USA w sprawie Nord Stream 2 to sukces kanclerz Merkel"

Tlący się od lat spór między USA a Niemcami został najwyraźniej rozładowany. Waszyngton i Berlin uzgodniły warunki, na jakich kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 może zostać ukończony. "Byłby to niewątpliwie sukces Angeli Merkel" - pisze w środę tygodnik "Spiegel".

 "W ostatnich latach kanclerz Niemiec stanowczo sprzeciwiała się żądaniom rządu USA, by wstrzymać budowę gazociągu, który przez Morze Bałtyckie doprowadza rosyjski gaz do Niemiec. Merkel nie dała się odwieść od tego kursu nawet nowej administracji pod przewodnictwem prezydenta Joe Bidena. Z kolei Biden znajduje się pod ogromną presją Kongresu USA" - zauważa gazeta.

Spór o Nord Stream 2 "mocno nadwerężył ponowne rozpoczęcie stosunków niemiecko-amerykańskich po zakończeniu kadencji Donalda Trumpa. Teraz Biden najwyraźniej zdecydował, że woli zaryzykować konflikt z Kongresem USA, niż obrazić Niemcy" - uważa gazeta.

Prezydent "Biden będzie musiał wysłuchać zarzutu, który Demokraci zawsze wysuwali pod adresem Trumpa: że jest zbyt miękki w kontaktach z Rosją" - pisze "Spiegel".

Ken Weinstein, szef konserwatywnego Instytutu Hudsona w Waszyngtonie, powiedział "Spieglowi", że w negocjacjach dotyczących rurociągu celem rządu USA powinno być wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy i utorowanie jej drogi do UE. "Zamiast tego wysuwa się bezsilne żądania, które zadowolą w szczególności dwie osoby: Putina i jego niemiecką marionetkę Gerharda Schroedera". Były kanclerz Niemiec, Schroeder, zasiada w radzie nadzorczej rosyjskiego koncernu państwowego Gazprom.

"Dla kanclerz Merkel porozumienie to ulga" - podkreśla tygodnik. "Spór o gazociąg przyćmił jej pożegnalną wizytę w stolicy USA w połowie lipca i stał się jedną z najbardziej drażliwych kwestii niemieckiej polityki zagranicznej. W tym sensie umowa ta jest również przysługą dla jej następcy".

Armin Laschet, kandydat na kanclerza z ramienia chadeckich partii CDU/CSU, "deklarował, że chce pozostać przy gazociągu, więc odziedziczyłby kłopoty z Waszyngtonem - z kolei liderka Partii Zielonych Annalena Baerbock opowiedziała się przeciwko Nord Stream 2. Porozumienie to jednak prawdopodobnie stworzy fakty, których nawet Zieloni nie będą w stanie ignorować, jeśli wejdą do rządu po wrześniowych wyborach do Bundestagu" - uważa "Spiegel"

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP), z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

osk/ sp/ bml/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (44)

dodaj komentarz
itso_lucky
ah ta nasza dyplomacja za kurtynowa same sukcesy
ajwaj_
Nizej wspomniany samolot 5 generacji check mate (szach mat) Suchoj ( kosztuja 20-30 szt jak 1 szt F-35 PISy).
Spradzony w Syrii, lapal demokratycznych obcinaczy glów ze skutkiem OK

KRESY.PL
ajwaj_
Ukrainy tranzyt gazu dobiega konca
Systemy tranzytowe, sa wyeksplotowane na 95+ %
Kasa na servis, odbudowe jest u olgarchów w cieplych krajach

Podobnie mial byl rurociag Nabucco, Ukraina zadala wiecej za tranzyt niz gaz kosztowal,
Plany w koszu od 2013
Podobnie reszówka teraz. UKR ma tysiac pomyslów, jak zarobic,
Ukrainy tranzyt gazu dobiega konca
Systemy tranzytowe, sa wyeksplotowane na 95+ %
Kasa na servis, odbudowe jest u olgarchów w cieplych krajach

Podobnie mial byl rurociag Nabucco, Ukraina zadala wiecej za tranzyt niz gaz kosztowal,
Plany w koszu od 2013
Podobnie reszówka teraz. UKR ma tysiac pomyslów, jak zarobic, ale nic nie robic
Chca czesci NordStream 2, albo pójda do Chinczyków, albo juz sie obrazili na Merkel i Jankesów
Traca na zawsze 4-6 mld $ rocznie
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Angie Merkel zameldowala wlasnie na Kremlu wykonanie zadania
Byla w FDJ mówia po rosyjsku z pez. Putinem

Pewnie o tranzycie UKR stwiedzili, ze UKR po 2024 zobacza kase "jak... koza niebo"
kkk1111
sprzedali nas po wojnie ,nic to nie nauczyło to sprzedali drugi raz i też efektu nie widać kupują czołgi samoloty a drudzy to samo dostają za polowe ceny ,a bylo metodami batiuszki ładnie sie uśmiechać do Putina ale ceny krótko trzymać i mieć tani gaz ,a tak mamy wielkie g i krzywe nogi ,zresztą kto o to ma dbać jak sprzedali nas po wojnie ,nic to nie nauczyło to sprzedali drugi raz i też efektu nie widać kupują czołgi samoloty a drudzy to samo dostają za polowe ceny ,a bylo metodami batiuszki ładnie sie uśmiechać do Putina ale ceny krótko trzymać i mieć tani gaz ,a tak mamy wielkie g i krzywe nogi ,zresztą kto o to ma dbać jak prawdziwe elity narodu zostały wymordowane i przez Niemców i przez ruskich a niedobitki wyjechały z polski i sie całkiem sprzedały pozostała tylko słoma i uj jak to dziadek mówił nie nadają sie nawet żeby na koni po nich wsiadać ,bo koń od takiego odskoczy
marxs
"Najśmieszniejsze jest to, że mieliśmy gaz bezpośrednio z Rosji i mieliśmy jeszcze pieniądze z tranzytu, ale głupi polok jak to Polok na złość ruskim odmroził sobie uszy i stwierdzil, że lepiej ten sam gaz kupować drożej, ale z innych rąk! Czy jest w Europie głupsze społeczeństwo niż to, do którego niestety "Najśmieszniejsze jest to, że mieliśmy gaz bezpośrednio z Rosji i mieliśmy jeszcze pieniądze z tranzytu, ale głupi polok jak to Polok na złość ruskim odmroził sobie uszy i stwierdzil, że lepiej ten sam gaz kupować drożej, ale z innych rąk! Czy jest w Europie głupsze społeczeństwo niż to, do którego niestety ja należę?"z forum z interii
oilman
Kolega to musi sie bardzo zle czuc w "tym kraju" i z "tymi ludzmi":) Zawsze te komentarze jakies zjadliwe, przepelnione zułcia. Jest cos takiego co sie nazywa Ojkofobia, i Kolega definitywnie na nia cierpi:)
msciwy_ogorek
Coś w stylu rozbiorów polski, mocarstwa podzieliły, polska musi się dostosować...
marxs
obyś miał rację bo tylko rozbiór przez obce kraje regionu Polin może uratować uczciwych,pracowitych i mądrych ludzi tam mieszkających

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki